reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Każdy zaoszczędzi 100 euro

Każdy zaoszczędzi 100 euro

Parlament Europejski przyjął w środę dyrektywę, której celem jest poprawa wydajności urządzeń elektrycznych takich jak pralki, lodówki, laptopy, czy suszarki i wyeliminowanie z rynku tych najbardziej wodo- czy energochłonnych.

Tekst przyjętej dyrektywy jest wynikiem porozumienia PE z Radą UE, co oznacza, że nie będzie już zmieniany.

Urządzenia elektryczne używane w gospodarstwach domowych zużywają około 30 proc. energii i emitują do środowiska ponad 40 proc. emisji CO2. Przyjęta w środę dyrektywa ma m.in. na celu uczynienie tych urządzeń bardziej przyjaznych dla środowiska, jeszcze w fazie produkcji. Komisja Europejska oszacowała, że dzięki ich "ulepszeniu" emisja CO2 do 2010 roku może zmniejszyć się nawet o 180 mln ton, co odpowiada rocznej emisji CO2 Holandii.

Jeden z eurodeputowanych przekonywał, że dyrektywa może przynieść każdemu gospodarstwu domowemu oszczędność w wysokości 100 euro rocznie. "Tekst faworyzuje dobrowolne porozumienia przedstawicieli przemysłu w sprawie wprowadzenia niezbędnych modyfikacji technicznych, by uczynić sprzęt elektryczny bardziej ekologicznym" - podkreśliła elastyczność dyrektywy jej sprawozdawczyni Frederique Ries (frakcja europejskich demokratów i liberałów). Dopiero w sytuacjach kiedy taka "autoregulacja" nie będzie możliwa, konieczna będzie baza legislacyjna, którą będzie musiała przygotować Komisja Europejska.

Przyjęta dyrektywa ma charakter kadrowy, tzn. nie wprowadza jeszcze konkretnych środków i norm, które powinny być przestrzegane przez producentów urządzeń. Te ma dopiero opracować w ciągu najbliższych dwóch lat Komisja Europejska w konsultacji z przedstawicielami przemysłu, organizacjami konsumentów i organizacjami pozarządowymi.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama