reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Hurt płaci lepiej niż detal, a najlepiej firmy zagraniczne

Hurt płaci lepiej niż detal, a najlepiej firmy zagraniczne

Pracownicy zajmujący się sprzedażą hurtową są lepiej sytuowani niż ich koledzy z branży detalicznej.

Wśród tych ostatnich w ub.r. co czwarty pracownik otrzymywał pensję od 1 tys. do 1,5 tys. zł brutto. Natomiast wynagrodzenie co trzeciego pracownika hurtowni wynosiło do 2 tys. zł.
Przeciętne wynagrodzenie pracownika detalu, zgodnie z Internetowym Badaniem Wynagrodzeń przeprowadzonym w ub.r. przez portal Wynagrodzenia.pl wraz z innymi portalami, stanowiło 72 proc. pensji pracownika handlu hurtowego. Jednak zdecydowany prym – jak podkreślają eksperci portalu – wiódł handel międzynarodowy. Osoby zatrudnione w takich firmach zarabiały zazwyczaj około 3 tys. zł brutto, czyli blisko 700 zł więcej niż pracownicy z branży hurtowej i aż 1,3 tys. zł brutto więcej od osób zatrudnionych w detalu.

W firmach handlowych najlepiej zarabiają osoby w działach odpowiedzialnych za wymianę z zagranicą – przeciętnie 2,7 tys. zł (co dziesiąty pracownik nawet ponad 9 tys. zł brutto). Dużą część funduszu płac pobierają osoby związane z administracją (biuro zarządu), działem informatycznym i księgowością. Ich zarobki wahają się do 2,5 tys. zł do 2,7 tys. zł brutto. Na samym dole hierarchii znajdują się magazynierzy otrzymujący zaledwie 54 proc. pensji pracowników działu eksportu.

Z kolei pracownicy szeregowi w firmach handlowych zarabiali w ub.r. przeciętnie blisko 1,4 tys. zł. Najniższą pensję wśród nich otrzymywali kasjerzy/kasjerki w handlu detalicznym – niewiele ponad 1 tys. zł brutto. Specjalista jednak zarabiał już o 1 tys. zł więcej niż pracownik szeregowy. Jego zarobki nie różniły się bardzo od pensji kierownika, która była wyższa o 350 zł brutto. Jednak już pomiędzy nim a dyrektorem różnica finansowa była wyraźna. Pensja kierownika w ub.r. stanowiła zaledwie 49 proc. zarobków prezesa, natomiast pracownik szeregowy na miesięczną pensję dyrektora musiał pracować 4 miesiące.

Na wysokość pensji pracowników wpływ miała nie tylko wielkość firmy, ale także rodzaj jej kapitału. W firmach z kapitałem polskim, zatrudniających od 50 do 249 pracowników, „hurtownicy” zarabiali przeciętnie 2,4 tys. zł brutto (800 zł więcej niż pracownicy detalu). W przypadku kapitału zagranicznego przeciętne zarobki wynosiły ok. 3,4 tys. zł brutto.
Izabela Rakowska


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama