REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wnoszenie nieruchomości jako wkładu do spółki osobowej

Wkładem do spółki osobowej może być własność nieruchomości. Z uwagi jednak na przejściową (lub trwałą) jej utratę przez wspólnika jest to niebezpieczne i niezalecane. Bywa jednak także kłopotliwe z innych przyczyn.

Własność rzeczy wniesionych do spółki cywilnej

Ważną kwestią dla osób rozważających zawarcie umowy spółki cywilnej, jest wniesienie wkładu do spółki. Wkładem wspólnika może być wniesiona do spółki własności lub inne prawa, a także osobiste świadczenie usług.

Ustanowienie zastawu rejestrowego na udziale w spółce osobowej

Często wspólnicy, przy formułowaniu umowy spółki, nie odnoszą się wprost do możliwości ustanowienia zastawu na jej udziałach. W takim przypadku należy sprawdzić czy umowa spółki zezwala na zbycie jej udziałów (rozumiane jako przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika na rzecz osoby trzeciej). Ponadto, zgodnie z treścią art. 10 ksh, zbycie udziałów spółki jest możliwe – o ile umowa spółki nie stanowi inaczej - po uzyskaniu zgody pozostałych udziałowców.

Uprawnienia rady nadzorczej spółki akcyjnej oraz akcjonariuszy do zwoływania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia .

Ostatnie zmiany w kodeksie spółek handlowych, uprawniły radę nadzorczą i akcjonariuszy spółki akcyjnej do samodzielnego zwoływania walnego zgromadzenia.

REKLAMA

Reprezentowanie spółki z o.o. przez odwołanego członka zarządu

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 5 grudnia 2008 r. (sygn. akt: III CZP 124/08) rozwiał wątpliwości dotyczące ważności umowy zawartej w imieniu spółki z o.o. przez tzw. fałszywy organ.

Podpisywanie sprawozdań finansowych spółki przez członków zarządu

Zakończenie roku obrotowego w spółce wiąże się z koniecznością sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. Obowiązek ten ciąży na kierowniku jednostki. Podpisać sprawozdanie powinna osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu.

Określenie firmy oraz zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji

Z chwilą zawarcia umowy spółki z o.o. lub dokonania jednostronnej czynności prawnej - w odniesieniu do jednoosobowej spółki z o.o. - powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „w organizacji”.

Odpowiedzialność członków zarządu za szkody wyrządzone spółce, a limit odpowiedzialności pracowniczej wynikający z przepisów kodeksu pracy

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują odpowiedzialność odszkodowawczą członka zarządu spółki wobec spółki za szkodę wyrządzoną zawinionym działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki.

REKLAMA

Podnajem nieruchomości spółce i wykorzystanie ułamkowej własności nieruchomości jako wkładu

Kontynuując temat dopuszczalnych form prawnych, w jakich wspólnik może umożliwić spółce cywilnej korzystanie z nieruchomości, należy wskazać na uprawnienia przysługujące wspólnikowi z tytułu najmu.

Udostępnienie nieruchomości spółce cywilnej przez wspólnika

Możliwość korzystania przez spółkę cywilną z nieruchomości spełniającej określone kryteria, może stanowić podstawowy warunek dla osiągnięcia celu gospodarczego, do którego zobowiązali się dążyć wspólnicy. Często zdarza się, że taką niezbędną – z punktu wiedzenia założeń ekonomicznych - nieruchomość (np. pomieszczenia produkcyjne, warsztat samochodowy, grunty rolne) posiada jeden z potencjalnych wspólników.

Przedawnienie roszczeń wobec spółki a odpowiedzialność wspólników spółek osobowych

Wspólnicy spółek osobowych (m.in. sp. jawnej) odpowiadają za zobowiązania tych spółek (z pewnymi wyjątkami, uzależnionymi od typu spółki). Mogą jednak powoływać się na zarzuty przysługujące spółce wobec wierzyciela (w tym zarzut przedawnienia).

Obowiązkowe informacje w pismach spółki z o.o.

Jedną z gwarancji bezpieczeństwa obrotu gospodarczego jest obowiązek informacyjny nałożony na spółki handlowe, w tym na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W trosce o ochronę praw podmiotów nawiązujących stosunki handlowe, ustawodawca zobowiązał każdą spółkę z o.o. do udostępniania informacji o spółce w pismach i zamówieniach handlowych.

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o.

Śmierć wspólnika spółki z o.o. może powodować pewne problemy wynikające z przejścia przysługujących mu udziałów w spółce na osoby po nim dziedziczące. Co do zasady, w przypadku braku testamentu dziedziczenie praw i obowiązków przysługujących spadkodawcy regulowane jest przez przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z ogólna zasadą w pierwszej kolejności powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek.

Działalność konkurencyjna członka zarządu sp. z o.o.

Zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez członka zarządu sp. z o.o. ukonstytuowany w art. 211 ksh, ma na celu m.in. zapobieżenie sytuacji, w której członek władz spółki może uzyskiwać nienależny dochód kosztem spółki.

Forma czynności i prawnych zawieranych pomiędzy jednoosobową spółką z o.o. a jej jedynym wspólnikiem

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych, zniosła obowiązek składania oświadczeń woli spółce jedynemu wspólnikowi spółki z o.o. w formie aktu notarialnego. Nie zawsze jednak wystarczy zwykła forma pisemna.

Euforia wróciła na giełdowe parkiety

Jak się okazuje, bez dopływu istotnych danych z gospodarki rynki też potrafią sobie całkiem nieźle radzić. Może to właśnie ich brak „pozwolił” na wzrost. Te mniej ważne, jak spadek produkcji w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech, nie wywołały na tamtejszych rynkach żadnej reakcji. Bardzo dobry początek sesji za oceanem przesądził o przewadze byków.

Złoto nigdy nie było tak drogie

Podczas wtorkowych notowań, na giełdzie w Nowym Jorku za uncję kruszcu płacono 1038 dol. Pojawiają się spekulacje, że dolar nie będzie używany do rozliczania cen ropy naftowej.

Coraz mniej czasu na nowelizację ustaw podatkowych

Ministerstwo Finansów ma coraz mniej czasu na nowelizację ustaw podatkowych. Od 2010 roku mają być wprowadzony zmiany m.in. w PIT, CIT i Ordynacji podatkowej.

Fundusze inwestycyjne we wrześniu - rating

We wrześniu trudno było na jednostkach funduszy inwestujących na polskim rynku giełdowym. Dzięki wzrostom na giełdach w Bombaju, Moskwie i Sao Paulo we wrześniu najwięcej można było zyskać inwestując w fundusze globalnych rynków wschodzących.

Pracodawcy chcą podwyżki od fiskusa

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” domaga się dla przedsiębiorców wynagrodzenia w wysokości 1 proc. ściągniętych z pracownika i odprowadzanych do kasy fiskusa podatków.

Przejście na euro nie oznacza gwałtownego wzrostu cen

Przy zmianie cen ze złotych na euro podwyżki są nieuniknione. Ekonomiści jednak podkreślają, że faktyczna zwyżka wskaźnika wzrostu cen nie będzie aż tak znaczna.

Warszawa przyciąga inwestorów

Warszawa będzie w najbliższych latach przyciągać coraz więcej spółek międzynarodowych.

Polacy cenią sobie sprzęt HP

Zestawienie wyników sprzedaży, przedstawione niedawno przez firmę Komputronik, pokazuje że urządzenia wielofunkcyjne wypierają z rynku zwykle drukarki. Tendencja wynika ta m.in z faktu, iż urządzenia te tanieją i różnice w cenie są coraz mniejsze.

Program studencki od Adobe

Idąć śladami Microsoftu Adobe uruchamia program dla uczniów szkół średnich i uczelni wyższych.  Licencje na oprogramowanie z linii Creative Suite będą dla studentów znacznie niższych cenach niż obowiązujące normalnych nabywców.

Outsourcing w marketingu: mniejsze koszty, większe możliwości

Perspektywa znacznych oszczędności oraz panujący kryzys tworzą odpowiednie warunki do szybkiego wzrostu popularności outsourcingu. Oprócz niższych kosztów implementacji daje on również możliwość skupienia się na głównej działalności firmy oraz zwiększenie jej efektywności i konkurencyjności.

Kredyt technologiczny szansą dla innowacyjnych firm

Przedsiębiorcy wdrażający innowacyjne rozwiązania będą mogli skorzystać z puli 400 mln euro wsparcia przewidzianego w ramach działania „Kredyt technologiczny”.

Sponsor zaliczy w koszty podatkowe wydatki na nagrody

Wydatki na nagrody w konkursach sponsor może zaliczyć do kosztów podatkowych, gdy w zamian za ufundowanie nagród zareklamuje swoją firmę.

Biznes i odpowiedzialność

Popularne powiedzenie mówi, iż w biznesie pierwszy milion trzeba ukraść. Jakby w myśl tej zasady wielokrotnie przekonujemy się, że w potocznym rozumieniu „etyka” i „przedsiębiorczość” są pojęciami wzajemnie przeciwstawnymi. Temu poglądowi zadaje kłam nurt biznesu społecznie odpowiedzialnego.

Jak sprostować świadectwo pracy

Po zakończeniu umowy o pracę wydałem byłemu pracownikowi świadectwo pracy. Niestety okazało się, że świadectwo zostało błędnie sporządzone i istnieje konieczność jego sprostowania. Jak należy tego dokonać?

Ograniczenie biurokracji zajmie co najmniej kilka lat

Biurokracja utrudniająca działalność gospodarczą polskim przedsiębiorcom narastała przez 20 lat i ograniczenie jej zajmie co najmniej kilka następnych - to główny wniosek z debaty, jaka odbyła się w poniedziałek w siedzibie Business Centre Club.

Fiskus zwraca coraz mniej z tytułu wadliwych decyzji

Z roku na rok spada liczba wadliwych decyzji fiskusa skutkujących zwrotem pieniędzy niesłusznie ściągniętych od podatników. Spada też kwota odsetek wypłaconych przez urzędy w ramach rekompensat za błędne rozstrzygnięcia - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Nieudana próba odbicia

Niezbyt udała się dzisiejsza próba odrabiania strat po piątkowym spadku. Tylko przez część sesji byki zdołały wydźwignąć indeksy na niewielkie plusy. Nie było widać chęci kupowania przecenionych akcji. Inwestorzy nie wierzyli w zwyżkę i czekali, aż będzie jeszcze taniej. Niezbyt przekonał ich do optymistycznego scenariusza nawet dobry początek sesji za oceanem.

Karta kredytowa wyznacznikiem statusu majątkowego

W ciągu ostatnich kilku lat prestiżowe karty kredytowe straciły swoje znaczenie. Dzisiaj kawałek, nawet złotego, platynowego, a nawet czarnego plastiku w dłoni na nikim nie robi tak wielkiego wrażenia jak kiedyś. Jedynym, czym możemy się wyróżnić, to karta, która z jakiegoś innego powodu jest... wyjątkowa.

Nokia na rzecz bezprzewodowego zasilania

Nokia  przystąpiła do organizacji Wireless Power Consortium, która pracuje nad nowym standardem bezprzewodowego dostarczania energii elektrycznej.

Bezprzewodowy telewizor LCD

Kilka dni temu firma Sony zaprezentowała urządzenie, które może zasilać drogą bezprzewodową urządzenie elektroniczne na odległość do 50 cm. Według testów można w ten sposób dostarczać energię elektryczną np. 22-calowemu telewizorowi LCD zasilanemu napięciem 100 V.

6 tysięcy aplikacji kompatybilnych z Windows 7

Jeszcze przed premierą najnowszego systemu Microsoftu, jego przedstawiciele poinformowali, że już ponad  sześć tysięcy aplikacji i urządzeń otrzymało certyfikat pełnej kompatybilności z systemem Windows 7.

Wzrosną koszty rozliczania podatków pracowników

Nawet o ok. 100 zł rocznie na jednego pracownika mogą wzrosnąć koszty rozliczania podatkowego pracowników przez pracodawców - szacuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Taki obowiązek nakłada na przedsiębiorców znowelizowana we wrześniu przez Sejm ustawa o PIT. Lewiatan postuluje odrzucenie tych regulacji.

Windows 7 z trybem XP

Koncern z Redmond ogłosił, że w dniu premiery Windows 7 będzie już dostępne narzędzie pozwalające korzystać z trybu XP. Dodatek będzie można pobrać z Microsoft Download Center.

Nowość na rynku translatorów

Najnowszy translator przeznaczony zarówno dla użytkowników domowych jak i firm to Translatica 7. Najmłodsze dziecko firmy pwn.pl stawia na wygodę obsługi i integruje się z wieloma najpopularniejszymi aplikacjami na rynku.

Gadu-gadu na nowych serwerach

Gadu-gadu Network zainwestowała w coś, na co czekał niemal każdy użytkownik jednej z największych sieci społecznościowych w Polsce - nowe serwery. Ta zmiana oznacza w tym przypadku większą stabilność, koniec legendarnych "padów", czy wreszcie zmiany w numerach, które teraz będą na całe życie, a ich liczba osiągnie 4 mld.

Telewizja mobilna kuleje

Firma Info-TV-FM, operator mobilnej telewizji cyfrowej w Polsce poinformował operatorów komórkowych o dostępności sygnału telewizyjnego na telefony. Póki co nie widać jednak zainteresowania.

IBM kontra Google

IBM przedstawiło konkurencję dla popularnego Google Apps. Czy niedrogi klient poczty elektronicznej od IBM osiągnie sukces? Jeśli tak Google będzie winne swoich zaniedbań.

Policyjna baza poszukiwanych i zaginionych

Światło dzienne ujrzał nowy projekt ogólnodostępnej, internetowej bazy osób poszukiwanych i zaginionych. Podczas konferencji z udziałem Podsekretarza Stanu w MSWiA Adama Rapackiego i Komendanta Głównego Policji gen. insp. Andrzeja Matejuka. Takie rozwiązania pozwolą na zwiększenie udziału społeczeństwa w poszukiwaniu przestępców.

Nowa wersja multikomunikatora AQQ

Właśnie ukazała się nową wersja jednego z najlepszych multikomunikatorów na naszym rynku.  Nowe AQQ jest wydajniejsze i oferuje punkty doświadczenia znane choćby z gier RPG.

Większy dostęp do kredytów z dopłatą

Nawet 80 proc. mieszkań wystawionych na sprzedaż na rynku wtórnym w największych miastach Polski kwalifikuje się do ich zakupu w programie Rodzina na swoim po zmianie limitów cenowych, na których opiera się ustawa.

Przedsiębiorcy walczą o dotacje z Brukseli na centra usług

Granty na centra usług: finansowych, IT czy logistycznych mają ogromne wzięcie wśród przedsiębiorców. Nie ma jednak gwarancji czy wystarczy dla wszystkich zainteresowanych.

Rynek pracy: grozi nam bezrobocie

W przyszłym roku bezrobocie może sięgnąć nawet 14 proc. Możliwy jest także realny spadek płac.

Banki zwiększają rezerwy walutowe

W drugim kwartale tego roku banki centralne zaczęły zwiększać rezerwy walutowe. A to oznacza poprawę kondycji gospodarki światowej – podaje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

W oczekiwaniu na odczyt indeksu ISM z USA

W poniedziałkowy ranek kurs złotego pozostawał stabilny. O godz. 10:17 za euro płacono 4,2160 zł, dolar był wart 2,8820 zł, a frank 2,7880 zł.

Uważaj na spread

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził ostatnio praktykę banków udzielających kredytów denominowanych w obcych walutach. Niestety banki nie informują przejrzyście klientów jak obliczają spread. Musimy więc dokładnie sprawdzić tą kwestię zanim weźmiemy kredyt denominowany w walucie obcej.

REKLAMA