REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powstała Polsko-Estońska Izba Gospodarcza

Ruszyła Polsko-Estońska Izba Gospodarcza
Ruszyła Polsko-Estońska Izba Gospodarcza

REKLAMA

REKLAMA

Polsko-Estońska Izba Gospodarcza to wspólna inicjatywa środowiska biznesowego oraz Ambasady RP w Tallinnie, a także Ambasady Estonii w Warszawie. Jest ona odpowiedzią na dynamiczny wzrost wymiany gospodarczej pomiędzy Polską a Estonią.

Cel powstania Polsko - Estońskiej Izby Gospodarczej

W Tallinnie, przy okazji szczytu Państw Trójmorza, oficjalnie rozpoczęła działalność Polsko-Estońska Izba Gospodarcza. Uroczystej inauguracji dokonał prezydent RP Andrzej Duda. Celem Izby jest wzmocnienie wymiany handlowej oraz reprezentowanie interesów jej członków wobec administracji państwowej.

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Izba i wzrost dynamiki handlu

Ideę powstania Izby poparł obecny na uroczystości prezydent Andrzej Duda, który wyraził nadzieję, że wzmocni ona dynamikę handlowo–inwestycyjną pomiędzy naszymi krajami, a także zapewnił o pełnym wsparciu administracji dla inicjatyw Izby. Podczas inauguracji obecna była także delegacja Estońskiego rządu na czele z Ministrem Spraw Zagranicznych – Urmasem Reinsalu.

Kto tworzy Polsko - Estońską Izbę Gospodarczą

REKLAMA

Izba została utworzona przez przedsiębiorców dla firm i osób fizycznych prowadzących działalność na terenie Estonii tych krajów. W gronie Członków Założycieli Izby znalazło się 19 spółek, w tym m.in. Polska Grupa Zbrojeniowa, Regional Jet, Control Process czy Grupa Azoty.

Podczas Walnego Zgromadzenia na członków Zarządu Izby powołano Artura Kuczmowskiego, Partnera z polsko-estońskiej kancelarii Thompson&Stein oraz Waldemara Króla z zarządu Orlen Eesti.

– W 2019 roku obroty handlowe między oboma krajami wyniosły prawie 1,4 mld euro. To pokazuje, że jesteśmy dla siebie bardzo ważnymi partnerami gospodarczymi. Coraz więcej polskich przedsiębiorstw postrzega Estonię jako atrakcyjny rynek zbytu dla swoich produktów czy usług. Polskie firmy traktują ten kraj jako ważny przyczółek w regionie oraz drzwi do ekspansji na rynki skandynawskie. Strategiczne inwestycje energetyczne realizują w tym kraju Grupa Azoty oraz Control Process, Estońska spółka Orlenu (Orlen Eesti) jest największym hurtowym dostawcą paliw w regionie, LOT z Nordica współpracują na polu przewozów pasażerskich, a Polska Grupa Zbrojeniowa chce zaopatrywać estońskie służby mundurowe – mówi Artur Kuczmowski, Założyciel i Członek Zarządu Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej.

Rynek estoński

Jak dodaje Kuczmowski: Estonia to bardzo ciekawy rynek również dla firm z branży finansowej, mekka start-upów oraz fintechów. Jest na nim obecna, poprzez swoją litewską spółkę, także grupa PZU, dla której mała konkurencja lokalna może stanowić atrakcyjny rozwoju. Misją Izby jest integracja środowiska biznesu. Zależy nam na tym, aby jeszcze bardziej zacieśnić relacje pomiędzy naszymi członkami, gdyż wierzymy, że wspólnie możemy osiągnąć efekt polskiej synergii i stworzyć ważny ośrodek zagraniczny dla naszego kapitału.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca Izby

Izba będzie prowadziła swoją działalność nie tylko na terenie Estonii, ale chce stanowić ważny punkt kontaktowy dla firm estońskich zainteresowanych inwestycjami w Polsce. Nasz kraj jest pierwszym rynkiem dla tych przedsiębiorców, ważnym miejscem testowym w ich ekspansji na rynki zachodnie – mówi Kuczmowski – W ramach Izby chcemy stworzyć specjalny punkt kontaktowy dla zarówno polskich, jak i estońskich przedsiębiorców. Będziemy przygotowywać opracowania, służyć wsparciem naszych członków dla wszystkich zainteresowanych rozwojem swojego biznesu w Polsce lub Estonii. Oczywiście, naszym najważniejszym zadaniem pozostanie aktywne reprezentowanie interesów zrzeszonych w Izbie firm, organizacja misji handlowych, spotkań oraz szkoleń.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA