reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej reklam w sieci

Więcej reklam w sieci

Rynek reklamy internetowej na świecie od 1997 roku wykazuje stały i bardzo dynamiczny wzrost. Szacuje się, że do roku 2000 przychody na tym rynku zwiększyły się ponadsześciokrotnie.

W Polsce, według danych Interactive Advertising Bureau (IAB), wydatki na reklamę w sieci wyniosły w ubiegłym roku 87 mln zł, co oznacza ich wzrost w stosunku do roku 2003 o 65 proc.
Światowe przychody z reklamy w internecie w 2003 roku wyniosły ponad 7,3 miliarda dolarów. W porównaniu z 2002 rokiem stanowi to 21-proc wzrost. Firmy zaczęły doceniać wartość sieci i aktywnie wykorzystywać internet do promocji sprzedaży. Jednak w roku 2000 nastąpił przełom i w jego trzecim kwartale tendencja wzrostu przychodów po raz pierwszy zmieniła kierunek. Od 2000 do 2002 roku odnotowano na świecie 25-proc. spadek wydatków na reklamę on-line. Sytuacja odwróciła się w drugiej połowie 2002 r., kiedy zanotowano wzrost przychodów z reklamy w internecie. Tendencja wzrostowa utrzymała się do 2004 roku.
W 2003 roku 96 proc. wszystkich światowych przychodów z reklamy on-line zostało wygenerowanych przez 50 wiodących przedsiębiorstw. Ponad 70 proc. tych przychodów było zasługą tylko 10 największych firm światowych.
W Polsce rynek reklamy w internecie to najszybciej rozwijający się segment branży reklamowej w kraju. W 2004 roku jego wartość w stosunku do roku 2003 wzrosła o 65 proc. i wyniosła 87 milionów złotych netto.
Liczba przedsiębiorstw aktywnie wykorzystujących sieć do promocji sprzedaży swoich produktów wzrosła w 2004 roku o 45 proc. Kluczową rolę na tym rynku reklamy odgrywają portale internetowe mające własne biura reklamy.
Na rynku funkcjonują również sieci reklamowe. Pośredniczą w procesie zakupu powierzchni reklamowej pomiędzy reklamodawcami a witrynami. Sieci reklamowe oferują powierzchnię reklamową jako miejsce w pojedynczej witrynie, w pakietach obejmujących emisję w witrynach tematycznych oraz w pakiecie sieciowym. Najsilniejszą pozycję wśród sieci działających na polskim rynku reklamy on-line posiada Ad.net.
Z kolei brokerzy poza standardowym pośrednictwem w zakupie powierzchni w internecie oferują tworzenie strategii komunikacji reklamowej, optymalizowanie prowadzonej kampanii reklamowej oraz szczegółowe analizy po zakończeniu kampanii.
Od niedawna na rynku sprzedaży reklamy internetowej działa nowy broker, Galposter online. Jego wyróżnikiem jest brak własnej powierzchni reklamowej, co zdaniem przedstawicieli Galposter gwarantuje obiektywizm planowania i zakupu kampanii w internecie. W standardowej usłudze zakupu kampanii bez dodatkowych opłat dokonuje tzw. postanalizy zawierającej nie tylko informacje, ile osób zobaczyło reklamę i przeszło na stronę reklamowaną, ale również, kto to był.
Robert Olesiński


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama