REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja spadła do 3,4 proc. Możliwa kolejna obniżka stóp procentowych

REKLAMA

W marcu inflacja liczona w ujęciu rocznym obniżyła się do 3,4 proc., z 3,6 proc. w lutym - poinformował Główny Urząd Statystyczny. O spadku rocznego wskaźnika inflacji zadecydował mniejszy niż przed rokiem wzrost cen zanotowany w marcu w porównaniu z lutym.
Tym razem inflacja nie zaskoczyła ekonomistów, ale jej prognozy były dość rozbieżne. Ekonomiści spodziewali się, że jej roczny wskaźnik osiągnie poziom 3,3-3,7 proc. Tymczasem w marcu inflacja liczona w ujęciu rocznym spadła do 3,4 proc., z 3,6 proc. w lutym. Było to możliwe dzięki mniejszemu niż przed rokiem wzrostowi cen w marcu w porównaniu z lutym. W tym roku poszły one w górę o 0,1 proc., a przed rokiem o 0,3 proc. – różnica wyniosła więc 0,2 pkt, proc. i o tyle obniżył się roczny wskaźnik inflacji. Zawdzięczamy to małemu wzrostowi cen żywności oraz obniżce cen odzieży i obuwia oraz energii.

REKLAMA

Według GUS, w marcu żywność podrożała w stosunku do lutego przeciętnie o 0,2 proc. Ceny warzyw poszły w górę o 4,3 proc., a owoców o 2,2 proc. Więcej płaciliśmy za mięso wołowe (o 0,6 proc.) i drób (o 0,4 proc.). Potaniał natomiast cukier (o 3,7 proc.). Spadły ceny mięsa wieprzowego i wędlin (o 0,5 proc.), tańsza była mąka (o 0,7 proc.). Ceny napojów bezalkoholowych obniżyły się nieznacznie (o 0,1 proc.). Papierosy podrożały o 0,8 proc., a ceny alkoholu utrzymały się na poziomie z lutego.

REKLAMA

W marcu ceny obuwia obniżone zostały o 1 proc., a odzieży o 0,5 proc. Natomiast ceny towarów i usług konsumpcyjnych związanych z mieszkaniem wzrosły o 0,1 proc. Zanotowany został m.in. wzrost opłat za usługi kanalizacyjne oraz dostawę zimnej wody. Ale potaniała energia, w tym ceny gazu ciekłego spadły o 1,3 proc., a opału o 0,7 proc. Ponadto ceny w zakresie transportu były w marcu wyższe niż w lutym o 0,3 proc., głównie z powodu podwyżek cen paliw (o 0,9 proc.). Natomiast samochody osobowe potaniały średnio o 0,4 proc. Ekonomiści uważają, że szczyt inflacji mamy już za sobą, teraz z miesiąca na miesiąc możemy oczekiwać spadku wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Inflacja będzie coraz niższa, ponieważ mamy niewielki wzrost płac realnych, a co za tym idzie – popyt krajowy jest dość słaby. Ponadto zakupy hamuje utrzymujące się na bardzo wysokim poziomie bezrobocie.

Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA