reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niepełnosprawni. Rynek pracy wciąż mały

Niepełnosprawni. Rynek pracy wciąż mały

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych na otwartym rynku, gdzie 95 proc. pracodawców nie jest zainteresowanych przyjmowaniem ich do pracy, jest wciąż bardzo niskie. Do zmiany tego stanu ma przyczynić się m.in. zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji prowadzona w mediach kampania „Sprawni w pracy”.

Zwiększeniu liczby niepełnosprawnych pracowników poza sektorem chronionym ma służyć ustawa o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Po trwającej 5 miesięcy dyskusji ze stroną społeczną nad ostatecznym kształtem tej ustawy, pod koniec marca br. rząd skierował do Sejmu autopoprawkę do jej projektu. Jak powiedział Leszek Zieliński, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, ogromną rolę w drodze do kompromisu odegrali pracodawcy, którzy zaakceptowali ograniczenie dofinansowania chronionego rynku pracy na rzecz wsparcia zatrudnienia na rynku otwartym. Punkty sporne, które jednak pozostały, będą dyskutowane w parlamencie.

W nowym systemie przewidziano kontynuowanie tych sposobów wspierania niepełnosprawnych, które sprawdziły się w praktyce i realizowanie nowych. Tak jak obecnie, będzie to system kwotowy, w którym zatrudnianie mniej niż 6 proc. osób niepełnosprawnych będzie skutkowało sankcją w postaci wpłat na PFRON. W dalszym ciągu państwo będzie dotować tworzenie i funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej oraz zakładów aktywności zawodowej. W znacznie większym niż obecnie wymiarze będą natomiast podejmowane działania zmierzające do wyrównania szans dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Nowe regulacje przewidują też możliwość korzystania przez niepełnosprawnych ze szkoleń w miejscu pracy i zatrudnienia przy pracach interwencyjnych. Pomoc publiczna będzie zróżnicowana ze względu na stopień i rodzaj niepełnosprawności pracownika, a nie uzależniona od statusu pracodawcy. Na dodatkowe wsparcie będą mogli natomiast liczyć pracodawcy zatrudniający ponad 50 proc. niepełnosprawnych pracowników.

Musimy też rzetelnie pracować nad programami, które mogą być finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, tym bardziej że podmioty, które je otrzymają, nie muszą mieć wkładu własnego, gdyż brakujące fundusze uzupełni PFRON. Jak podkreślił Janusz Gałęziak, I radca stałego przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej, dotychczas Polska przyjmowała rozwiązania unijne wypracowane bez naszego udziału, teraz mamy na nie wpływ i nie możemy tej szansy zmarnować.

Marzena Jurczewska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama