REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przedsiębiorca, który chce rozpocząć działalność w Wielkiej Brytanii, zawsze ma obowiązek wypełnić formularz P86

Tomasz Drożdż
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każda osoba, która przyjeżdża do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych, ma obowiązek złożyć wypełniony formularz P86 w Her miejscowym urzędzie podatkowym, tj. Majesty Revenue and Customs. Tylko pobyt w celach turystycznych zwalnia z obowiązku rejestracji.

Obowiązek zarejestrowania się w Her Majesty Revenue and Customs mają osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii w charakterze pracowników oraz potencjalni pracodawcy. Obywatel polski, który zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii, powinien najpierw udać się do urzędu podatkowo-celnego.

Welcome form

Formularz P86 - „Arrival in the UK”, zwany również „welcome form” jest podstawą rejestracji każdej nowej osoby fizycznej w brytyjskim systemie podatkowym. Służy do uzyskania wstępnych informacji o nowym podatniku przez angielski urząd podatkowy.

PRZYKŁAD

Jerzy J. zamierza przenieść część swojej firmy remontowej do Londynu. Ma tam już kilka zleceń. Nigdy do tej pory nie pracował ani nie prowadził działalności w Wielkiej Brytanii. Dlatego przed rejestracją firmy powinien udać się do Her Majesty Revenue and Customs i zarejestrować się w systemie podatkowym.

System brytyjski przewiduje, że osoby, które nie mówią dobrze po angielsku, mogą w urzędzie uzyskać pomoc udzieloną przez tłumacza. W takim przypadku należy zwrócić się z prośbą do Her Majesty Revenue and Customs i zostanie wyznaczony termin spotkania.

WAŻNE!

Na obywatelu polskim spoczywa obowiązek złożenia wypełnionego formularza P86, niezależnie od formy prawnej podjętej w Wielkiej Brytanii działalności gospodarczej.

Samozatrudnienie, tzw. sole trade, jest formą działalności, która charakterem prawnym, jak i organizacją przypomina znaną w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Tak zarejestrowany przedsiębiorca jest opodatkowany brytyjskim podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czyli identycznie jak pracownik. W sytuacji podjęcia działalności gospodarczej w innej formie, obowiązek złożenia wypełnionego formularza P86 spoczywa na nowo przybyłym obywatelu polskim nie z tytułu samozatrudnienia, ale jako osobie fizycznej, osiągającej dochód w tym kraju.

Wypełnienie formularza P86

Formularz składa się z 5 sekcji.

Sekcja A W pytaniu 1 należy wpisać datę przyjazdu do Wielkiej Brytanii. W pytaniu 2: (pkt a) cel przyjazdu, (pkt b) deklaracja, czy intencją nowego podatnika jest stały pobyt w Anglii, oraz (pkt c) przewidywana długość pobytu wraz z oznaczeniem czasu, jaki petent spędzi poza granicami Anglii (np. okres Bożego Narodzenia). Poprawna odpowiedź na pytanie 3. wymaga podania całkowitej liczby dni spędzonych w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 5 lat, licząc: (pkt a) w okresie przed 5 kwietnia roku, w którym składa niniejszy formularz, oraz (pkt b) po 5 kwietnia do chwili składania formularza. W pytaniu 4 należy podać aktualny adres zamieszkania w Anglii oraz formę prawną zamieszkania (np.: „owner”, czyli właściciel, „tenant” najemca).

Sekcja B Pytanie 5 odnosi się do obywatelstwa petenta: (pkt a) narodowość, (pkt b) dowód potwierdzający obywatelstwo, np.: paszport, (pkt c) nazwa ostatniego państwa, w którym mieszkał na stałe petent. W pytaniu 6. należy wpisać: (pkt a) datę urodzenia, (pkt b) datę urodzenia i ślubu (w przypadku pozostawania petenta w związku małżeńskim). Pytanie 7. odnosi się do poprzednich pracodawców niezależnie od kraju, w jakim znajdowała się siedziba pracodawcy.

Sekcja C W pytaniu 8. należy odpowiedzieć, czy petent jest w chwili składania formularza zatrudniony przez pracodawcę, który nie ma siedziby w Wielkiej Brytanii, jak również czy wszystkie obowiązki służbowe są wykonywane poza granicami Anglii. Pytanie 9. odnosi się do świadczeń emerytalnych lub innych świadczeń społecznych otrzymywanych spoza Anglii. W pytaniu 10. petent musi zadeklarować, czy uzyskuje jakiś inny dochód spoza Wielkiej Brytanii.

Sekcja D Jest wypełniana jedynie w przypadku uzyskiwania emerytury lub innych świadczeń spoza Wielkiej Brytanii.

Sekcja E W tej sekcji petent jest zobowiązany potwierdzić własnym podpisem prawdziwość podanych danych oraz podać swój aktualny adres.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

WAŻNE!

Formularz P86 należy wypełnić dużymi, drukowanymi literami.

PRZYKŁAD

Polski pracodawca rozpoczynający działalność w Wielkiej Brytanii pobrał formularz P86 ze strony internetowej: http://www. hmrc.gov.uk/cnr/p86.pdf angielskiego urzędu podatkowego. Formularz nie został przyjęty przez urzędnika, ponieważ został wypełniony w języku polskim. Formularz ten powinien być wypełniony w języku angielskim.

Tomasz Drożdż

specjalista w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA