REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hurt płaci lepiej niż detal, a najlepiej firmy zagraniczne

REKLAMA

Pracownicy zajmujący się sprzedażą hurtową są lepiej sytuowani niż ich koledzy z branży detalicznej.
Wśród tych ostatnich w ub.r. co czwarty pracownik otrzymywał pensję od 1 tys. do 1,5 tys. zł brutto. Natomiast wynagrodzenie co trzeciego pracownika hurtowni wynosiło do 2 tys. zł.
Przeciętne wynagrodzenie pracownika detalu, zgodnie z Internetowym Badaniem Wynagrodzeń przeprowadzonym w ub.r. przez portal Wynagrodzenia.pl wraz z innymi portalami, stanowiło 72 proc. pensji pracownika handlu hurtowego. Jednak zdecydowany prym – jak podkreślają eksperci portalu – wiódł handel międzynarodowy. Osoby zatrudnione w takich firmach zarabiały zazwyczaj około 3 tys. zł brutto, czyli blisko 700 zł więcej niż pracownicy z branży hurtowej i aż 1,3 tys. zł brutto więcej od osób zatrudnionych w detalu.

W firmach handlowych najlepiej zarabiają osoby w działach odpowiedzialnych za wymianę z zagranicą – przeciętnie 2,7 tys. zł (co dziesiąty pracownik nawet ponad 9 tys. zł brutto). Dużą część funduszu płac pobierają osoby związane z administracją (biuro zarządu), działem informatycznym i księgowością. Ich zarobki wahają się do 2,5 tys. zł do 2,7 tys. zł brutto. Na samym dole hierarchii znajdują się magazynierzy otrzymujący zaledwie 54 proc. pensji pracowników działu eksportu.

Z kolei pracownicy szeregowi w firmach handlowych zarabiali w ub.r. przeciętnie blisko 1,4 tys. zł. Najniższą pensję wśród nich otrzymywali kasjerzy/kasjerki w handlu detalicznym – niewiele ponad 1 tys. zł brutto. Specjalista jednak zarabiał już o 1 tys. zł więcej niż pracownik szeregowy. Jego zarobki nie różniły się bardzo od pensji kierownika, która była wyższa o 350 zł brutto. Jednak już pomiędzy nim a dyrektorem różnica finansowa była wyraźna. Pensja kierownika w ub.r. stanowiła zaledwie 49 proc. zarobków prezesa, natomiast pracownik szeregowy na miesięczną pensję dyrektora musiał pracować 4 miesiące.

Na wysokość pensji pracowników wpływ miała nie tylko wielkość firmy, ale także rodzaj jej kapitału. W firmach z kapitałem polskim, zatrudniających od 50 do 249 pracowników, „hurtownicy” zarabiali przeciętnie 2,4 tys. zł brutto (800 zł więcej niż pracownicy detalu). W przypadku kapitału zagranicznego przeciętne zarobki wynosiły ok. 3,4 tys. zł brutto.
Izabela Rakowska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA