REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie nieruchomości. Za opóźnienia odsetek nie będzie

REKLAMA

Podatnicy, którzy jeszcze nie otrzymali z gminy decyzji o wysokości podatku od nieruchomości, nie muszą się martwić, że zapłacą odsetki tylko dlatego, że termin wpłaty pierwszej raty tego podatku minął 15 marca br. W przypadku opóźnień w wysyłce decyzji gminy zaznaczają w nich, że podatnik na uiszczenie podatku ma 14 dni od dnia otrzymania dokumentu określającego jego wysokość.

Osoby fizyczne miały czas do 15 marca br., by wpłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości. Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 84 z późn. zm.), podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania.

REKLAMA

REKLAMA

Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Aby podatnik mógł zapłacić ów podatek, najpierw musi otrzymać decyzję od gminy. Niektórzy nie otrzymali jeszcze decyzji o wysokości podatku od nieruchomości i obawiają się odsetek, które będą musieli zapłacić z uwagi na to, że termin wpłaty pierwszej raty podatku już minął.

My postanowiliśmy sprawdzić, jak gminy wywiązują się ze swoich obowiązków. Z sondy „GP” wynika, że w większości przypadków decyzje o wysokości podatku od nieruchomości zostały wysłane do podatników przed 15 marca. W sytuacjach, w których zdarzyło się opóźnienie ze strony gminy, w decyzji zaznaczono, że podatnik ma 14 dni od dnia doręczenia dokumentu na zapłacenie podatku.

– Wszystkie decyzje wysłaliśmy przed 15 marca br. U nas nie było żadnych opóźnień, jeżeli chodzi o decyzje o wysokości podatku od nieruchomości – powiedziała Lilianna Kowalska, kierownik wydziału finansowego Urzędu Miasta w Grudziądzu. Decyzje wysłano w terminie także w Chojnicach, Kolnie i Chełmie. – Część decyzji została wysłana przed 15 marca.

REKLAMA

Natomiast te decyzje, które były wysłane do podatników mieszkających poza Gliwicami, były wysyłane pocztą i była z naszej strony obawa, że niektóre z nich mogą dotrzeć po 15 marca. Dlatego w decyzji zawarliśmy informację co do płatności pierwszej raty podatku, tzn. że będzie ona płatna w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji – powiedziała Justyna Waleczko, pracownik sekretariatu wydziału podatków Urzędu Miasta w Gliwicach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również Hanna Mizgier, naczelnik wydziału podatków i opłat lokalnych Urzędu Miasta Biała Podlaska, podkreśliła, że ewentualne opóźnienia mogą powstać tylko ze względu na doręczenia.

– Podatnicy, którzy otrzymali decyzje po upływie terminu wpłaty pierwszej raty podatku od nieruchomości, nie poniosą z tego tytułu żadnych konsekwencji, dlatego że na zapłatę podatku mają 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Księgujemy termin doręczenia, następnie komputer automatycznie dolicza te 14 dni i wtedy ustalony jest termin płatności podatku. Odsetki na pewno nie wchodzą w grę – dodała Hanna Mizgier.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA