Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przedsiębiorca, który chce rozpocząć działalność w Wielkiej Brytanii, zawsze ma obowiązek wypełnić formularz P86

Tomasz Drożdż
inforCMS
Każda osoba, która przyjeżdża do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych, ma obowiązek złożyć wypełniony formularz P86 w Her miejscowym urzędzie podatkowym, tj. Majesty Revenue and Customs. Tylko pobyt w celach turystycznych zwalnia z obowiązku rejestracji.

Obowiązek zarejestrowania się w Her Majesty Revenue and Customs mają osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii w charakterze pracowników oraz potencjalni pracodawcy. Obywatel polski, który zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii, powinien najpierw udać się do urzędu podatkowo-celnego.

Welcome form

Formularz P86 - „Arrival in the UK”, zwany również „welcome form” jest podstawą rejestracji każdej nowej osoby fizycznej w brytyjskim systemie podatkowym. Służy do uzyskania wstępnych informacji o nowym podatniku przez angielski urząd podatkowy.

PRZYKŁAD

Jerzy J. zamierza przenieść część swojej firmy remontowej do Londynu. Ma tam już kilka zleceń. Nigdy do tej pory nie pracował ani nie prowadził działalności w Wielkiej Brytanii. Dlatego przed rejestracją firmy powinien udać się do Her Majesty Revenue and Customs i zarejestrować się w systemie podatkowym.

System brytyjski przewiduje, że osoby, które nie mówią dobrze po angielsku, mogą w urzędzie uzyskać pomoc udzieloną przez tłumacza. W takim przypadku należy zwrócić się z prośbą do Her Majesty Revenue and Customs i zostanie wyznaczony termin spotkania.

WAŻNE!

Na obywatelu polskim spoczywa obowiązek złożenia wypełnionego formularza P86, niezależnie od formy prawnej podjętej w Wielkiej Brytanii działalności gospodarczej.

Samozatrudnienie, tzw. sole trade, jest formą działalności, która charakterem prawnym, jak i organizacją przypomina znaną w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Tak zarejestrowany przedsiębiorca jest opodatkowany brytyjskim podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czyli identycznie jak pracownik. W sytuacji podjęcia działalności gospodarczej w innej formie, obowiązek złożenia wypełnionego formularza P86 spoczywa na nowo przybyłym obywatelu polskim nie z tytułu samozatrudnienia, ale jako osobie fizycznej, osiągającej dochód w tym kraju.

Wypełnienie formularza P86

Formularz składa się z 5 sekcji.

Sekcja A W pytaniu 1 należy wpisać datę przyjazdu do Wielkiej Brytanii. W pytaniu 2: (pkt a) cel przyjazdu, (pkt b) deklaracja, czy intencją nowego podatnika jest stały pobyt w Anglii, oraz (pkt c) przewidywana długość pobytu wraz z oznaczeniem czasu, jaki petent spędzi poza granicami Anglii (np. okres Bożego Narodzenia). Poprawna odpowiedź na pytanie 3. wymaga podania całkowitej liczby dni spędzonych w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 5 lat, licząc: (pkt a) w okresie przed 5 kwietnia roku, w którym składa niniejszy formularz, oraz (pkt b) po 5 kwietnia do chwili składania formularza. W pytaniu 4 należy podać aktualny adres zamieszkania w Anglii oraz formę prawną zamieszkania (np.: „owner”, czyli właściciel, „tenant” najemca).

Sekcja B Pytanie 5 odnosi się do obywatelstwa petenta: (pkt a) narodowość, (pkt b) dowód potwierdzający obywatelstwo, np.: paszport, (pkt c) nazwa ostatniego państwa, w którym mieszkał na stałe petent. W pytaniu 6. należy wpisać: (pkt a) datę urodzenia, (pkt b) datę urodzenia i ślubu (w przypadku pozostawania petenta w związku małżeńskim). Pytanie 7. odnosi się do poprzednich pracodawców niezależnie od kraju, w jakim znajdowała się siedziba pracodawcy.

Sekcja C W pytaniu 8. należy odpowiedzieć, czy petent jest w chwili składania formularza zatrudniony przez pracodawcę, który nie ma siedziby w Wielkiej Brytanii, jak również czy wszystkie obowiązki służbowe są wykonywane poza granicami Anglii. Pytanie 9. odnosi się do świadczeń emerytalnych lub innych świadczeń społecznych otrzymywanych spoza Anglii. W pytaniu 10. petent musi zadeklarować, czy uzyskuje jakiś inny dochód spoza Wielkiej Brytanii.

Sekcja D Jest wypełniana jedynie w przypadku uzyskiwania emerytury lub innych świadczeń spoza Wielkiej Brytanii.

Sekcja E W tej sekcji petent jest zobowiązany potwierdzić własnym podpisem prawdziwość podanych danych oraz podać swój aktualny adres.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

WAŻNE!

Formularz P86 należy wypełnić dużymi, drukowanymi literami.

PRZYKŁAD

Polski pracodawca rozpoczynający działalność w Wielkiej Brytanii pobrał formularz P86 ze strony internetowej: http://www. hmrc.gov.uk/cnr/p86.pdf angielskiego urzędu podatkowego. Formularz nie został przyjęty przez urzędnika, ponieważ został wypełniony w języku polskim. Formularz ten powinien być wypełniony w języku angielskim.

Tomasz Drożdż

specjalista w zakresie prawa pracy

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy Polacy najchętniej chodzą na zakupy?

  Sklepy convenience cieszą się największym ruchem w ciągu całego dnia. Jednak, podobnie jak supermarkety, są najbardziej oblegane o godz. 16.00. Z kolei 17.00 należy do dyskontów, a 18.00 – do hipermarketów, które są wybierane głównie wieczorami. A w jaki dzień tygodnia Polacy najczęściej robią zakupy?

  Automatyzacja magazynów: 93% firm nie widzi innej przyszłości

  Najnowsze badanie w branży magazynowej pokazuje dobitnie, że zachodzi właśnie radykalna zmiana w podejściu automatyzacji. Dekadę temu trudno było sobie wyobrazić, że w 2023 roku ponad jedna trzecia firm korzystać będzie z robotów w swoich magazynach

  Innowacje, które napędzają konkurencyjność

  Innowacyjność jest warunkiem koniecznym do zbudowania konkurencyjności firmy – takie zdanie podziela 66% Dyrektorów Finansowych w średnich i dużych przedsiębiorstwach przebadanych w ramach raportu „Od liczb do innowacji. Jak CFO przyśpiesza rozwój biznesu”.

  Energia ze słońca – czy możemy mieć jej za dużo?

  Nasłonecznienie w Polsce wynosi średnio około 1700 godzin rocznie. Jak się okazuje – wraz z wydłużającym się dniem – dla naszych sieci energetycznych może to być zbyt wiele. Czy ze względu na coraz wyższe temperatury staniemy przed koniecznością stworzenia infrastruktury magazynowania ciepła i chłodu?

  Polacy kochają nowe technologie, ale wciąż boją się 5G

  57 proc. Polaków deklaruje, że chce korzystać z nowych generacji sieci komórkowych 5G czy 6G. Ale pole elektromagnetyczne, związane z budową sieci 5G, wciąż budzi wiele obaw, szczególnie w kontekście jego wpływu na zdrowie. 

  Rolnicy sprzedali ok. 56 proc. nadwyżki zboża z zeszłego roku

  Rolnicy sprzedali ok. 56 proc. nadwyżki zboża z zeszłego roku - poinformował we wtorek w Programie I Polskiego Radia minister rolnictwa Robert Telus.

  Benefity pracownicze w Polsce i Europie. Czego chcą zatrudnieni?

  Załoga firmy zwraca uwagę na benefity. Jak dobrać, aby utrzymać satysfakcję?

  Branża hotelarska po pandemii. Jak odbudować?

  Polscy hotelarze kolejny rok z rzędu zmagają się z problemami. Zaraz po trudnym okresie pandemii w branże uderzyły rosnące koszty usług i podwyżka płacy minimalnej. To nieuchronnie prowadzi do podniesienia cen. Wielu z nich deklaruje, że oszczędniej spędzi urlop za granicami Polski.

  Co zdecyduje RPP w kwestii stóp procentowych?

  Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 5-6 czerwca 2023 roku. Ostatnie podwyżki stóp procentowych odnotowaliśmy we wrześniu 2022 roku, kiedy RPP podniosła stopę referencyjną do poziomu 6,75 procent. Od tamtego momentu, pomimo wzrostu inflacji, stopy pozostają na niezmienionym poziomie. Kredytobiorcom przez ostatnie 8 miesięcy nie wzrosły raty, ale czy jest szansa na to, aby zaczęły one spadać?

  Bankowość dla niewidomych i słabo widzących

  W jaki sposób osoby niewidzące podpisują umowy w banku, wybierają pieniądze czy używają aplikacji mobilnych?

  Wraca temat obniżek stóp w Polsce – co na to złoty?

  O ile tempo spadku inflacji pozwoli, to na wrześniowym i/lub październikowym posiedzeniu RPP szansa na ewentualną zmianę ceny pieniądza byłaby największa. Wcześniej na takowy ruch nie ma specjalnie szans. Choć na 21 sierpnia zaplanowane jest także posiedzenie, ma ono jednak charakter niedecyzyjny.

  Czy łatwo jest ogłosić upadłość firmy w Polsce?

  Ogłoszenie upadłości jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze spłatą zobowiązań firmy. Nie jest on jednak dostępny dla wszystkich. Od kilku lat obserwujemy systematyczny spadek liczby firm, które decydują się na ogłoszenie upadłości.

  Zwiastun likwidacji gotówki? Dania wstrzymuje import waluty

  Dania, Szwecja i Norwegia wstrzymały import własnej waluty. Tych koron nie wymienimy również w polskich bankach. Czy jest to powód do niepokoju dla osób, które ulokowały swoje środki finansowe w obcych walutach? Czemu niektóre kraje chcą się pozbyć gotówki? 

  Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu z Ukrainy produktów rolnych do połowy września

  Komisja Europejska przedłużyła do połowy września unijny zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika - przekazało PAP źródło unijne. Wszedł on w życie 2 maja 2023 r. i zastąpił jednostronne decyzje o zakazie importu wprowadzone przez państwa graniczące z Ukrainą, w tym Polskę.

  Koniec stanu zagrożenia epidemicznego oznacza zmiany dla przedsiębiorców

  W związku z planowanym odwołaniem od dnia 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego, przedsiębiorcy powinni przygotować się na szereg zmian. Dotyczą one przede wszystkimi przepisów, które uchwalane były „na czas obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego”. 

  Londyn na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. Czy w rankingu znalazło się polskie miasto?

  Londyn znalazł się na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. W światowym rankingu znalazło się tylko jedno polskie miasto. Które?

  Fiskus coraz chętniej blokuje rachunki bankowe

  Według danych Ministerstwa Finansów, w pierwszym kwartale br. liczba blokad rachunków bankowych z wykorzystaniem STIR wzrosła o ponad 54% rdr. 

  W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

  Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

  Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

  Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

  Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

  Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

  Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

  Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

  Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

  Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

  Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

  PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

  Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

  Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

  Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.