REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komórkowa ofensywa

REKLAMA

Polski rynek telefonii komórkowej i szerokopasmowego dostępu do internetu cały czas będzie rósł ze względu na możliwości pozyskiwania nowych użytkowników.
Obawy, że rynek mobilnej telefonii jest już prawie nasycony, można uznać za przedwczesne – wynika z raportu „Globalne trendy w telekomunikacji – implikacje dla Polski” przygotowanego przez Boston Consulting Group (BCG).
Rynek telefonii stacjonarnej, szczególnie jeśli chodzi o połączenia głosowe, czeka stagnacja i zatrzymanie poziomu wzrostu przychodów. Głównie z powodu presji na obniżenie cen.
Telefonia komórkowa zdecydowanie wyprzedza pozostałe segmenty tego rynku. Mobilnym operatorom zupełnie nie zaszkodziły obniżki cen oraz wprowadzanie tzw. darmowych weekendów. Odbili to sobie mniejszymi dotacjami do telefonów komórkowych. Okazało się zresztą, że właśnie proste oferty i coraz tańsze ceny za minutę połączenia były i pozostaną motorem napędowym telefonii komórkowej w Polsce. Zdaniem analityków BCG, na czym to polega, pokazuje zeszłoroczny sukces Heyah – taniej i prostej oferty skierowanej do wybranej grupy społecznej, która w ciągu dwóch miesięcy pozyskała ponad milion użytkowników. Wejście Heyah na rynek zapoczątkowało wiele obniżek cen, szczególnie na rynku pre-paid, a następnie w segmencie abonamentowym. Mimo coraz niższych cen penetracja rynku telefonii komórkowej osiągnęła 60 proc. i to nie musi być koniec. Z raportu BCG wynika, że zmiany w tym roku mogą być efektem rozstrzygnięcia przetargu na nowe częstotliwości, co może zaowocować wejściem czwartego podmiotu, oraz zmianą marek z polskich na globalne (Vodafone, Orange i T-Mobile). Natomiast komercyjne wprowadzenie technologii UMTS poza dużymi miastami może okazać się niewypałem. Przede wszystkim dlatego, że Polacy będą dalej preferować tanie i proste oferty, a nie nowinki technologiczne.
Nieco gorsze, choć także optymistyczne perspektywy rysują się przed szerokopasmowym dostępem do internetu. Z jednego, ale zasadniczego powodu – choć penetracja polskiego rynku sięga 41 proc., jest to o połowę niższy wynik, niż notowany w tzw. starych krajach krajach Unii Europejskiej. Zdaniem BCG Polacy wydają znacznie mniej na usługi cyfrowe – zdjęcia, muzykę i DVD niż ich rówieśnicy w Europie Zachodniej. Tak jak Heyah była motorem napędowym dla telefonii komórkowej, tak dla dostępu do internetu stała się nią Neostrada TP. Obie oferty łączy to, że były proste, tanie przez co bardziej zrozumiałe dla użytkowników. Nie należy też zapominać o sporym wkładzie, jaki w rozwój szerokopasmowego dostępu wniosły telewizje kablowe, oferując go razem z kanałami telewizyjnymi.
Najgorsze perspektywy ma telefonia stacjonarna. Przede wszystkim dlatego, że nowi abonenci będą raczej zgłaszać się do operatorów komórkowych. Innym powodem jest to, że w Polsce (jak zresztą w wielu innych krajach) jest jeden operator dominujący – Telekomunikacja Polska, oraz kilku tzw. alternatywnych, którzy przede wszystkim walczą o przejęcie abonentów TP. W efekcie skończy się to wojną cenową i spadkiem przychodów telekomów.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Kwaśniak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA