reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kraje stosujące szkodliwą konkurencję podatkową. Projekty rozporządzeń

Kraje stosujące szkodliwą konkurencję podatkową. Projekty rozporządzeń

W Ministerstwie Finansów zostały przygotowane projekty rozporządzeń, które likwidują uznanie niektórych krajów za stosujące szkodliwą konkurencję w zakresie transakcji dotyczących usług o charakterze administracyjnym oraz niematerialnym.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie z dnia 11 grudnia 2000 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (Dz.U. nr 115, poz. 1203) zawiera listę państw stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w swoich systemach podatkowych (tzw. raje podatkowe).

To samo rozporządzenie zawiera też wykaz państw, które stosują taką konkurencję w zakresie transakcji dotyczących usług o charakterze administracyjnym oraz innych świadczeń o charakterze niematerialnym (np. usługi finansowe). Jest to tym bardziej dziwne, że w tym ostatnim wykazie znalazły się takie państwa, jak: Belgia, Francja, Niemcy, Holandia. Projekt, który – jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Finansów – jest już po uzgodnieniach międzyresortowych, ma zlikwidować wykaz dotyczący szkodliwej konkurencji w odniesieniu do usług administracyjnych i niematerialnych. Ponadto mają być wydane dwa rozporządzenia – jedno dotyczące osób fizycznych, a drugie osób prawnych – które będą zawierały tylko wykaz tzw. rajów podatkowych. Lista tych krajów nie zmieni się w stosunku do obecnego wykazu.

Obowiązujące rozporządzenie dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i prawnych. Likwidacja wykazu ma znaczenie o tyle, że nie będzie już obowiązku sporządzania przy transakcjach o charakterze administracyjnym oraz niematerialnym z tymi państwami dokumentacji podatkowej, która jest podstawą do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Uprości to więc funkcjonowanie podmiotów nabywających takie usługi od firm zagranicznych.

Bogdan Świąder
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama