| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w pakcie stabilności nie zastąpią reform

Zmiany w pakcie stabilności nie zastąpią reform

Zmiany w pakcie Stabilności i Wzrostu nie zastąpią koniecznych reform fiskalnych - powiedział szef NBP Leszek Balcerowicz.

"To jest ułatwieniem w porównaniu z brakiem takich ruchów, ale w żadnej mierze nie zastąpi tego co było i jest potrzebne, czyli reformy, która doprowadzi do tego, że wydatki się ograniczy, a dzięki temu deficyt będzie szybko spadać a podatki będą mogły być niższe" - powiedział Balcerowicz. "Te zmiany mogą być ryzykowne, bo mogą być mniej skuteczne w zapobieganiu nieodpowiedzialnej polityce fiskalnej" - dodał.

Pod koniec marca szefowie państw i rządów krajów Unii Europejskiej zaaprobowali reformę, która łagodzi zasady dyscypliny budżetowej w państwach Unii Europejskiej. Zasady te ujęto w tzw. Pakcie Stabilności i Wzrostu mającym zapewnić stabilność unijnej waluty - euro.

Po tych ustaleniach minister finansów przewodniczącego w tym półroczu UE Luksemburga Jean-Claude Juncker powiedział, że nowi członkowie Unii Europejskiej mogą wejść do strefy euro nawet z deficytem przekraczającym 3 procent PKB, pod warunkiem, że rozmiary deficytu byłyby zbliżone do 3 proc.

Odnowienie zasad tzw. Paktu Stabilności i Wzrostu, który narzuca budżetom krajów UE dyscyplinę służącą stabilizowaniu wspólnej waluty po to, by utrzymywać inflację i stopy procentowe na odpowiednio niskim poziomie, opiera się na dwóch głównych filarach.

Po pierwsze deficyt budżetowy żadnego kraju strefy euro, pod groźbą uruchomienia procedury nadmiernego deficytu, nie może przekroczyć wartości 3 proc. PKB, po drugie dług publiczny musi wynosić poniżej 60 proc. PKB.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK