| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inflacja spadła do 3,4 proc. Możliwa kolejna obniżka stóp procentowych

Inflacja spadła do 3,4 proc. Możliwa kolejna obniżka stóp procentowych

W marcu inflacja liczona w ujęciu rocznym obniżyła się do 3,4 proc., z 3,6 proc. w lutym - poinformował Główny Urząd Statystyczny. O spadku rocznego wskaźnika inflacji zadecydował mniejszy niż przed rokiem wzrost cen zanotowany w marcu w porównaniu z lutym.

Tym razem inflacja nie zaskoczyła ekonomistów, ale jej prognozy były dość rozbieżne. Ekonomiści spodziewali się, że jej roczny wskaźnik osiągnie poziom 3,3-3,7 proc. Tymczasem w marcu inflacja liczona w ujęciu rocznym spadła do 3,4 proc., z 3,6 proc. w lutym. Było to możliwe dzięki mniejszemu niż przed rokiem wzrostowi cen w marcu w porównaniu z lutym. W tym roku poszły one w górę o 0,1 proc., a przed rokiem o 0,3 proc. – różnica wyniosła więc 0,2 pkt, proc. i o tyle obniżył się roczny wskaźnik inflacji. Zawdzięczamy to małemu wzrostowi cen żywności oraz obniżce cen odzieży i obuwia oraz energii.


Według GUS, w marcu żywność podrożała w stosunku do lutego przeciętnie o 0,2 proc. Ceny warzyw poszły w górę o 4,3 proc., a owoców o 2,2 proc. Więcej płaciliśmy za mięso wołowe (o 0,6 proc.) i drób (o 0,4 proc.). Potaniał natomiast cukier (o 3,7 proc.). Spadły ceny mięsa wieprzowego i wędlin (o 0,5 proc.), tańsza była mąka (o 0,7 proc.). Ceny napojów bezalkoholowych obniżyły się nieznacznie (o 0,1 proc.). Papierosy podrożały o 0,8 proc., a ceny alkoholu utrzymały się na poziomie z lutego.

W marcu ceny obuwia obniżone zostały o 1 proc., a odzieży o 0,5 proc. Natomiast ceny towarów i usług konsumpcyjnych związanych z mieszkaniem wzrosły o 0,1 proc. Zanotowany został m.in. wzrost opłat za usługi kanalizacyjne oraz dostawę zimnej wody. Ale potaniała energia, w tym ceny gazu ciekłego spadły o 1,3 proc., a opału o 0,7 proc. Ponadto ceny w zakresie transportu były w marcu wyższe niż w lutym o 0,3 proc., głównie z powodu podwyżek cen paliw (o 0,9 proc.). Natomiast samochody osobowe potaniały średnio o 0,4 proc. Ekonomiści uważają, że szczyt inflacji mamy już za sobą, teraz z miesiąca na miesiąc możemy oczekiwać spadku wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Inflacja będzie coraz niższa, ponieważ mamy niewielki wzrost płac realnych, a co za tym idzie – popyt krajowy jest dość słaby. Ponadto zakupy hamuje utrzymujące się na bardzo wysokim poziomie bezrobocie.

Janusz K. Kowalski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »