Kategorie

Czy przedsiębiorca, który chce rozpocząć działalność w Wielkiej Brytanii, zawsze ma obowiązek wypełnić formularz P86

Tomasz Drożdż
inforCMS
Każda osoba, która przyjeżdża do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych, ma obowiązek złożyć wypełniony formularz P86 w Her miejscowym urzędzie podatkowym, tj. Majesty Revenue and Customs. Tylko pobyt w celach turystycznych zwalnia z obowiązku rejestracji.

Obowiązek zarejestrowania się w Her Majesty Revenue and Customs mają osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii w charakterze pracowników oraz potencjalni pracodawcy. Obywatel polski, który zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii, powinien najpierw udać się do urzędu podatkowo-celnego.

Welcome form

Formularz P86 - „Arrival in the UK”, zwany również „welcome form” jest podstawą rejestracji każdej nowej osoby fizycznej w brytyjskim systemie podatkowym. Służy do uzyskania wstępnych informacji o nowym podatniku przez angielski urząd podatkowy.

PRZYKŁAD

Jerzy J. zamierza przenieść część swojej firmy remontowej do Londynu. Ma tam już kilka zleceń. Nigdy do tej pory nie pracował ani nie prowadził działalności w Wielkiej Brytanii. Dlatego przed rejestracją firmy powinien udać się do Her Majesty Revenue and Customs i zarejestrować się w systemie podatkowym.

System brytyjski przewiduje, że osoby, które nie mówią dobrze po angielsku, mogą w urzędzie uzyskać pomoc udzieloną przez tłumacza. W takim przypadku należy zwrócić się z prośbą do Her Majesty Revenue and Customs i zostanie wyznaczony termin spotkania.

WAŻNE!

Na obywatelu polskim spoczywa obowiązek złożenia wypełnionego formularza P86, niezależnie od formy prawnej podjętej w Wielkiej Brytanii działalności gospodarczej.

Samozatrudnienie, tzw. sole trade, jest formą działalności, która charakterem prawnym, jak i organizacją przypomina znaną w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Tak zarejestrowany przedsiębiorca jest opodatkowany brytyjskim podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czyli identycznie jak pracownik. W sytuacji podjęcia działalności gospodarczej w innej formie, obowiązek złożenia wypełnionego formularza P86 spoczywa na nowo przybyłym obywatelu polskim nie z tytułu samozatrudnienia, ale jako osobie fizycznej, osiągającej dochód w tym kraju.

Wypełnienie formularza P86

Formularz składa się z 5 sekcji.

Sekcja A W pytaniu 1 należy wpisać datę przyjazdu do Wielkiej Brytanii. W pytaniu 2: (pkt a) cel przyjazdu, (pkt b) deklaracja, czy intencją nowego podatnika jest stały pobyt w Anglii, oraz (pkt c) przewidywana długość pobytu wraz z oznaczeniem czasu, jaki petent spędzi poza granicami Anglii (np. okres Bożego Narodzenia). Poprawna odpowiedź na pytanie 3. wymaga podania całkowitej liczby dni spędzonych w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 5 lat, licząc: (pkt a) w okresie przed 5 kwietnia roku, w którym składa niniejszy formularz, oraz (pkt b) po 5 kwietnia do chwili składania formularza. W pytaniu 4 należy podać aktualny adres zamieszkania w Anglii oraz formę prawną zamieszkania (np.: „owner”, czyli właściciel, „tenant” najemca).

Sekcja B Pytanie 5 odnosi się do obywatelstwa petenta: (pkt a) narodowość, (pkt b) dowód potwierdzający obywatelstwo, np.: paszport, (pkt c) nazwa ostatniego państwa, w którym mieszkał na stałe petent. W pytaniu 6. należy wpisać: (pkt a) datę urodzenia, (pkt b) datę urodzenia i ślubu (w przypadku pozostawania petenta w związku małżeńskim). Pytanie 7. odnosi się do poprzednich pracodawców niezależnie od kraju, w jakim znajdowała się siedziba pracodawcy.

Sekcja C W pytaniu 8. należy odpowiedzieć, czy petent jest w chwili składania formularza zatrudniony przez pracodawcę, który nie ma siedziby w Wielkiej Brytanii, jak również czy wszystkie obowiązki służbowe są wykonywane poza granicami Anglii. Pytanie 9. odnosi się do świadczeń emerytalnych lub innych świadczeń społecznych otrzymywanych spoza Anglii. W pytaniu 10. petent musi zadeklarować, czy uzyskuje jakiś inny dochód spoza Wielkiej Brytanii.

Sekcja D Jest wypełniana jedynie w przypadku uzyskiwania emerytury lub innych świadczeń spoza Wielkiej Brytanii.

Sekcja E W tej sekcji petent jest zobowiązany potwierdzić własnym podpisem prawdziwość podanych danych oraz podać swój aktualny adres.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

WAŻNE!

Formularz P86 należy wypełnić dużymi, drukowanymi literami.

PRZYKŁAD

Polski pracodawca rozpoczynający działalność w Wielkiej Brytanii pobrał formularz P86 ze strony internetowej: http://www. hmrc.gov.uk/cnr/p86.pdf angielskiego urzędu podatkowego. Formularz nie został przyjęty przez urzędnika, ponieważ został wypełniony w języku polskim. Formularz ten powinien być wypełniony w języku angielskim.

Tomasz Drożdż

specjalista w zakresie prawa pracy

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  6 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niebieska kontrolka temperatury. Co oznacza?

  Niebieska kontrolka temperatury pojawia się na tablicy zegarów części samochodów. Jaką informację przekazuje kierowcy?

  7 mitów na temat kredytu hipotecznego

  Kredyt hipoteczny. Ekspercie wskazali siedem najczęściej spotykanych mitów na temat kredytu hipotecznego. Jakie to mity?

  Wartość zadłużenia w hipotekach przekroczyła 500 mld zł

  Kredyty mieszkaniowe. Padła historyczna wartość zadłużenia w hipotekach – przekroczyła 500 mld zł. Akcja kredytowa kwitnie - stymuluje ją finansowanie na wysokie kwoty. Z danych BIK po pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. wynika, że ponad 25% wartości sprzedaży kredytów mieszkaniowych stanowią kredyty udzielone na kwoty powyżej 500 tys. zł, a prawie 45% kredytów gotówkowych – na ponad 50 tys. zł. BIK dokonuje analizy, co jest motorem napędzającym Polaków do finansowania swoich potrzeb konsumenckich. Prezes Zarządu BIK, dr Mariusz Cholewa zwraca uwagę na czynniki determinujące optymistyczne prognozy na rynku kredytowym w drugim półroczu 2021 roku.

  Migająca kontrolka płynu chłodniczego. Co oznacza?

  Migająca kontrolka płynu chłodniczego nie stanowi najlepszego sygnału. Może bowiem oznaczać, że silnik w aucie przegrzewa się.

  Rynek mieszkaniowy rozgrzany do czerwoności. Czy będzie ochłodzenie?

  Rynek mieszkaniowy od dłuższego czasu notuje hossę. Popyt znacznie przekracza podaż, mieszkania wyprzedają się na pniu, a ich ceny rosną w zatrważającym tempie. Niskie stopy procentowe i szeroka dostępność kredytów sprawiają, że kupujących przybywa. Czy ten stan rzeczy się utrzyma?

  Do 6 sierpnia najemcy sklepów mogą wycofać się z przedłużonych umów najmu

  Najem. Najemcy sklepów w centrach handlowych, którzy w zamian za brak opłat czynszowych w okresie lockdownów decydowali się na przedłużanie umów najmu o pół roku, mogą się z tych zobowiązań wycofać. Tę możliwość wprowadziła ustawa covidowa, która weszła w życie 23 lipca br. i która dała najemcom dwa tygodnie na skorzystanie z tego rozwiązania. Zdaniem prawników dla większości najemców jest to zapis korzystny, bo wygasza dotychczasowe roszczenia wynajmujących. Jednocześnie zastrzegają oni, że uchylenie anuluje wszystkie zapisy aneksów covidowych, a z prawnego punktu widzenia jest to kontrowersyjna zmiana, bo zostawia „na lodzie” zarządców centrów handlowych.

  Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady

  Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady. Wysokość pomocy dla kół gospodyń wiejskich będzie zależała od liczby należących do nich osób i wyniesie od 5 do 7 tys. zł. Dotacja będzie przyznawana raz w roku - zakłada projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Rynek motoryzacyjny w Polsce. 5 razy więcej aut przez 30 lat

  Rynek motoryzacyjny w Polsce rozwija się. Ostatnie 30 lat minęło pod znakiem 5-krotnego wzrostu ilości samochodów i wzrostu długości dróg.

  Letnie rekordy wypadków drogowych. Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Wypadki. Połowa wakacji za nami. W ubiegłym roku to właśnie sierpień był miesiącem z niechlubnym rekordem największej liczby wypadków. W tym roku w pierwszej połowie letniego sezonu urlopowego liczba zgłoszonych w ramach assistance spraw była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czy w 2021 r. idziemy na kolejny rekord? Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Check engine: LPG winne pojawienia się kontrolki?

  Check engine: LPG może powodować świecenie się błędu? W niektórych przypadkach tak. To jednak nie wina instalacji, a na ogół gazownika lub usterki.

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki informuje, że z ofert wolnorynkowych (nie podlegających zatwierdzeniu przez Prezesa URE) korzysta już ponad 37 proc. klientów w gospodarstwach domowych (ponad 5,8 mln). Tylko w czerwcu 2021 sprzedawcę prądu zmieniło 2,3 tys. odbiorców. Od początku 2021 r. takiej zmiany dokonało 22 tys. odbiorców: ponad 17 tys. klientów indywidualnych i prawie 5 tys. biznesowych. Od 2007 roku sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło łącznie prawie 929 tys. odbiorców.

  Cennik Lexusa NX startuje od 200 tys. zł

  Cennik Lexusa NX został przygotowany dla polskiego rynku. Za bazową wersję hybrydową trzeba zapłacić co najmniej 200 tys. zł.

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Budowa domów jednorodzinnych do 90 m2 bez pozwolenia na budowę

  Dom bez pozwolenia na budowę. W dniu 4 sierpnia 2021 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ten zakłada wprowadzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych (o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2) bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Projekt aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.