REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szwedzkie okulary dla śląskiej gminy

REKLAMA

Gmina Chybie zwolniła z podatku od nieruchomości przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy dla kobiet. Za tę inicjatywę śląscy radni zostali wyróżnieni przez pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, który przyznał im „Okulary Równości”.
Odznaczenie powstało w 2001 r., w czasie gdy Unii Europejskiej przewodniczyła Szwecja. Od tej pory „Szwedzkie Okulary Równości” przyznawane są osobom dostrzegającym problemy związane z dyskryminacją płci i zaangażowanych w działalność zmierzającą do wyrównania statusu kobiet i mężczyzn.
– Dlatego właśnie należy podkreślić, że zwolnienie z podatku jest związane z tworzeniem nowych miejsc pracy. Pojawiały się bowiem głosy, że zachęceni ulgą przedsiębiorcy będą zwalniać mężczyzn, by zatrudniać panie – tak niuanse samorządowego podejścia do równouprawnienia tłumaczy Mirosław Wardas, przewodniczący rady gminy Chybie. Od razu wyjaśnia też, że obowiązująca od 1 stycznia ulga nie ma nic wspólnego z jakąś szczególnie trudną sytuacją na lokalnym rynku pracy, ale jest odpowiedzią na sugestie właścicieli działających na miejscu firm.
– Obecnie bezrobotne kobiety nie są aż tak dużym problemem dla gminy. Poziom bezrobocia jest podobny jak w całym powiecie – w granicach 12–15 proc.
Pomysł na uchwałę w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości zrodził się na spotkaniach z przedsiębiorcami, które staramy się w miarę systematycznie przeprowadzać. Uczestniczą w nich przedstawiciele rady i właściciele lokalnych firm. W gronie 15-20 osób dyskutujemy o tym, czy jako samorząd możemy pomóc czy współpracować z prowadzącymi działalność gospodarczą – tłumaczy radny. Przyznaje, że pomysł podsunął największy miejscowy pracodawca, właściciel zakładów mięsnych, który zatrudnia 200 osób, ale jak do tej pory – wyłącznie mężczyzn.
– Ulga zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2005. Przedsiębiorcy dobrze przyjęli pomysł, ale na razie nie wiadomo, czy będą z niego korzystać. Chcieliśmy ich zachęcić do inwestycji i rozbudowy firm, ale to wymaga zastanowienia, nakładów i nie wierzę, żeby wcześniej niż za pół roku pojawił się jakiś wiarygodny sygnał, że ktoś jest żywo zainteresowany i działa w tym kierunku – ocenia przewodniczący.
Samorządowcy z Chybia przyznają, że większym wyzwaniem niż walka z bezrobociem jest dla nich rozwój przedsiębiorczości. W ich ocenie sytuacja w 9-tys. gminie nie jest zła, chociaż – co typowe dla małych śląskich miejscowości – większość osób dojeżdża do pracy poza miejscem zamieszkania. W ocenie radnych mieszkańcy gminy nie odczuwają tak bardzo skutków likwidacji kopalń czy – w przypadku kobiet – likwidacji zakładów włókienniczych w pobliskim Bielsku. Powstało wiele małych firm – dwu-, trzy-, pięcioosobowych, i jakoś sobie radzą. Zwolnienia podatkowe mają zachęcić następnych – mówi przewodniczący rady.
Dlatego oprócz zapisu, że 5-letnie zwolnienie z podatku od nieruchomości obejmuje budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, której uruchomienie w 2005 r. spowodowało powstanie i utrzymanie przez okres zwolnienia co najmniej 20 nowych miejsc pracy lub 15 nowych miejsc pracy dla kobiet, uchwała wprowadza także roczną ulgę dla osób bezrobotnych, które założyły własne firmy. Z rocznego zwolnienia mogą korzystać również nowo zakupione budynki i budowle, które wymagają przystosowania do nowej działalności gospodarczej lub obiekty nowo w tym celu wybudowane. W tym drugim przypadku ulga przysługuje bezterminowo – jeśli przedsięwzięcie ma charakter usługowy lub produkcyjny.
– Ze zwolnień wyłączyliśmy natomiast sklepy wielkopowierzchniowe, traktując je jako najprostszą inwestycję i wiedząc, że zatrudniają przede wszystkim kobiety. Rynek tych usług jest już nasycony i nie uważamy, że należą mu się kolejne ulgi. Dajemy szansę przede wszystkim firmom wytwórczym oraz dostawcom usług. Mamy nadzieję, że pełnomocnik ds. równego statusu kobiet i mężczyzn nie będzie jedyną osobą, która dostrzegła korzyści z tej uchwały – twierdzą radni Chybia.
Magdalena Wojtuch


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA