REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szwedzkie okulary dla śląskiej gminy

REKLAMA

Gmina Chybie zwolniła z podatku od nieruchomości przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy dla kobiet. Za tę inicjatywę śląscy radni zostali wyróżnieni przez pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, który przyznał im „Okulary Równości”.
Odznaczenie powstało w 2001 r., w czasie gdy Unii Europejskiej przewodniczyła Szwecja. Od tej pory „Szwedzkie Okulary Równości” przyznawane są osobom dostrzegającym problemy związane z dyskryminacją płci i zaangażowanych w działalność zmierzającą do wyrównania statusu kobiet i mężczyzn.
– Dlatego właśnie należy podkreślić, że zwolnienie z podatku jest związane z tworzeniem nowych miejsc pracy. Pojawiały się bowiem głosy, że zachęceni ulgą przedsiębiorcy będą zwalniać mężczyzn, by zatrudniać panie – tak niuanse samorządowego podejścia do równouprawnienia tłumaczy Mirosław Wardas, przewodniczący rady gminy Chybie. Od razu wyjaśnia też, że obowiązująca od 1 stycznia ulga nie ma nic wspólnego z jakąś szczególnie trudną sytuacją na lokalnym rynku pracy, ale jest odpowiedzią na sugestie właścicieli działających na miejscu firm.
– Obecnie bezrobotne kobiety nie są aż tak dużym problemem dla gminy. Poziom bezrobocia jest podobny jak w całym powiecie – w granicach 12–15 proc.
Pomysł na uchwałę w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości zrodził się na spotkaniach z przedsiębiorcami, które staramy się w miarę systematycznie przeprowadzać. Uczestniczą w nich przedstawiciele rady i właściciele lokalnych firm. W gronie 15-20 osób dyskutujemy o tym, czy jako samorząd możemy pomóc czy współpracować z prowadzącymi działalność gospodarczą – tłumaczy radny. Przyznaje, że pomysł podsunął największy miejscowy pracodawca, właściciel zakładów mięsnych, który zatrudnia 200 osób, ale jak do tej pory – wyłącznie mężczyzn.
– Ulga zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2005. Przedsiębiorcy dobrze przyjęli pomysł, ale na razie nie wiadomo, czy będą z niego korzystać. Chcieliśmy ich zachęcić do inwestycji i rozbudowy firm, ale to wymaga zastanowienia, nakładów i nie wierzę, żeby wcześniej niż za pół roku pojawił się jakiś wiarygodny sygnał, że ktoś jest żywo zainteresowany i działa w tym kierunku – ocenia przewodniczący.
Samorządowcy z Chybia przyznają, że większym wyzwaniem niż walka z bezrobociem jest dla nich rozwój przedsiębiorczości. W ich ocenie sytuacja w 9-tys. gminie nie jest zła, chociaż – co typowe dla małych śląskich miejscowości – większość osób dojeżdża do pracy poza miejscem zamieszkania. W ocenie radnych mieszkańcy gminy nie odczuwają tak bardzo skutków likwidacji kopalń czy – w przypadku kobiet – likwidacji zakładów włókienniczych w pobliskim Bielsku. Powstało wiele małych firm – dwu-, trzy-, pięcioosobowych, i jakoś sobie radzą. Zwolnienia podatkowe mają zachęcić następnych – mówi przewodniczący rady.
Dlatego oprócz zapisu, że 5-letnie zwolnienie z podatku od nieruchomości obejmuje budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, której uruchomienie w 2005 r. spowodowało powstanie i utrzymanie przez okres zwolnienia co najmniej 20 nowych miejsc pracy lub 15 nowych miejsc pracy dla kobiet, uchwała wprowadza także roczną ulgę dla osób bezrobotnych, które założyły własne firmy. Z rocznego zwolnienia mogą korzystać również nowo zakupione budynki i budowle, które wymagają przystosowania do nowej działalności gospodarczej lub obiekty nowo w tym celu wybudowane. W tym drugim przypadku ulga przysługuje bezterminowo – jeśli przedsięwzięcie ma charakter usługowy lub produkcyjny.
– Ze zwolnień wyłączyliśmy natomiast sklepy wielkopowierzchniowe, traktując je jako najprostszą inwestycję i wiedząc, że zatrudniają przede wszystkim kobiety. Rynek tych usług jest już nasycony i nie uważamy, że należą mu się kolejne ulgi. Dajemy szansę przede wszystkim firmom wytwórczym oraz dostawcom usług. Mamy nadzieję, że pełnomocnik ds. równego statusu kobiet i mężczyzn nie będzie jedyną osobą, która dostrzegła korzyści z tej uchwały – twierdzą radni Chybia.
Magdalena Wojtuch


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA