reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podpis elektroniczny mało wykorzystywany

Podpis elektroniczny mało wykorzystywany

Stopień upowszechnienia podpisu elektronicznego jest niższy niż przewidywały najbardziej pesymistyczne prognozy - powiedziała Irena Herbst, wiceminister gospodarki i pracy podczas konferencji „Gospodarka elektroniczna w Polsce” zorganizowanej przez Związek Banków Polskich

Narazie e-podpis nie może być wykorzystywany w kontaktach z administracjąpaństwową, ale w połowie przyszłego roku ma powstać systeme-Deklaracje, który umożliwi rozliczanie się z fiskusem przez internet.
Gospodarkaelektroniczna to poprawa efektywności, ale w Polsce nie rozwija się takszybko, jak oczekujemy. Jeśli nie zinformatyzujemy administracji, towszystkie inne działania będą nieefektywne – powiedziała wiceministerIrena Herbst. Ministerstwo Gospodarki i Pracy zamierza do 2006 rokuwprowadzić platformę e-handel, która będzie zawierać m.in.elektroniczny katalog produktów i usług, platformę transakcyjną, wzorydokumentów elektronicznych. Dla e-handlu kluczowe znaczenie będziemiało dopuszczenie do obrotu faktur elektronicznych.
Zgodniez zapowiedziami Ministerstwa Finansów w połowie przyszłego roku przezinternet będzie można przesyłać deklaracje CIT i PIT-4, wkrótce potemzostanie uruchomione wysyłanie potwierdzeń o złożeniu deklaracji, w IIIkwartale 2006 – przyjmowanie deklaracji VAT i AKC oraz pozostałych. Podkoniec 2006 roku także deklaracji PIT, a w I kwartale 2007 deklaracjiNIP. Według informacji MGiP dostęp do internetu ma obecnie 7,5 mlnosób, a w ciągu roku ta liczba zwiększyła się o 1 mln. Pogłębiają sięjednak dysproporcje regionalne. Połowa przedsiębiorstw w Polsce posiadawłasne strony internetowe, ale ponad 70 proc. traktuje je jedynie jakoswoją wizytówkę, są o­ne po prostu nieaktywne. W ubiegłym roku 38,4proc. przedsiębiorstw zadeklarowało, że wysyła zamówienia internetem, a22,3 proc. otrzymuje je tą drogą. Ponad połowa przedsiębiorstw korzystaz bankowości elektronicznej. Na koniec ubiegłego roku funkcjonowało 2,5tys. sklepów internetowych, w których nadal dominującym sposobempłatności jest zapłata przy odbiorze. Tylko 4 proc. transakcjiopłacanych jest kartą bankową.
Monika Krześniak


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama