reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Czy przedsiębiorca, który chce rozpocząć działalność w Wielkiej Brytanii, zawsze ma obowiązek wypełnić formularz P86

Czy przedsiębiorca, który chce rozpocząć działalność w Wielkiej Brytanii, zawsze ma obowiązek wypełnić formularz P86

Każda osoba, która przyjeżdża do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych, ma obowiązek złożyć wypełniony formularz P86 w Her miejscowym urzędzie podatkowym, tj. Majesty Revenue and Customs. Tylko pobyt w celach turystycznych zwalnia z obowiązku rejestracji.

Obowiązek zarejestrowania się w Her Majesty Revenue and Customs mają osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii w charakterze pracowników oraz potencjalni pracodawcy. Obywatel polski, który zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii, powinien najpierw udać się do urzędu podatkowo-celnego.

Welcome form

Formularz P86 - „Arrival in the UK”, zwany również „welcome form” jest podstawą rejestracji każdej nowej osoby fizycznej w brytyjskim systemie podatkowym. Służy do uzyskania wstępnych informacji o nowym podatniku przez angielski urząd podatkowy.

PRZYKŁAD

Jerzy J. zamierza przenieść część swojej firmy remontowej do Londynu. Ma tam już kilka zleceń. Nigdy do tej pory nie pracował ani nie prowadził działalności w Wielkiej Brytanii. Dlatego przed rejestracją firmy powinien udać się do Her Majesty Revenue and Customs i zarejestrować się w systemie podatkowym.

System brytyjski przewiduje, że osoby, które nie mówią dobrze po angielsku, mogą w urzędzie uzyskać pomoc udzieloną przez tłumacza. W takim przypadku należy zwrócić się z prośbą do Her Majesty Revenue and Customs i zostanie wyznaczony termin spotkania.

WAŻNE!

Na obywatelu polskim spoczywa obowiązek złożenia wypełnionego formularza P86, niezależnie od formy prawnej podjętej w Wielkiej Brytanii działalności gospodarczej.

Samozatrudnienie, tzw. sole trade, jest formą działalności, która charakterem prawnym, jak i organizacją przypomina znaną w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Tak zarejestrowany przedsiębiorca jest opodatkowany brytyjskim podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czyli identycznie jak pracownik. W sytuacji podjęcia działalności gospodarczej w innej formie, obowiązek złożenia wypełnionego formularza P86 spoczywa na nowo przybyłym obywatelu polskim nie z tytułu samozatrudnienia, ale jako osobie fizycznej, osiągającej dochód w tym kraju.

Wypełnienie formularza P86

Formularz składa się z 5 sekcji.

Sekcja A W pytaniu 1 należy wpisać datę przyjazdu do Wielkiej Brytanii. W pytaniu 2: (pkt a) cel przyjazdu, (pkt b) deklaracja, czy intencją nowego podatnika jest stały pobyt w Anglii, oraz (pkt c) przewidywana długość pobytu wraz z oznaczeniem czasu, jaki petent spędzi poza granicami Anglii (np. okres Bożego Narodzenia). Poprawna odpowiedź na pytanie 3. wymaga podania całkowitej liczby dni spędzonych w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 5 lat, licząc: (pkt a) w okresie przed 5 kwietnia roku, w którym składa niniejszy formularz, oraz (pkt b) po 5 kwietnia do chwili składania formularza. W pytaniu 4 należy podać aktualny adres zamieszkania w Anglii oraz formę prawną zamieszkania (np.: „owner”, czyli właściciel, „tenant” najemca).

Sekcja B Pytanie 5 odnosi się do obywatelstwa petenta: (pkt a) narodowość, (pkt b) dowód potwierdzający obywatelstwo, np.: paszport, (pkt c) nazwa ostatniego państwa, w którym mieszkał na stałe petent. W pytaniu 6. należy wpisać: (pkt a) datę urodzenia, (pkt b) datę urodzenia i ślubu (w przypadku pozostawania petenta w związku małżeńskim). Pytanie 7. odnosi się do poprzednich pracodawców niezależnie od kraju, w jakim znajdowała się siedziba pracodawcy.

Sekcja C W pytaniu 8. należy odpowiedzieć, czy petent jest w chwili składania formularza zatrudniony przez pracodawcę, który nie ma siedziby w Wielkiej Brytanii, jak również czy wszystkie obowiązki służbowe są wykonywane poza granicami Anglii. Pytanie 9. odnosi się do świadczeń emerytalnych lub innych świadczeń społecznych otrzymywanych spoza Anglii. W pytaniu 10. petent musi zadeklarować, czy uzyskuje jakiś inny dochód spoza Wielkiej Brytanii.

Sekcja D Jest wypełniana jedynie w przypadku uzyskiwania emerytury lub innych świadczeń spoza Wielkiej Brytanii.

Sekcja E W tej sekcji petent jest zobowiązany potwierdzić własnym podpisem prawdziwość podanych danych oraz podać swój aktualny adres.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

WAŻNE!

Formularz P86 należy wypełnić dużymi, drukowanymi literami.

PRZYKŁAD

Polski pracodawca rozpoczynający działalność w Wielkiej Brytanii pobrał formularz P86 ze strony internetowej: http://www. hmrc.gov.uk/cnr/p86.pdf angielskiego urzędu podatkowego. Formularz nie został przyjęty przez urzędnika, ponieważ został wypełniony w języku polskim. Formularz ten powinien być wypełniony w języku angielskim.

Tomasz Drożdż

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama