| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Hurt płaci lepiej niż detal, a najlepiej firmy zagraniczne

Hurt płaci lepiej niż detal, a najlepiej firmy zagraniczne

Pracownicy zajmujący się sprzedażą hurtową są lepiej sytuowani niż ich koledzy z branży detalicznej.

Wśród tych ostatnich w ub.r. co czwarty pracownik otrzymywał pensję od 1 tys. do 1,5 tys. zł brutto. Natomiast wynagrodzenie co trzeciego pracownika hurtowni wynosiło do 2 tys. zł.
Przeciętne wynagrodzenie pracownika detalu, zgodnie z Internetowym Badaniem Wynagrodzeń przeprowadzonym w ub.r. przez portal Wynagrodzenia.pl wraz z innymi portalami, stanowiło 72 proc. pensji pracownika handlu hurtowego. Jednak zdecydowany prym – jak podkreślają eksperci portalu – wiódł handel międzynarodowy. Osoby zatrudnione w takich firmach zarabiały zazwyczaj około 3 tys. zł brutto, czyli blisko 700 zł więcej niż pracownicy z branży hurtowej i aż 1,3 tys. zł brutto więcej od osób zatrudnionych w detalu.

W firmach handlowych najlepiej zarabiają osoby w działach odpowiedzialnych za wymianę z zagranicą – przeciętnie 2,7 tys. zł (co dziesiąty pracownik nawet ponad 9 tys. zł brutto). Dużą część funduszu płac pobierają osoby związane z administracją (biuro zarządu), działem informatycznym i księgowością. Ich zarobki wahają się do 2,5 tys. zł do 2,7 tys. zł brutto. Na samym dole hierarchii znajdują się magazynierzy otrzymujący zaledwie 54 proc. pensji pracowników działu eksportu.

Z kolei pracownicy szeregowi w firmach handlowych zarabiali w ub.r. przeciętnie blisko 1,4 tys. zł. Najniższą pensję wśród nich otrzymywali kasjerzy/kasjerki w handlu detalicznym – niewiele ponad 1 tys. zł brutto. Specjalista jednak zarabiał już o 1 tys. zł więcej niż pracownik szeregowy. Jego zarobki nie różniły się bardzo od pensji kierownika, która była wyższa o 350 zł brutto. Jednak już pomiędzy nim a dyrektorem różnica finansowa była wyraźna. Pensja kierownika w ub.r. stanowiła zaledwie 49 proc. zarobków prezesa, natomiast pracownik szeregowy na miesięczną pensję dyrektora musiał pracować 4 miesiące.

Na wysokość pensji pracowników wpływ miała nie tylko wielkość firmy, ale także rodzaj jej kapitału. W firmach z kapitałem polskim, zatrudniających od 50 do 249 pracowników, „hurtownicy” zarabiali przeciętnie 2,4 tys. zł brutto (800 zł więcej niż pracownicy detalu). W przypadku kapitału zagranicznego przeciętne zarobki wynosiły ok. 3,4 tys. zł brutto.
Izabela Rakowska


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »