| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Każdy zaoszczędzi 100 euro

Każdy zaoszczędzi 100 euro

Parlament Europejski przyjął w środę dyrektywę, której celem jest poprawa wydajności urządzeń elektrycznych takich jak pralki, lodówki, laptopy, czy suszarki i wyeliminowanie z rynku tych najbardziej wodo- czy energochłonnych.

Tekst przyjętej dyrektywy jest wynikiem porozumienia PE z Radą UE, co oznacza, że nie będzie już zmieniany.

Urządzenia elektryczne używane w gospodarstwach domowych zużywają około 30 proc. energii i emitują do środowiska ponad 40 proc. emisji CO2. Przyjęta w środę dyrektywa ma m.in. na celu uczynienie tych urządzeń bardziej przyjaznych dla środowiska, jeszcze w fazie produkcji. Komisja Europejska oszacowała, że dzięki ich "ulepszeniu" emisja CO2 do 2010 roku może zmniejszyć się nawet o 180 mln ton, co odpowiada rocznej emisji CO2 Holandii.

Jeden z eurodeputowanych przekonywał, że dyrektywa może przynieść każdemu gospodarstwu domowemu oszczędność w wysokości 100 euro rocznie. "Tekst faworyzuje dobrowolne porozumienia przedstawicieli przemysłu w sprawie wprowadzenia niezbędnych modyfikacji technicznych, by uczynić sprzęt elektryczny bardziej ekologicznym" - podkreśliła elastyczność dyrektywy jej sprawozdawczyni Frederique Ries (frakcja europejskich demokratów i liberałów). Dopiero w sytuacjach kiedy taka "autoregulacja" nie będzie możliwa, konieczna będzie baza legislacyjna, którą będzie musiała przygotować Komisja Europejska.

Przyjęta dyrektywa ma charakter kadrowy, tzn. nie wprowadza jeszcze konkretnych środków i norm, które powinny być przestrzegane przez producentów urządzeń. Te ma dopiero opracować w ciągu najbliższych dwóch lat Komisja Europejska w konsultacji z przedstawicielami przemysłu, organizacjami konsumentów i organizacjami pozarządowymi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »