Wiążące interpretacje a ochrona podatnika
REKLAMA
Powstaje jednak pytanie, na ile wydane w tym roku „interpretacje”, ale jeszcze na starych zasadach, chronią podatników. Eksperci uważają, że ochrona powinna opierać się na zasadzie zaufania podatników do organów podatkowych. Jeżeli podatnik postępuje zgodnie z urzędową interpretacją, to powinien korzystać z określonej ochrony. – Część podatników w takich sytuacjach decyduje się na ponowne złożenie wniosku, tym razem już o wiążącą interpretację, żeby mieć pewność ochrony, jaką ona daje zgodnie z obecnymi przepisami – powiedział Józef Banach, radca prawny w PricewaterhouseCoopers.
W pewnych sytuacjach są problemy z tzw. hipotetycznymi stanami faktycznymi. Chodzi o to, że jeżeli podatnik opisze stan hipotetyczny tak jak faktyczny, to wtedy organ nie może odmówić wydania wiążącej interpretacji. Należy więc bardzo uważnie i umiejętnie sformułować wniosek o wydanie wiążącej interpretacji.
Czy podatnicy generalnie składają dużo wniosków o wiążące interpretacje? – Początkowo wielu podatników podchodziło do tego z dużą ostrożnością. Z czasem jednak wyraźnie wzrasta zainteresowanie możliwością uzyskania wiążących interpretacji – poinformował Mariusz Marecki, starszy menedżer w PricewaterhouseCoopers.
REKLAMA
REKLAMA