reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zakłady emerytalne nie będą wypłacać emerytur

Zakłady emerytalne nie będą wypłacać emerytur

Zakłady emerytalne nie będą wypłacać emerytur członkom otwartych funduszy emerytalnych - taką decyzję podjęło Ministerstwo Polityki Społecznej, rozpoczynając prace nad projektem ustawy o zasadach wypłaty świadczeń z II filara.

Eksperci zakładają, że takie zadanie zostanie powierzone komercyjnym firmom ubezpieczeniowym.
Ministerstwo Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad ustawą o zasadach wypłaty emerytur osobom, które oszczędzają na przyszłe świadczenia w otwartych funduszach emerytalnych.
– Do końca tego miesiąca resort przygotuje założenia do nowej ustawy określającej zasady wypłaty emerytur z II filara – wyjaśnia wiceminister polityki społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak.
– Rezygnujemy z powołania specjalnych zakładów emerytalnych, których powstanie zakładała ustawa z 1998 r. Planujemy wprowadzić ustawowe ograniczenie górnej wysokości opłat za wypłaty tych świadczeń przez firmy. Zakładamy, że obowiązkowe będzie wykupienie przez członków OFE dożywotniej emerytury za środki zgromadzone na rachunku. Ponadto nie będzie można otrzymać tych pieniędzy w formie jednorazowej wypłaty.
Eksperci rynku ubezpieczeniowego twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przekazanie wypłaty środków zgromadzonych na koncie w otwartym funduszu emerytalnym kilku zakładom ubezpieczeniowym specjalizującym się w ubezpieczeniach życiowych, które są przygotowane do wyliczenia ryzyka ubepieczeniowego oraz długości życia ubezpieczonych. Ich zdaniem nie można jednak zlecić wypłaty tych świadczeń tylko jednej firmie, np. PZU Życie S.A., gdyż istniałoby niebezpieczeństwo prowadzenia praktyk monopolistycznych.
Zgodnie z art. 110 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U. z 2004 r. nr 159, poz. 1667 z późn. zm.), warunki nabycia przez członka otwartych funduszy emerytalnych uprawnień do wypłaty środków zgromadzonych na jego rachunku oraz zasady wypłaty tych środków określą odrębne ustawy.
Dyskusja o zasadach wypłaty świadczeń trwa od 1998 r. Do tej pory jednak nie ma żadnych konkretnych rezultatów. Początkowo rząd planował przekazanie wypłat emerytur z II filara zakładom emerytalnym, lecz z tego pomysłu nieoczekiwanie się wycofał. Później pojawiła się koncepcja przekazania tych wypłat do ZUS, ale rozwiązanie takie nie znalazło zwolenników. Jeśli obecnie MPS przygotuje projekt nowej ustawy, to i tak o jej ostatecznym kształcie będzie decydować nowy rząd – i to już po wyborach. Pocieszające jest tylko to, że pierwsze świadczenia będą wypłacane dopiero od 1 stycznia 2009 r. Może do tego czasu uda się stworzyć nowy system.
Bożena Wiktorowska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama