REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Słowacki pomysł na bezrobocie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Tylko w dwóch krajach Unii Europejskiej bezrobocie przekracza 15 proc. - w Polsce i na Słowacji.
Jednak już niedługo w tej niechlubnej statystyce możemy zostać sami. Wskaźnik bezrobocia u naszego południowego sąsiada szybko maleje – jeszcze rok temu był bliski 19 proc., dziś wynosi 16,2 proc. Czy słowackie doświadczenia powinny być dla Polski lekcją?
Według najnowszych danych unijnego biura statystycznego Eurostat bezrobocie (wskaźnik ten oparty jest na badaniach ankietowych, metodologia ta – podobna do BAEL – jest zalecana przez Międzynarodową Organizację Pracy i umożliwia porównywanie wyników w wielu krajach) na koniec lutego wynosiło w Polsce 18,1 proc. Na koniec kwietnia ub.r. – czyli rok wcześniej – wskaźnik ten wynosił 19 proc. Mimo więc stosunkowo szybkiego tempa rozwoju naszej gospodarki (PKB wzrosło w ubiegłym roku o 5,3 proc.) bezrobocie spada w wolnym tempie.
Inaczej jest na Słowacji. Tam wskaźnik bezrobocia obliczany przez Eurostat jeszcze rok temu (koniec kwietnia) wynosił niemal tyle samo co w Polsce – 18,7 proc. Jednak już na koniec lutego br. spadł do 16,2 proc., co oznacza jego redukcję o 2,5 pkt proc. Podobnie jest z bezrobociem rejestrowanym, gdzie bierze się pod uwagę liczbę osób bezrobotnych zarejestrowanych według wewnętrznych przepisów danego kraju. Jak podaje słowackie ministerstwo pracy, spraw socjalnych i rodziny, wskaźnik bezrobocia rejestrowanego wyniósł w lutym br. 13,08 proc., podczas gdy na koniec stycznia ub.r. wynosił 16,6 proc. (spadek o prawie 3,6 pkt proc.).
Jako jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy należy wymienić reformę podatkową, jaką od 1 stycznia 2004 r. wprowadziła Słowacja. Wszystkie podatki (odpowiednik polskiego VAT, PIT i CIT) wynoszą tam od początku 2004 r. 19 proc. Ten liniowy podatek zastąpił 5 stawek podatku od osób fizycznych (10, 20, 28, 35 i 38 proc.), dwie stawki podatku VAT (20 i 14 proc.) oraz 25-proc. podatek od firm. W efekcie – jak czytamy w opracowaniu słowackiego ministerstwa finansów – firmy, kompanie, miejscowi i zagraniczni eksperci uznają, że słowacka reforma stworzyła jeden z najbardziej konkurencyjnych systemów podatkowych w krajach Unii Europejskiej i OECD. Autorzy podkreślają, że reforma podatkowa została skoordynowana z reformami dotyczącymi systemu socjalnego, emerytalnego i zdrowotnego. Zlikwidowano np. zasiłek rodzinny, a w zamian wprowadzono nową formę celowego socjalnego świadczenia, które gwarantuje sprawiedliwszą dystrybucję pomocy, kierowaną zwłaszcza dla rodzin z dziećmi o niskich dochodach.
Reformy pozwoliły obniżyć koszty pracy oraz koszty działalności firm, co skutkuje napływem zagranicznych inwestycji. Jak szacuje słowacki urząd zajmujący się ich obsługą (SARIO), bezpośrednie inwestycje na Słowacji, w której żyje 5,4 mln osób, wyniosą w 2004 r. ponad 11 mld dolarów. Dla porównania w Polsce z ponad 38 mln mieszkańcami wyniosą niespełna 4,9 mld euro.
To wszystko powoduje, że bezrobocie u naszego południowego sąsiada spada w ostatnim czasie w zawrotnym tempie – 0,3 pkt proc. miesięcznie, czyli ponad 3,5 proc. rocznie.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bartosz Marczuk

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

REKLAMA

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

REKLAMA