Działalność konkurencyjna członka zarządu sp. z o.o.

REKLAMA
REKLAMA
Regulacja kodeksowa
Członkowie zarządu sp. z o.o. bez zgody spółki nie mogą zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej bądź uczestniczyć w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek organu. Członek zarządu narusza ów zakaz, jeżeli posiada co najmniej 10% udziałów lub akcji spółki konkurencyjnej, albo może powołać co najmniej jednego członka zarządu.
REKLAMA
Zobacz: Jak zmienić umowę w spółce z o.o.?
Na czym może polegać złamanie zasad konkurencji
Zakaz działalności konkurencyjnej może być realizowany poprzez powstrzymanie się od czynności godzących w interesy spółki, które odnoszą się do jej konkurencyjnego współdziałania na rynku.
REKLAMA
W szczególnych przypadkach interes konkurencyjny może polegać również na umacnianiu przez spółkę swojej pozycji na ryku (np. udostępnianie spółce A, badań marketingowych sfinansowanych przez spółkę B - w sytuacji gdy spółka A i spółka B prowadzą działalność konkurencyjną).
Prowadzenie działalności konkurencyjnej przez członka zarządu będącego jednocześnie pracownikiem spółki może również stanowić podstawę wypowiedzenie mu umowy o pracę, z uwagi na fakt, iż takie zachowanie można uznać za naruszające pracowniczy obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy).
Zobacz: Jakie są skutki braków prawnych ujawnionych po wpisaniu spółki z o. o. do KRS?
Stanowisko takie zajął również Sąd Najwyższy w wyroku z 1 lipca 1998 r. (I PKN 218/98) podnosząc, iż do wypowiedzenia umowy o prace w takim przypadku, nie jest koniecznym nawet, aby spółka zawarła z pracownikiem oddzielną umowę o zakazie konkurencji.
Gdyby zatem Piotr Z., prezes spółki XYZ sp. z o.o., zatrudniony w niej na podstawie umowy o pracę, nie zawarł ze spółką umowy o zakazie konkurencji (art. 101¹ kp) nadal może odpowiadać na naruszenie ustawowo wprowadzonego zakazu konkurencji, nie tylko na płaszczyźnie KSH lecz również Kodeku pracy.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA