REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakłady emerytalne nie będą wypłacać emerytur

REKLAMA

Zakłady emerytalne nie będą wypłacać emerytur członkom otwartych funduszy emerytalnych - taką decyzję podjęło Ministerstwo Polityki Społecznej, rozpoczynając prace nad projektem ustawy o zasadach wypłaty świadczeń z II filara.
Eksperci zakładają, że takie zadanie zostanie powierzone komercyjnym firmom ubezpieczeniowym.
Ministerstwo Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad ustawą o zasadach wypłaty emerytur osobom, które oszczędzają na przyszłe świadczenia w otwartych funduszach emerytalnych.
– Do końca tego miesiąca resort przygotuje założenia do nowej ustawy określającej zasady wypłaty emerytur z II filara – wyjaśnia wiceminister polityki społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak.
– Rezygnujemy z powołania specjalnych zakładów emerytalnych, których powstanie zakładała ustawa z 1998 r. Planujemy wprowadzić ustawowe ograniczenie górnej wysokości opłat za wypłaty tych świadczeń przez firmy. Zakładamy, że obowiązkowe będzie wykupienie przez członków OFE dożywotniej emerytury za środki zgromadzone na rachunku. Ponadto nie będzie można otrzymać tych pieniędzy w formie jednorazowej wypłaty.
Eksperci rynku ubezpieczeniowego twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przekazanie wypłaty środków zgromadzonych na koncie w otwartym funduszu emerytalnym kilku zakładom ubezpieczeniowym specjalizującym się w ubezpieczeniach życiowych, które są przygotowane do wyliczenia ryzyka ubepieczeniowego oraz długości życia ubezpieczonych. Ich zdaniem nie można jednak zlecić wypłaty tych świadczeń tylko jednej firmie, np. PZU Życie S.A., gdyż istniałoby niebezpieczeństwo prowadzenia praktyk monopolistycznych.
Zgodnie z art. 110 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U. z 2004 r. nr 159, poz. 1667 z późn. zm.), warunki nabycia przez członka otwartych funduszy emerytalnych uprawnień do wypłaty środków zgromadzonych na jego rachunku oraz zasady wypłaty tych środków określą odrębne ustawy.
Dyskusja o zasadach wypłaty świadczeń trwa od 1998 r. Do tej pory jednak nie ma żadnych konkretnych rezultatów. Początkowo rząd planował przekazanie wypłat emerytur z II filara zakładom emerytalnym, lecz z tego pomysłu nieoczekiwanie się wycofał. Później pojawiła się koncepcja przekazania tych wypłat do ZUS, ale rozwiązanie takie nie znalazło zwolenników. Jeśli obecnie MPS przygotuje projekt nowej ustawy, to i tak o jej ostatecznym kształcie będzie decydować nowy rząd – i to już po wyborach. Pocieszające jest tylko to, że pierwsze świadczenia będą wypłacane dopiero od 1 stycznia 2009 r. Może do tego czasu uda się stworzyć nowy system.
Bożena Wiktorowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA