REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Minister skarbu zostaje

Sejm odrzucił w piątek wniosek o odwołanie ministra skarbu Jacka Sochy.

Belka: rząd dostał przyzwolenie na dalsze działanie

Niewyrażenie przez Sejm wotum nieufności ministrowi skarbu Jackowi Sosze oznacza udzielenie rządowi swego rodzaju przyzwolenia na dalsze normalne funkcjonowanie - ocenił premier Marek Belka.

Nie trzeba płacić przedawnionych składek

Zmiana przepisów ustawy wydłużająca okres przedawnienia nie może spowodować, iż ubezpieczony będzie musiał płacić przedawnione składki.

Belka ma nadzieję na samorozwiązanie Sejmu

REKLAMA

Rusza program e-Podatki

Przystępujemy do realizacji strategicznego dla administracji skarbowej oraz dla przedsiębiorców, podatników indywidualnych i instytucjonalnych przedsięwzięcia e-Podatki, polegającego na stworzeniu elektronicznego systemu obsługi podatnika - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Komórkowa ofensywa

Polski rynek telefonii komórkowej i szerokopasmowego dostępu do internetu cały czas będzie rósł ze względu na możliwości pozyskiwania nowych użytkowników.

Kto i jak może cytować papieża

Po śmierci Jana Pawła II coraz więcej instytucji kulturalnych, kościelnych i oświatowych przygotowuje różnego rodzaju uroczystości, podczas których prezentowane są fragmenty filmów o papieżu, papieskich przemówień oraz poezji. Nie w każdym jednak przypadku prawo autorskie na to zezwala.

Słowacki pomysł na bezrobocie

Tylko w dwóch krajach Unii Europejskiej bezrobocie przekracza 15 proc. - w Polsce i na Słowacji.

REKLAMA

Inflacja spadła do 3,4 proc. Możliwa kolejna obniżka stóp procentowych

W marcu inflacja liczona w ujęciu rocznym obniżyła się do 3,4 proc., z 3,6 proc. w lutym - poinformował Główny Urząd Statystyczny. O spadku rocznego wskaźnika inflacji zadecydował mniejszy niż przed rokiem wzrost cen zanotowany w marcu w porównaniu z lutym.

Możliwość przyjęcia euro w 2009 roku

Polska może spełnić w 2007 roku kryterium fiskalne, co oznacza możliwość przyjęcia euro w 2009 roku - oceniają eksperci Banku Światowego w najnowszym kwartalnym raporcie poświęconym nowym krajom członkowskim UE.

Wartość fuzji i przejęć wzrosła o 120 proc.

Wartość fuzji i przejęć w Polsce w 2004 roku wzrosła o 120 proc. w porównaniu z rokiem 2003 i wyniosła 6,2 mld USD - poinformowała w czwartek firma doradcza PricewaterhouseCoopers.

Złoty słabszy

Złoty w czwartkowych kwotowaniach osłabił się wobec euro i dolara, a rosnąca niepewność polityczna i umocnienie dolara wobec euro sprawiły, że złoty do godz. 14.45 stracił prawie 3 gr wobec dolara i 2,5 gr wobec euro.

Obraz perspektyw inflacyjnych wciąż korzystny

Korzystny obraz perspektyw inflacyjnych, który w marcu skłonił RPP do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp, nie zmienił się i nie zmienią go raczej nowe dane makro, które pojawią się w okresie do kolejnego posiedzenia Rady - uważa Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Financial Times" krytykuje Niemcy

Komentując zamiar wprowadzenia w Niemczech ustawowej płacy minimalnej jako hamulca dla zatrudniania pracowników z Europy Wschodniej czwartkowy "Financial Times" ostrzega, że spowoduje to przenoszenie produkcji do nowych państw unijnych.

PiS ma pomysł na prywatyzację

Prawo i Sprawiedliwość chce, aby to Sejm - na wniosek Rady Ministrów - wyrażał zgodę na prywatyzację przedsiębiorstw o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa.

Spokojne otwarcie na rynku walutowym

W czwartek rano złoty pozostał na poziomach zbliżonych do środowego zamknięcia, a analitycy mówią o oczekiwaniu uczestników rynku na godz. 16.00, gdy GUS poda dane o inflacji za marzec, które mogą wspierać przewidywania cięcia stóp procentowych pod koniec kwietnia.

Berlusconi sprzedaje udziały w Mediaset

Premier Włoch Silvio Berlusconi sprzedaje 16,7 proc. udziałów w Mediaset, największym prywatnym nadawcy Italii, aby odsunąć zarzuty politycznych przeciwników na temat konfliktu interesów.

ZUS nie przekaże pieniędzy

Z powodu comiesięcznej przerwy technicznej ZUS nie przekaże w tym tygodniu pieniędzy do OFE - poinformowało biuro prasowe ZUS. 

Polska dopiero na 45. miejscu

Wśród krajów o najprostszych zasadach prowadzenia działalności gospodarczej Polska znalazła się dopiero na 45. miejscu.

Elektroniczne procedury

Rząd proponuje, żeby rady gmin miały prawo określać niektóre elektroniczne deklaracje i informacje podatkowe.

Podwójne opłaty za autostrady

Mimo obietnic przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, samochody ciężarowe nie zostały zwolnione z opłat za przejazd płatnymi autostradami z początkiem kwietnia.

Mało chętnych na dopłaty bezpośrednie

Dotychczas tylko około 216 tys. wniosków o tegoroczne dopłaty bezpośrednie trafiło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zakłady emerytalne nie będą wypłacać emerytur

Zakłady emerytalne nie będą wypłacać emerytur członkom otwartych funduszy emerytalnych - taką decyzję podjęło Ministerstwo Polityki Społecznej, rozpoczynając prace nad projektem ustawy o zasadach wypłaty świadczeń z II filara.

Zmiany w pakcie stabilności nie zastąpią reform

Zmiany w pakcie Stabilności i Wzrostu nie zastąpią koniecznych reform fiskalnych - powiedział szef NBP Leszek Balcerowicz.

Polskie obligacje za 0,5 mld CHF

Polska zaoferowała obligacje 5-letnie o wartości 300 mln franków szwajcarskich i papiery 10-letnie za 200 mln franków - poinformował wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

Każdy zaoszczędzi 100 euro

Parlament Europejski przyjął w środę dyrektywę, której celem jest poprawa wydajności urządzeń elektrycznych takich jak pralki, lodówki, laptopy, czy suszarki i wyeliminowanie z rynku tych najbardziej wodo- czy energochłonnych.

Pięciu chętnych na UMTS

Pięć podmiotów złożyło oferty w przetargach na częstotliwości UMTS. Są to: Polska Telefonia Cyfrowa, Polkomtel, Netia Mobile, Qiana Investments i PTK Centertel - poinformował URTiP w komunikacie.

OPZZ chce konkretów

Kolejne ekipy rządzące nie spełniły zapowiadanych działań w celu obniżenia bezrobocia, a zliberalizowanie kodeksu pracy nie przysporzyło miejsc pracy.

Szwedzkie okulary dla śląskiej gminy

Gmina Chybie zwolniła z podatku od nieruchomości przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy dla kobiet. Za tę inicjatywę śląscy radni zostali wyróżnieni przez pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, który przyznał im „Okulary Równości”.

Postawy polityczne przedsiębiorców

Aż 70 proc. przedsiębiorców zapowiada udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych. 56 proc. deklaruje, że weźmie udział w głosowaniu.

Piramida płaci

Amerykańska spółka SkyBiz.com została zobowiązana do wypłaty odszkodowań pokrzywdzonym przez nią klientom.

Opodatkowanie nieruchomości. Za opóźnienia odsetek nie będzie

Podatnicy, którzy jeszcze nie otrzymali z gminy decyzji o wysokości podatku od nieruchomości, nie muszą się martwić, że zapłacą odsetki tylko dlatego, że termin wpłaty pierwszej raty tego podatku minął 15 marca br. W przypadku opóźnień w wysyłce decyzji gminy zaznaczają w nich, że podatnik na uiszczenie podatku ma 14 dni od dnia otrzymania dokumentu określającego jego wysokość.

Urzędy przygotowane

Gdy weszły w życie przepisy o wiążących interpretacjach prawa podatkowego, część przedsiębiorców odniosła się do tej nowej możliwości z dużą ostrożnością.

Więcej reklam w sieci

Rynek reklamy internetowej na świecie od 1997 roku wykazuje stały i bardzo dynamiczny wzrost. Szacuje się, że do roku 2000 przychody na tym rynku zwiększyły się ponadsześciokrotnie.

Ostateczna propozycja

W najbliższych dniach powinno dojść do sfinalizowania umowy sprzedaży akcji żerańskiej FSO ukraińskiemu Awto ZAZ - zapewnia Jacek Piechota, minister gospodarki.

Polski sprzeciw

Projekt kontrowersyjnej dyrektywy o zdolności patentowej wynalazków realizowanych za pomocą komputera został niedawno zatwierdzony przez unijną Radę Ministrów. Polsce udawało się go blokować przez kilka miesięcy, ale w końcu go przegłosowano.

Zmiany niekorzystne dla doradców podatkowych do Trybunału

Krajowa Rada Doradców Podatkowych postanowiła zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego zmiany niekorzystne dla doradców podatkowych.

Atrakcyjne luksemburskie

Fundusze luksemburskie zapewne nie wyprą z polskiego rynku rodzimych TFI, ale mogą stać się dla nich poważną konkurencją. Na razie sprzedaż zagranicznych funduszy w Polsce nabiera rumieńców.

Hurt płaci lepiej niż detal, a najlepiej firmy zagraniczne

Pracownicy zajmujący się sprzedażą hurtową są lepiej sytuowani niż ich koledzy z branży detalicznej.

Nowe zwolnienie w ustawie o CIT

Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy - kolejna edycja konkursu

Kraje stosujące szkodliwą konkurencję podatkową. Projekty rozporządzeń

W Ministerstwie Finansów zostały przygotowane projekty rozporządzeń, które likwidują uznanie niektórych krajów za stosujące szkodliwą konkurencję w zakresie transakcji dotyczących usług o charakterze administracyjnym oraz niematerialnym.

Wnioski o dotacje na eksport dla MSP do 22 IV

22 kwietnia mija kolejny termin składania wniosków o wsparcie dla małych i średnich firm, które chcą zwiększyć swą konkurencyjność na zagranicznych rynkach.

Niepełnosprawni. Rynek pracy wciąż mały

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych na otwartym rynku, gdzie 95 proc. pracodawców nie jest zainteresowanych przyjmowaniem ich do pracy, jest wciąż bardzo niskie. Do zmiany tego stanu ma przyczynić się m.in. zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji prowadzona w mediach kampania „Sprawni w pracy”.

Akcyza. Jeszcze bez podwyżek

Premier Marek Belka rozmawiał z ministrem finansów Mirosławem Gronickim o pracach nad rozporządzeniem, które miałoby zrównać stawkę akcyzy na olej napędowy i lekki olej opałowy oraz objąć tym podatkiem gaz płynny propan-butan do ogrzewania.

Podpis elektroniczny mało wykorzystywany

Stopień upowszechnienia podpisu elektronicznego jest niższy niż przewidywały najbardziej pesymistyczne prognozy - powiedziała Irena Herbst, wiceminister gospodarki i pracy podczas konferencji „Gospodarka elektroniczna w Polsce” zorganizowanej przez Związek Banków Polskich

W piątek w większości firm i instytucji - dzień wolny

W ministerstwach, urzędach centralnych i samorządowych, bankach, supermarketach i wielu firmach prywatnych, a także innych instytucjach piątek, dzień pogrzebu Jana Pawła II, został ogłoszony dniem wolnym od pracy. Pracować będą m.in. służby dyżurne miast, stacje benzynowe, szpitale. O ogłoszenie piątku dniem wolnym rząd zaapelował do przedstawicieli władz samorządowych oraz pracodawców.

Wiążące interpretacje a ochrona podatnika

Ochrona, jaką dają wiążące interpretacje wydawane przez urzędy skarbowe, to nie jedyna ich zaleta. Równie ważna jest możliwość ich zaskarżania. Korzystne jest także to, że urzędy muszą wydawać postanowienia w określonym terminie. Na te główne zalety przepisów dotyczących wiążących interpretacji wskazywali na wczorajszej konferencji specjaliści z firmy PricewaterhouseCoopers.

Badanie sprawozdań finansowych

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów zajęła stanowisko w sprawie wnoszenia opłaty z tytułu nadzoru w przypadku wykonywania przez podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych czynności zleconych przez inny podmiot audytorski.

Elektroniczne odprawy celne ukrócą korupcję

REKLAMA