REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepełnosprawni. Rynek pracy wciąż mały

REKLAMA

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych na otwartym rynku, gdzie 95 proc. pracodawców nie jest zainteresowanych przyjmowaniem ich do pracy, jest wciąż bardzo niskie. Do zmiany tego stanu ma przyczynić się m.in. zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji prowadzona w mediach kampania „Sprawni w pracy”.
Zwiększeniu liczby niepełnosprawnych pracowników poza sektorem chronionym ma służyć ustawa o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Po trwającej 5 miesięcy dyskusji ze stroną społeczną nad ostatecznym kształtem tej ustawy, pod koniec marca br. rząd skierował do Sejmu autopoprawkę do jej projektu. Jak powiedział Leszek Zieliński, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, ogromną rolę w drodze do kompromisu odegrali pracodawcy, którzy zaakceptowali ograniczenie dofinansowania chronionego rynku pracy na rzecz wsparcia zatrudnienia na rynku otwartym. Punkty sporne, które jednak pozostały, będą dyskutowane w parlamencie.

REKLAMA

W nowym systemie przewidziano kontynuowanie tych sposobów wspierania niepełnosprawnych, które sprawdziły się w praktyce i realizowanie nowych. Tak jak obecnie, będzie to system kwotowy, w którym zatrudnianie mniej niż 6 proc. osób niepełnosprawnych będzie skutkowało sankcją w postaci wpłat na PFRON. W dalszym ciągu państwo będzie dotować tworzenie i funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej oraz zakładów aktywności zawodowej. W znacznie większym niż obecnie wymiarze będą natomiast podejmowane działania zmierzające do wyrównania szans dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Nowe regulacje przewidują też możliwość korzystania przez niepełnosprawnych ze szkoleń w miejscu pracy i zatrudnienia przy pracach interwencyjnych. Pomoc publiczna będzie zróżnicowana ze względu na stopień i rodzaj niepełnosprawności pracownika, a nie uzależniona od statusu pracodawcy. Na dodatkowe wsparcie będą mogli natomiast liczyć pracodawcy zatrudniający ponad 50 proc. niepełnosprawnych pracowników.

REKLAMA

Musimy też rzetelnie pracować nad programami, które mogą być finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, tym bardziej że podmioty, które je otrzymają, nie muszą mieć wkładu własnego, gdyż brakujące fundusze uzupełni PFRON. Jak podkreślił Janusz Gałęziak, I radca stałego przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej, dotychczas Polska przyjmowała rozwiązania unijne wypracowane bez naszego udziału, teraz mamy na nie wpływ i nie możemy tej szansy zmarnować.

Marzena Jurczewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA