REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obraz perspektyw inflacyjnych wciąż korzystny

REKLAMA

Korzystny obraz perspektyw inflacyjnych, który w marcu skłonił RPP do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp, nie zmienił się i nie zmienią go raczej nowe dane makro, które pojawią się w okresie do kolejnego posiedzenia Rady - uważa Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Na razie nie ma i spodziewam się, że nie będzie żadnych nowych danych, które mogłyby zmienić naszą ocenę perspektyw inflacji zaprezentowaną po ostatnim posiedzeniu RPP. Makroekonomiczne podstawy naszych decyzji nie zmieniły się" - powiedział w czwartkowym wywiadzie Czekaj.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w marcu stopy procentowe o 50 pkt bazowych i obecnie podstawowa stopa NBP wynosi nie mniej niż 6,0 proc., a rynek czeka na kolejne redukcje, które w sumie w 2005 roku mogą wynieść 125 pkt. Czekaj szacuje, że w marcu inflacja spadła rdr do 3,3-3,5 proc. z 3,6 proc. w lutym.
"Na koniec roku realny jest nasz cel, czyli 2,5 proc. z lekkim odchyleniem w jedną lub drugą stronę. Wciąż nie widać niebezpieczeństw, a my chcemy się trzymać wokół 2,5 proc." - powiedział.
"Nawet najbardziej pesymistyczni analitycy mówią o jednoprocentowej inflacji w którymś z miesięcy, czyli znacznie poniżej celu. A jeśli na to nałożyłoby się jeszcze osłabienie wzrostu gospodarczego, to nie widać podstaw do utrzymania obecnych warunków polityki monetarnej" - dodał.

Zdaniem członka RPP, największa niepewność co do dalszego kształtowania się wskaźnika CPI związana jest z cenami ropy i kursem walutowym.
"Chociaż ceny ropy wzrosły, a złoty się trochę osłabił, to nie jest to zasadnicza zmiana obrazu, tylko wprowadzenie elementów zwiększonego ryzyka. W sumie uwarunkowania, które były podstawą naszej decyzji w marcu, nie uległy istotnej zmianie, i nowe dane raczej nie zmienią tego obrazu" - powiedział.
"Mamy nieco słabszy wzrost gospodarczy, słabszą produkcję przemysłową, a także dyscyplinę płac, nieźle realizowany budżet i nadal silnego złotego. To są zasadnicze czynniki wpływające na inflację" - dodał.

Czekaj podkreśla, że w związku ze spadkiem inflacji znacznie wzrosły realne stopy procentowe.
"Spadek inflacji powoduje, że restrykcyjność polityki monetarnej wzrasta bez ruchu z naszej strony. To też trzeba brać pod uwagę" - powiedział. Czekaj zwraca uwagę, że wciąż utrzymuje się dodatni wkład eksportu netto do PKB, dyscyplina płac i nie ma powodów do gwałtownego wzrostu konsumpcji.
"Wręcz przeciwnie, słaba konsumpcja może się przyczynić do spowolnienia dynamiki wzrostu PKB. Dobrze się złożyło, że w IV kwartale 2004 i I kwartale 2005 wbrew oczekiwaniom wkład eksportu netto do PKB jest dodatni, bo w przeciwnym razie tempo wzrostu PKB byłoby znacznie niższe" - powiedział członek RPP.
"W pierwszym kwartale wzrost PKB powinien być wyższy niż 3 proc., gdyż dodatni wkład eksportu netto i prawdopodobna dwucyfrowa dynamika inwestycji powinny zrównoważyć wolniejszy wzrost konsumpcji. Liczymy, że druga połowa roku przyniesie przyspieszenie wzrostu, także z uwagi na niższą bazę, co w sumie umożliwi osiągnięcie w 2005 roku 4,0-4,5 proc. wzrostu PKB" - dodał.

W budżecie na 2005 rok rząd zapisał tempo wzrostu na poziomie 5 proc., a minister finansów prognozuje, że będzie to 4,5-5 proc.

Czekaj nie podziela opinii Haliny Wasilewskiej-Trenkner, według której cykl obniżek stóp może zakończyć się przed wyborami przejściem do nastawienia neutralnego, jeśli do wyborów parlamentarnych dojdzie na jesieni.
"Nie wiązałbym konieczności zakończenia cyklu obniżek z terminem wyborów. Oczywiście czynniki polityczne są ważne z ekonomicznego punktu widzenia, jednak nie podporządkowywałbym naszej polityki kalendarzowi politycznemu. Nie akceptuję takiego rozumowania, że powinniśmy zakończyć cykl obniżek przed wyborami. Decydujące znaczenie dla naszych decyzji mają uwarunkowania ekonomiczne. Czynniki polityczne oddziałują pośrednio poprzez wpływ na sytuację ekonomiczną" - powiedział członek RPP.

Czekaj podziela natomiast zdanie członkini RPP o słabszej roli projekcji inflacyjnej przy podejmowaniu decyzji o wysokości stóp procentowych.
"Co prawda staramy się uwzględniać projekcje inflacji, ale one są obarczone tak dużym ryzykiem, że czynniki napływające na bieżąco mają równie istotne znaczenie dla tego, co robimy" - dodał.

Zdaniem Czekaja, nie można szukać skali możliwych redukcji stóp procentowych w poziomie stóp sprzed wejścia do UE, gdy podstawowa stopa NBP wynosiła nie mniej niż 5,25 proc.
"Nie uważam, że wysokość stóp sprzed wejścia do UE jest właściwa dla takich oczekiwań i należy dążyć do takiego poziomu. W ogóle nie wydaje mi się celowe ani możliwe przyjęcie jakiegoś poziomu stóp procentowych, swego rodzaju wzorca, traktowanego jako poziom odniesienia dla naszej polityki" - powiedział.
"Wiadomo, że jeśli będą rosły stopy w USA czy w UE, to nie będziemy mogli tego ignorować, bo nie będzie chętnych do finansowania naszego długu publicznego" - dodał członek RPP.

Czekaj liczy na to, że warunki prowadzenia polityki monetarnej nie zostaną zaburzone przez budżet na 2006 rok. "Projekt budżetu przygotuje pewnie ten minister finansów i można być prawie pewnym, że to będzie budżet z deficytem około 30 mld zł, czyli to będzie kolejny krok w kierunku 3-procentowego deficytu" - powiedział członek RPP.
Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA