Wczoraj holding Berlusconiego Fininvest poinformował, że sprzedażą zajmuje się amerykański bank JP Morgan Chase & Co. Transakcja dotyczy 16,7 proc. udziałów o łącznej wartości 2,8 mld dol. 68-letni Berlusconi, który jest najbogatszym politykiem na świecie, zamierza zredukować pakiet kontrolny swej rodziny w Mediaset poniżej 51 proc. Posunięcie ma bezpośredni związek z przygotowaniami do przyszłorocznych wyborów powszechnych we Włoszech. Włoska centrolewica, w tym Romano Prodi, były przewodniczący Komisji Europejskiej, krytykują od dawna premiera z powodu kontroli nad mediami w kraju, dopatrując się w tym ostrego konfliktu interesów między pozycją szefa rządu i właściciela firm medialnych.
Mediaset jest właścicielem trzech kanałów telewizyjnych o ogólnokrajowym zasięgu, konkurujących z trzema stacjami TV należącymi do państwowego nadawcy RAI. Jako szef rządu Berlusconi ma także wpływ na działalność RAI, gdyż włoski rząd mianuje kierownictwo włoskiej telewizji publicznej.
Na Mediaset i RAI przypada ok. 90 proc. włoskiego rynku telewizyjnego, zarówno ze względu na liczbę widzów, jak i sprzedaż reklam. W lipcu ub.r. niższa izba włoskiego parlamentu przyjęła zaproponowaną przez Berlusconiego ustawę, która zezwala mu na zachowanie udziałów w firmach, które kontroluje.