REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reprezentowanie spółki z o.o. przez odwołanego członka zarządu

Osoba trzecia nie może wykazywać, że wpis do rejestru nie był prawdziwy.
Osoba trzecia nie może wykazywać, że wpis do rejestru nie był prawdziwy.

REKLAMA

REKLAMA

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 5 grudnia 2008 r. (sygn. akt: III CZP 124/08) rozwiał wątpliwości dotyczące ważności umowy zawartej w imieniu spółki z o.o. przez tzw. fałszywy organ.

Stan faktyczny, którego dotyczy wspomniana konstrukcja, zachodziłby np. w sytuacji gdyby Jan P. - odwołany członek zarządu spółki XYZ sp. z o.o., który jednak nadal wpisany jest jako jej prezes w rejestrze przedsiębiorców KRS – zawarłby umowę w imieniu spółki XYZ sp. z o.o.

REKLAMA

Dotychczasowe orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazywało albo, iż umowa tak zawarta objęta byłaby sankcją bezskuteczności zawieszonej albo, że należałoby uznać ją za bezwzględnie nieważną. Z uwagi na tak daleko idące rozbieżności w powołanych stanowiskach Sądu Najwyższego, Sąd Okręgowy rozpatrując apelację od wyroku rozstrzygającego kwestię nieważności umowy zawartej przez odwołanego członka zarządu, skierował pytanie prawne do Sądu Najwyższego.

Zobacz: Jakie są uprawnienia kontrolne wspólników spółki z o.o.?

Po zbadaniu sprawy Sąd Najwyższy wskazał, iż osoba trzecia nie może skutecznie podnieść zarzutu nieważności umowy zawartej przez spółkę z o.o., reprezentowaną przez odwołanego członka zarządu, który w chwili zawierania umowy był nadal wpisany do rejestru przedsiębiorców. Takie stanowisko Sądu wynikało przede wszystkim z domniemań prawnych zawartych w ustawie o KRS. Osobę trzecią wiąże bowiem zasada sformułowana w art. 17 ust. 1 tejże ustawy, zgodnie z którą ogół danych wpisanych do rejestru objęty jest domniemaniem prawdziwości.

Dlatego też osoba trzecia nie może wykazywać, że wpis do rejestru nie był prawdziwy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto w uzasadnieniu przedmiotowej Uchwały, Sąd Najwyższy wskazał, iż taka wykładnia przepisów nie powinna prowadzić do pokrzywdzenia wierzycieli, ponieważ pomimo tego, że czynność fałszywego organu została uznana za ważną, to nie zamyka to drogi do wystąpienia z tzw. skargą pauliańską. Ta konstrukcja prawna ma bowiem za zadanie ochronę osób trzecich nawet w sytuacji gdy brak podstaw do uznania skarżonej czynności za nieważną bezwzględnie.

Zobacz: Absolutorium w spółce z o.o. - czy można indywidualnie ocenić poszczególnych członków zarządu?

Powyższa umożliwia bowiem uznanie czynności za bezskuteczną względem wierzyciela w sytuacji, gdy dłużnik dokonał jej ze świadomością jego pokrzywdzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA