REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe informacje w pismach spółki z o.o.

Tomasz Ośko
Obowiązek dotyczy zarówno pism składanych do konkretnych osób jak i do nieoznaczonych grup odbiorców.
Obowiązek dotyczy zarówno pism składanych do konkretnych osób jak i do nieoznaczonych grup odbiorców.

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z gwarancji bezpieczeństwa obrotu gospodarczego jest obowiązek informacyjny nałożony na spółki handlowe, w tym na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W trosce o ochronę praw podmiotów nawiązujących stosunki handlowe, ustawodawca zobowiązał każdą spółkę z o.o. do udostępniania informacji o spółce w pismach i zamówieniach handlowych.

Obowiązkowe dane w pismach

Obowiązki te te wynikają  z art. 206 § 1 kodeksu spółek handlowych. Analogiczne wymogi dotyczą oddziału spółki z o.o. mającej siedzibę zagranicą. Do danych tych zalicza się:

REKLAMA

  • firmę spółki wraz z siedzibą i adresem,
  • oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki,
  • numer rejestru pod którym jest wpisana, numer NIP a także wysokość kapitału zakładowego.

Zobacz: Spółka z o.o. w organizacji - porada

Dane te umożliwiają weryfikację podmiotu, a także wpływają na szerszy dostęp do informacji o różnego rodzaju spółkach. Podkreślić należy, że obowiązek dotyczy zarówno pism w formie papierowej jak i elektronicznej, obejmuje także strony internetowe.

Obowiązek dotyczy zarówno pism składanych do konkretnych osób jak i do nieoznaczonych grup odbiorców.

Warto zauważyć, że również ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym nakłada obowiązek informacyjny w zakresie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • firmy lub nazwy,
  • oznaczenia formy prawnej wykonywanej działalności,
  • siedziby i adresu,
  • numeru NIP,
  • oznaczenia sądu rejestrowego, w którym przechowywane są akta rejestrowe podmiotu oraz
  • numer podmiotu w rejestrze.

Ustawa o KRS wyłącza jednak obowiązek informacyjny w stosunku do oświadczeń woli skierowanych do osób pozostających ze spółką w stałych stosunkach umownych.

Zobacz: Kiedy można wyłączyć wspólnika ze spółki z o.o.?

Kara

W razie niewykonania obowiązku informacyjnego wynikającego z Kodeksu spółek handlowych sąd rejestrowy zgodnie z art. 595§1 KSH może nałożyć grzywnę na członka zarządu spółki handlowej w wysokości do 5 000 zł.

Analogiczna kara może być nałożona na podstawie przepisów ustawy o KRS, z tym że nałożyć ją można na szerszy krąg osób niż tylko członkowie zarządu, a mianowicie na osoby odpowiedzialne za niewykonanie obowiązku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA