| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kraje stosujące szkodliwą konkurencję podatkową. Projekty rozporządzeń

Kraje stosujące szkodliwą konkurencję podatkową. Projekty rozporządzeń

W Ministerstwie Finansów zostały przygotowane projekty rozporządzeń, które likwidują uznanie niektórych krajów za stosujące szkodliwą konkurencję w zakresie transakcji dotyczących usług o charakterze administracyjnym oraz niematerialnym.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie z dnia 11 grudnia 2000 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (Dz.U. nr 115, poz. 1203) zawiera listę państw stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w swoich systemach podatkowych (tzw. raje podatkowe).

To samo rozporządzenie zawiera też wykaz państw, które stosują taką konkurencję w zakresie transakcji dotyczących usług o charakterze administracyjnym oraz innych świadczeń o charakterze niematerialnym (np. usługi finansowe). Jest to tym bardziej dziwne, że w tym ostatnim wykazie znalazły się takie państwa, jak: Belgia, Francja, Niemcy, Holandia. Projekt, który – jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Finansów – jest już po uzgodnieniach międzyresortowych, ma zlikwidować wykaz dotyczący szkodliwej konkurencji w odniesieniu do usług administracyjnych i niematerialnych. Ponadto mają być wydane dwa rozporządzenia – jedno dotyczące osób fizycznych, a drugie osób prawnych – które będą zawierały tylko wykaz tzw. rajów podatkowych. Lista tych krajów nie zmieni się w stosunku do obecnego wykazu.

Obowiązujące rozporządzenie dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i prawnych. Likwidacja wykazu ma znaczenie o tyle, że nie będzie już obowiązku sporządzania przy transakcjach o charakterze administracyjnym oraz niematerialnym z tymi państwami dokumentacji podatkowej, która jest podstawą do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Uprości to więc funkcjonowanie podmiotów nabywających takie usługi od firm zagranicznych.

Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »