REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w przepisach BHP

Koszty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w pracy obciążać będą wyłącznie pracodawców. Zewnętrzne służby bhp będzie mogła zatrudnić tylko firma, w której pracuje do 100 osób.

Tylko małe zakłady zatrudnią specjalistów bhp z zewnątrz

Koszty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w pracy obciążać będą wyłącznie pracodawców. Zewnętrzne służby bhp będzie mogła zatrudnić tylko firma, w której pracuje do 100 osób. Pracodawca ustali wykaz zadań, które muszą być wykonywane przez co najmniej dwóch pracowników.

Mają być dalsze ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców

Resort pracy chce, aby Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie mogli pracować w Polsce bez zezwolenia przez sześć miesięcy. W UE rozpoczyna się dyskusja o unijnym zezwoleniu na pracę dla specjalistów spoza Wspólnoty.

Dziś ostatni dzień na złożenie deklaracji VAT-11

Dziś mija termin złożenia deklaracji VAT-11. O obowiązku tym powinni pamiętać dokonujący dostawy nowych środków transportu.

REKLAMA

Fundusz nie sfinansuje pensji pracownika

Ze środków zfron pracodawca nie będzie mógł sfinansować wynagrodzenia pracowników korzystających z turnusu rehabilitacyjnego czy dodatkowego urlopu.

Maleje podatek na papierosy

Od dziś obowiązuje nowa minimalna stawka akcyzy na papierosy. Będzie ona niższa od dotychczasowej o 3,67 zł.

Skutki zatrudnienia współmałżonka w firmie

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zatrudni na podstawie umowy o pracę swojego małżonka, jest zobowiązana opłacać za niego składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne jak za osobę współpracującą, jeżeli małżonek pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym i współuczestniczy w prowadzeniu tej działalności.

Jak rozpocząć działalność gospodarczą w Luksemburgu

Polski przedsiębiorca może prowadzić działalność w Luksemburgu samodzielnie lub jako spółka. W zależności od formy prawnej prowadzonej działalności dochody uzyskane w tym państwie będą podlegały podatkowi dochodowemu od osób prawnych lub fizycznych.

REKLAMA

Czy można stosować tajne głosowanie

W statucie naszej spółki rozszerzono wymóg tajnego głosowania na większość kwestii związanych z zarządzaniem spółką. O ile wiem - jest to wymagane tylko w kilku rodzajach spraw. Wolałbym, żeby w większości przypadków głosowania miały charakter jawny. Czy rzeczywiście postanowieniami statutu można uchylić jawność głosowania?

Rzetelna informacja gospodarcza ogranicza ryzyko w biznesie

Dzięki biurom informacji gospodarczej przedsiębiorcy mogą uzyskać wiedzę na temat regulowania płatności swojego kontrahenta. Banki mają lepszą ocenę ryzyka i mogą wprowadzać ułatwienia w procedurach przyznawania kredytów.

Czy Polak może otworzyć firmę w Niemczech

Jak będą opodatkowane dochody, gdy mając działalność gospodarczą w Polsce otworzę filię zagraniczną. Czy cudzoziemiec może bez problemów założyć firmę w Niemczech?

Czy trzeba przedłożyć opinię innym sądom rejestrowym

Na skutek podziału naszej spółki powstaną dwie mniejsze. Siedziba jednak będzie znajdowała się w innym mieście. Czy opinię biegłego, dotyczącą planu podziału, należy przesłać do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę drugiej spółki?

Czy terminy liczy się od przeczytania uchwały

Nie byłem na walnym zgromadzeniu, na którym powzięto uchwałę, moim zdaniem, nieobjętą porządkiem obrad. O jej istnieniu dowiedziałem się ponad miesiąc temu, a z jej treścią zapoznałem się wczoraj. Wcześniej wiedziałem tylko o jej istnieniu i nie znałem w ogóle treści jej postanowień. Czy w takim przypadku termin obowiązujący przy wnoszeniu powództwa o uchylenie uchwały liczy się od przeczytania uchwały?

Czy można rozpocząć likwidację

Kilka lat temu założyłem z kolegą spółkę jawną. Jednak teraz postanowiłem się z niej wycofać i wypowiedziałem umowę. Wiem, że stanowi to przyczynę rozwiązania spółki z mocy prawa. Nie jestem jednak pewien, kiedy powinienem rozpocząć jej likwidację. Czy wystarczy, jeśli rozpocznę ją po upływie okresu wypowiedzenia?

Czy klauzula wyklucza faktoring

Jestem przedsiębiorcą zajmującym się sprzedażą wytwarzanych przez siebie produktów. Większość odbiorców płaci należności w ramach wydłużonych terminów płatności. Utrudnia mi to utrzymanie płynności finansowej. Część kontrahentów w zawartych z nimi umowach zastrzegła sobie zakaz cesji wierzytelności. Czy to oznacza, że w odniesieniu do tych odbiorców nie mogę podpisać umowy o faktoring?

Czy muszę przygotowywać sprawozdanie

Byłem członkiem rady nadzorczej spółki akcyjnej. Czy muszę jeszcze pracować przy opracowaniu sprawozdania obejmującego okres, kiedy pełniłem tę funkcję.

Czy wystarczy 3,5 proc. kapitału zakładowego

Razem z trzema innymi akcjonariuszami mamy w sumie 92 proc. kapitału zakładowego spółki akcyjnej. Chcielibyśmy przeprowadzić przymusowy wykup akcji. Piąty wspólnik ma 3,5 proc. kapitału i gotów jest nam pomóc. Czy to rozwiąże nasz problem?

Czy komornik powinien uzyskać klauzulę

Przeciwko naszej firmie prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Pracownik, który zajmuje się tym problemem, udzielił komornikowi nieprawdziwych informacji. Z tego powodu komornik nałożył na firmę karę grzywny. W tej sprawie wydał postanowienie, na podstawie którego bez klauzuli wykonalności wszczął egzekucję grzywny. Czy takie postępowanie narusza przepisy?

Czy były wspólnik musi odpowiadać za długi

Dwa lata temu wystąpiłem ze spółki cywilnej. Pozostali trzej wspólnicy w dalszym ciągu prowadzili działalność gospodarczą. Dowiedziałem się, że wierzyciel wezwał ich i mnie do uregulowania długu. Umowa, z której on wynika, została zawarta trzy tygodnie przed moim wystąpieniem ze spółki. Czy muszę ponosić odpowiedzialność za ten dług?

Czy zgłosić do ZUS zleceniobiorcę, który jest pracownikiem w innym Państwie Członkowskim UE

Chcę zawrzeć umowę zlecenia z Niemcem, który pracuje w Niemczech w ramach stosunku pracy. Podobno nie muszę zgłaszać tego zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych, bo ma on podlegać ubezpieczeniom ze stosunku pracy w kraju, w którym posiada miejsce zamieszkania (Niemcy). Ale co z ubezpieczeniem zdrowotnym i składkami na Fundusz Pracy?

Jak w Wielkiej Brytanii opłacać składki i korzystać z dotacji

Prowadząc firmę w Wielkiej Brytanii, trzeba opłacać odpowiednie składki ubezpieczeniowe. Jak wygląda ten system w Zjednoczonym Królestwie i z jakiej pomocy finansowej, np. w postaci dotacji, mogą korzystać przedsiębiorcy?

Co może pomóc w zwiększaniu produkcji przez firmy w Polsce

Polskie przedsiębiorstwa pracują pełną parą i wykorzystują moce produkcyjne w ponad 80 proc. Receptą na dalsze zwiększanie produkcji i inwestycje jest uproszczenie przepisów o obrocie gospodarczym. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej leży w Sejmie, ale posłowie mogą się nią zająć dopiero po wakacjach.

Co może pomóc w zwiększaniu produkcji przez firmy w Polsce

Polskie przedsiębiorstwa pracują pełną parą i wykorzystują moce produkcyjne w ponad 80 proc. Receptą na dalsze zwiększanie produkcji i inwestycje jest uproszczenie przepisów o obrocie gospodarczym.

Odpowiedzialność członków zarządu w spółce

Odpowiedzialność członka zarządu spółki reguluje art. 299 kodeksu spółek handlowych. W przepisach karnych k.s.h. została uregulowana odpowiedzialność karna członków zarządu spółki za niezgłoszenie wniosku o jej upadłość.

Emerytury pomostowe: firmy zagrożone karami

Pracodawcy będą mieć kłopoty z opłacaniem od stycznia 2008 roku składek do funduszu emerytur pomostowych. ZUS i firmy nie zdążą do końca tego roku przygotować się do uruchomienia FEP. Dopiero w kwietniu 2008 r. przedsiębiorstwa opłacą składki do ZUS za osoby uprawnione do pomostówek.

Emerytury pomostowe: firmy zagrożone karami

Pracodawcy będą mieć kłopoty z opłacaniem od stycznia 2008 roku składek do funduszu emerytur pomostowych. ZUS i firmy nie zdążą do końca tego roku przygotować się do uruchomienia FEP.

Przedsiębiorstwa wnoszą mniej odwołań

Spada konkurencyjność przetargów publicznych, zwłaszcza w branży robót budowlanych. Zmienione przepisy wyeliminowały pieniactwo wykonawców.

Wpisy w księdze nie rozstrzygają, kto jest wspólnikiem

Przepis kodeksu spółek handlowych dotyczący formy zwołania zgromadzenia wspólników może być samodzielną podstawą powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały.

Spółka może odliczyć VAT naliczony

Spółki budujące infrastrukturę drogową na rzecz gminy mogą odliczać podatek naliczony od wykonanej usługi. Budowa powinna mieć jednak związek z prowadzoną działalnością.

PFRON dopłaci do zatrudnienia bezrobotnego niepełnosprawnego

Od 1 stycznia 2008 r. pracodawca otrzyma refundację składek na ZUS niepełnosprawnych pracowników. Od dziś może ubiegać się o dopłatę za przyjęcie takich osób do pracy.

Firmy nie potrafią ewidencjonować certyfikatów

Są problemy z ewidencją certyfikatów emisji spalin. Komitet Standardów Rachunkowości twierdzi, że trzeba wykazywać je w księgach m.in. jako inwestycje.

Dwa rodzaje działalności gospodarczej

Wspólnie z kolegami z liceum mechanicznego prowadzę warsztat samochodowy w formie spółki cywilnej. Świadczymy usługi w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych. Jesteśmy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Od niedawna prowadzę też jednoosobową działalność handlową, która nie mogła być objęta tą samą metodą opodatkowania i wybrałem opodatkowanie podatkiem na zasadach ogólnych. Jak mam się w praktyce opodatkować?

Jakie są korzyści z wprowadzenia spółki na giełdę

Poszukujemy kapitału na rozwój i modernizację przedsiębiorstwa. Jesteśmy średniej wielkości spółką z o.o. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem jej na giełdę w celu pozyskania kapitału. Jakie korzyści i zagrożenia się z tym wiążą? Czy lepiej wybrać ofertę publiczną czy prywatną?

W którym kraju należy opłacić składki z tytułu zatrudnienia w Polsce osoby mieszkającej na stałe w Polsce, która wykonuje działalność gospodarczą w Hiszpanii

Zamierzam zatrudnić Polaka mieszkającego na stałe w Polsce, który równolegle prowadzi w Hiszpanii działalność gospodarczą w zakresie doradztwa. Osoba ta ma zamiar kontynuować działalność w czasie zatrudnienia. Praca dla nas wykonywana byłaby w Polsce. Czy składki na ubezpieczenia społeczne powinienem odprowadzać za niego do polskiego ZUS czy powinny one być płacone w Hiszpanii?

Jakie obowiązki powinien spełnić podatnik słoweńskiego VAT

Podmioty zagraniczne rozpoczynające działalność w Słowenii muszą zarejestrować się dla celów VAT. Jakie obowiązki musi spełnić podatnik słoweńskiego podatku od towarów i usług?

Dyżur będzie zawsze wliczany do czasu pracy

Rozszerzona zostanie definicja dyskryminacji i molestowania. Po macierzyńskim pracownik będzie miał prawo do warunków pracy jak przed nim. Gotowość do pracy w trakcie dyżuru będzie wliczana do czasu pracy.

Dyżur będzie zawsze wliczany do czasu pracy

Rozszerzona zostanie definicja dyskryminacji i molestowania. Po macierzyńskim pracownik będzie miał prawo do warunków pracy jak przed nim. Gotowość do pracy w trakcie dyżuru będzie wliczana do czasu pracy.

Nowe deklaracje wypłat z zysków w spółkach

Od 2008 roku zmienią się wzory deklaracji o wysokości zysku bądź straty osiągniętego przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.

Koszty mogą zwiększyć odpis

Jeśli ustaną przyczyny, dla których utworzono odpis aktualizacyjny, jego wartość trzeba zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych.

Najpierw likwidacja, potem założenie spółki

Nie można przekształcić spółdzielni w spółkę, bo ustawodawca tego nie przewidział. Jeśli na bazie spółdzielni ma powstać spółka, to trzeba przeprowadzić likwidację spółdzielni.

Deweloperzy chcą mieć wpływ na ustawę

W opinii deweloperów projektowana ustawa o ochronie nabywcy w transakcjach deweloperskich jest potrzebna, ale musi uwzględniać rynkowe realia.

Grzywna dla pracodawcy

W mojej firmie zatrudniam osoby pracujące przy produkcji jako samozatrudnieni. Wszyscy mają zarejestrowaną działalność gospodarczą. Ponadto, wykonując zlecenie, są podporządkowani brygadziście, tak jak pozostali pracownicy i obowiązuje ich ściśle określony czas pracy oraz miejsce. Inspektor podczas kontroli uznał to za wykroczenie. Czy rzeczywiście jest to naruszenie i jakiej wysokości grzywny mogę się spodziewać w świetle nowych przepisów?

Trudno uciec od opłacania składek z firmy

Przedsiębiorca, który jednocześnie pracuje na zlecenie, nie może zdecydować, że będzie z niego opłacał składki zamiast z firmy.

Kim jest upoważniony podmiot gospodarczy

W ubiegłym roku weszło w życie rozporządzenie zmieniające Wspólnotowy Kodeks Celny, które wprowadziło nową instytucję upoważnionego podmiotu gospodarczego. Na czym polega jej uprzywilejowana pozycja podczas kontroli celnych?

Więcej rozliczeń w walutach obcych

Firmy, które pośredniczą w przekazach pieniężnych za granicę, oraz strony umowy, której przedmiotem jest nabycie rzeczy lub praw w obrocie z zagranicą, nie będą musiały mieć pozwolenia na rozliczanie w walutach obcych.

Wkrótce decyzja o zniesieniu barier w zatrudnieniu

Rząd niemiecki zastanawia się, czy uchylić ograniczenia na rynku pracy dla obywateli nowych państw UE, w tym Polski, jeszcze przed 2009 rokiem.

Wracają znaki skarbowe

Od dziś do końca 2008 roku, dokonując zapłaty opłaty skarbowej, można znów korzystać ze znaków skarbowych.

Tworzenie nowych miejsc pracy i pomoc publiczna

Pomoc na tworzenie nowych miejsc pracy jest udzielana m.in., jeżeli nowe miejsce pracy stanowi odpowiedni wzrost liczby pracowników u danego przedsiębiorcy. Pomoc taka jest pomocą publiczną i jej intensywność jest ograniczona w zależności od regionu kraju.

Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Podatnik dokonujący transakcji w internecie w sposób zorganizowany i ciągły powinien zarejestrować działalność gospodarczą i odprowadzać należne podatki. Prowadzenie firmy w sieci wiąże się z takimi samymi jak prowadzenie działalności w sposób tradycyjny obowiązkami podatkowymi. Za ich niedopełnienie grożą kary.

KIG: raport o znaczeniu działań Sejmu dla gospodarki

Obniżka składki rentowej łącznie o 7 pkt. proc., przyspieszenie postępowania egzekucyjnego oraz nowelizacja Prawa zamówień publicznych - to według Krajowej Izby Gospodarczej najlepsze zmiany wprowadzone przez Sejm w II kwartale 2007 r.

REKLAMA