reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Opodatkowanie nieruchomości. Za opóźnienia odsetek nie będzie

Opodatkowanie nieruchomości. Za opóźnienia odsetek nie będzie

Podatnicy, którzy jeszcze nie otrzymali z gminy decyzji o wysokości podatku od nieruchomości, nie muszą się martwić, że zapłacą odsetki tylko dlatego, że termin wpłaty pierwszej raty tego podatku minął 15 marca br. W przypadku opóźnień w wysyłce decyzji gminy zaznaczają w nich, że podatnik na uiszczenie podatku ma 14 dni od dnia otrzymania dokumentu określającego jego wysokość.

Osoby fizyczne miały czas do 15 marca br., by wpłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości. Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 84 z późn. zm.), podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania.

Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Aby podatnik mógł zapłacić ów podatek, najpierw musi otrzymać decyzję od gminy. Niektórzy nie otrzymali jeszcze decyzji o wysokości podatku od nieruchomości i obawiają się odsetek, które będą musieli zapłacić z uwagi na to, że termin wpłaty pierwszej raty podatku już minął.

My postanowiliśmy sprawdzić, jak gminy wywiązują się ze swoich obowiązków. Z sondy „GP” wynika, że w większości przypadków decyzje o wysokości podatku od nieruchomości zostały wysłane do podatników przed 15 marca. W sytuacjach, w których zdarzyło się opóźnienie ze strony gminy, w decyzji zaznaczono, że podatnik ma 14 dni od dnia doręczenia dokumentu na zapłacenie podatku.

– Wszystkie decyzje wysłaliśmy przed 15 marca br. U nas nie było żadnych opóźnień, jeżeli chodzi o decyzje o wysokości podatku od nieruchomości – powiedziała Lilianna Kowalska, kierownik wydziału finansowego Urzędu Miasta w Grudziądzu. Decyzje wysłano w terminie także w Chojnicach, Kolnie i Chełmie. – Część decyzji została wysłana przed 15 marca.

Natomiast te decyzje, które były wysłane do podatników mieszkających poza Gliwicami, były wysyłane pocztą i była z naszej strony obawa, że niektóre z nich mogą dotrzeć po 15 marca. Dlatego w decyzji zawarliśmy informację co do płatności pierwszej raty podatku, tzn. że będzie ona płatna w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji – powiedziała Justyna Waleczko, pracownik sekretariatu wydziału podatków Urzędu Miasta w Gliwicach.

Również Hanna Mizgier, naczelnik wydziału podatków i opłat lokalnych Urzędu Miasta Biała Podlaska, podkreśliła, że ewentualne opóźnienia mogą powstać tylko ze względu na doręczenia.

– Podatnicy, którzy otrzymali decyzje po upływie terminu wpłaty pierwszej raty podatku od nieruchomości, nie poniosą z tego tytułu żadnych konsekwencji, dlatego że na zapłatę podatku mają 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Księgujemy termin doręczenia, następnie komputer automatycznie dolicza te 14 dni i wtedy ustalony jest termin płatności podatku. Odsetki na pewno nie wchodzą w grę – dodała Hanna Mizgier.

Ewa Matyszewska
reklama

Czytaj także

Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki24.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Daniela Wybrańczyk

prawnik, mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama