REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowy z zakresu prawa budowlanego - najczęstsze problemy

Jesteś przedsiębiorcą budowlanym? Inwestorem? Planujesz budowę, przebudowę, remont ? Jeżeli na choć jedno pytanie odpowiadasz TAK – koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Wzrost polskiego eksportu

Przedstawione przez NBP 12 lutego dane o bilansie płatniczym w grudniu ubiegłego roku wskazują, że eksport był wyższy o 12,3 proc. niż rok wcześniej.

Niższa podaż pieniądza w styczniu

Tylko nieznacznie wzrosły depozyty i kredyty dla gospodarstw domowych, spadły oszczędności przedsiębiorstw i nadal nie rosną kredyty dla nich.

ZUS: seniorzy mają punkt informacyjno-doradzcy

W Żoliborskim Centrum Integracji i Aktywizacji Seniorów ruszył punkt informacyjno-oradczy. Eksperci z różnych instytucji, w tym także z ZUS, w wyznaczonych dniach udzielają informacji, doradzają i wyjaśniają zawiłości prawne.

REKLAMA

Trwa sprzedaż certyfikatów funduszu Investor FIZ

W dniach 8-23 lutego 2010 roku prowadzona jest sprzedaż certyfikatów inwestycyjnych serii O funduszu Investor FIZ. Cena emisyjna wynosi 2.772,26 zł za jeden certyfikat.

Outsourcing - czy się opłaca

W ostatnich latach dynamicznie rośnie popularność outsourcingu na świecie i w Polsce ze względu na ewidentne oszczędności i zwiększenie jakości usług. Outsourcing w dobie profesjonalnych dostawców specjalizowanych usług oraz coraz powszechniejszemu dostępowi do szybkiego Internetu jest już wyraźnym trendem rynkowym i sposobem nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem.

Mamy więcej pieniędzy na zakup mieszkań

Przeciętnie 362 tys. zł zamierzają przeznaczyć na zakup mieszkania osoby poszukujące aktualnie lokali w największych miastach Polski – wskazują dane Home Broker. To nieco więcej niż pod koniec ub. r. Poszukiwany dziś metraż jest o dwa metry większy niż przed miesiącem. Coraz więcej klientów obawia się, że ceny mogą pójść w górę.

Jak prześwietlić dewelopera

Kupno mieszkania to często jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Kupując mieszkanie rozważamy zazwyczaj wszystkie za i przecie, dzięki temu mamy poczucie, ze wybraliśmy najlepszą opcję. Gdy już znajdziemy odpowiednie M, to przed dokonaniem transakcji powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów w umowie z deweloperem.

REKLAMA

Pogorszenie natrojów na parkiecie zagościło na dłużej

Ostatnie giełdowe dni nie poprawiły perspektyw koniunktury. Po wygenerowaniu na przełomie stycznia i lutego wyraźnych średnioterminowych sygnałów
sprzedaży, odbicie okazało się dość rachityczne.

Inflacja wciąż nie przyciąga uwagi

Publikowane dane o styczniowej inflacji w Polsce po raz kolejny nie będą miały większego znaczenia z punktu widzenia decyzji władz monetarnych
w naszym kraju.

Odpowiedź dysplinarna lekarza

Trybunał Konstytucyjny zarejestrował skargę dotyczącą zasad funkcjonowania sądownictwa dyscyplinarnego w samorządzie lekarskim.

Złoty oparł się spadkowi mimo kryzysu w Grecji

Pozytywne zaskoczenie – tak eksperci oceniają to, co stało się z polską walutą w ciągu ostatnich dwóch tygodni, czyli w czasie, kiedy rynek zaczął spekulować na temat przyszłości Grecji.

Unia dyskutuje na temat praw polskiej mniejszości na Białorusi

Minister Radosław Sikorski przeprowadził rozmowę telefoniczną z Baronessą Catherine Ashton - Wysokim Przedstawicielem ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE. Głównym tematem rozmowy były ostatnie wydarzenia związane z działaniami władz Republiki Białorusi wobec Związku Polaków na Białorusi.

Więcej wniosków o zasilki z pomocy społecznej

Więcej osób ubiega się o przyznanie pomocy w gminach. Niektóre z nich otrzymały jednak w tym roku niższe dotacje na wypłatę świadczeń.

MSWiA przypomina o odśnieżaniu dachów

W związku z zapowiadanymi na najbliższe dni okresowymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina o konieczności odśnieżania dachów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w województwach: dolnośląskim, lubuskim
i mazowieckim została przekroczona norma obciążenia śniegowego.

Giełda: kupujący nie mają zbyt wielu argumentów

Końcówka ubiegłego tygodnia zakończyła się spadkami europejskich giełd. Przyczyny słabej postawy indeksów można upatrywać głównie w rozczarowujących doniesieniach dotyczących wzrostu PKB w IV kwartale w strefie euro. Na pogorszenie nastrojów na giełdach w Europie, wpłynęła także informacja o niespodziewanej ponownej podwyżce stopy rezerwy obowiązkowej w Chinach w 50 punktów bazowych.

Gold Finance: GPW nie zaliczyła udanych sesji

Ostatnich pięciu sesji warszawska giełda z pewnością nie może zaliczyć do udanych. Choć główne indeksy zdołały powstrzymać trwającą od trzech tygodni spadkową serię, to o poprawie nastrojów trudno mówić. Wskaźnik największych spółek zyskał niemal 1 proc. a indeks szerokiego rynku 1,15 proc.

Już cztery banki pożyczą więcej niż warte jest mieszkanie

Kredyty hipoteczne o wartości przekraczającej cenę nieruchomości zaczynają wracać do gry. Po Allianzie, na finansowanie w całości mieszkania i kosztów okołokredytowych zdecydowały się również mBank i MultiBank (oba należą do BRE Banku).

Ranking kredytów gotówkowych - styczeń 2010

Umiesz liczyć? Jeśli chcesz otrzymać kredyt konsumpcyjny, licz na swój bank – takie motto będzie przyświecało rynkowi pożyczek gotówkowych w 2010 r. Kredyty gotówkowe wciąż będą udzielane, ale z dużo mniejszym rozmachem niż w ostatnich latach. To już nie będzie przyrost o ponad 30 czy kilkanaście procent rocznie jak w latach 2008 i 2009 r., lecz co najwyżej około 10 procent – uważa Łukasz Molenda, dyrektor zespołu kredytów dla ludności w Banku Zachodnim WBK.

Zasady podwyższania emerytur wojskowych niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący zasad podwyższania emerytur wojskowych.

Zmienią się zasady zatrudniania na czas określony

Partnerzy społeczni, przy poparciu rządu, pracują nad zmianą przepisów m.in. o czasie pracy. Nowe przepisy mają ograniczyć możliwość zawierania długoterminowych umów. Z dopłat do pensji mają korzystać firmy z branż lub regionów, które będą przechodzić kryzys.

Co oznacza stwierdzenie trwałości decyzji ostatecznych

W postępowaniu podatkowym obowiązuje zasada trwałości decyzji ostatecznych. Oznacza to, że decyzje, od których nie służy odwołanie w postępowaniu podatkowym, są ostateczne.

Firmy lepiej płacą pracownikom tymczasowym

Mimo dekoniunktury na rynku pracy tymczasowej średnie płace tych pracowników wzrosły w 2009 roku tylko o 1 pkt proc. mniej niż w przedsiębiorstwach.

Zabrakło pieniędzy dla przedsiębiorców starających się o wsparcie innowacyjnych projektów

Są wstępne wyniki ubiegłorocznego konkursu dla firm na wsparcie innowacji. Już wiadomo, że nie wszystkie projekty dostaną dotacje – nawet te najwyżej ocenione.

Czy przedsiębiorca budowlany może zaliczyć do kosztów diety przy własnych podróżach

Jestem indywidualnym przedsiębiorcą. Prowadzę działalność usługową w zakresie usług budowlano-remontowych. Często mam zamówienia spoza miejscowości, w której posiadam biuro. W związku z tym wyjeżdżam, aby świadczyć usługi. Czy w takim przypadku mogę naliczać sobie diety z tytułu podróży służbowej i zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów?

Negatywne recenzje w internecie

Nie trzeba się bać niepochlebnych wpisów o firmie, produktach czy usługach. Trzeba na nie jednak szybko reagować.

Wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej - uwagi praktyczne

Obecna niekorzystna dla przedsiębiorców sytuacja gospodarcza skutkuje koniecznością zgłaszania wniosków o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej dłużników. Jednak w wielu wypadkach, ze względu na brak szczegółowej znajomości problematyki postępowania upadłościowego, składane wnioski podlegają zwrotowi, gdyż nie zawierają one wymaganych informacji lub prawidłowo sporządzonych przez kadrę zarządzającą oraz służby księgowe załączników.

Urząd zawsze musi w decyzji orzec o oprocentowaniu nadpłaty

Organ podatkowy, stwierdzając nadpłatę, ma obowiązek orzec o jej oprocentowaniu bez względu na to, czy podatnik o oprocentowanie się upomniał czy nie.

Bez uprzedzenia o kontroli dotyczącej bezpieczeństwa firmy

Usunięcie zapisu o konieczności informowania przedsiębiorców o planowanej kontroli dotyczącej bezpieczeństwa firmy oraz likwidację istniejących ograniczeń co do łącznego czasu trwania kontroli w zakresie bhp – to niektóre zmiany zaproponowane przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jak założyć firmę za pieniądze z urzędu pracy

Osoba, która została zwolniona z pracy i ma pomysł na biznes, może otrzymać pieniądze na założenie własnej firmy. Jeśli zarejestruje się w urzędzie pracy jako bezrobotna, może liczyć na kilkanaście tysięcy złotych dotacji. Nie musi zwracać dotacji, jeśli prowadzi biznes co najmniej 12 miesięcy.

Otwieramy zablokowane załączniki (Microsoft Outlook)

Organizerowi Microsoftu często zdarza się blokować niektóre typy załączników. Funkcja ta jest domyślna i stworzona aby chronić nasz komputer przed wirusami czy trojanami. Jest to przydatne, lecz zazwyczaj większość zablokowanych załączników to pliki od zaufanych nadawców, które są nam potrzebne. Jeśli taka sytuacja ma miejsce na naszym komputerze powinniśmy wyłączyć taką blokadę.

Usuwamy zbędne komponenty Windows XP

Windows XP nie wyświetla wszystkich zainstalowanych komponentów w panelu Dodaj/Usuń programy. Co zrobić gdy chcemy usunąć np. windowsowskie gry ?? Musimy wykonać kilka poleceń opisanych poniżej.

Wyłączamy zapamiętywanie haseł (Internet Explorer)

Funkcja zapamiętywania haseł w przeglądarce to wygodna sprawa, szczególnie jeśli korzystamy często z portali społecznościowych, sprawdzamy pocztę lub logujemy się na różnego rodzaju serwisy. Wiąże się jednak z utratą bezpieczeństwa. Jeśli chcemy być pewni, o nasze loginy i hasła lepiej ją wyłączyć.

Skróty klawiszowe Windows XP

Skróty klawiszowe są to najczęściej połączenia dwóch lub więcej klawiszy w celu wykonania jakiejś czynności w systemie lub używanym programie. Używanie ich znacząco przyspiesza pracę i czyni ją wygodniejszą. Oto lista skrótów, które warto znać używając Windowsa XP.

Zmiana FAT na NTFS

FAT jest to odmiana systemu plików, która mimo swej powszechności i popularności coraz bardziej wychodzi z użycia na rzecz NTFS, który nie posiada tak rygorystycznych ograniczeń co do rozmiarów partycji. Jeśli chcemy zmienić system plików na naszym komputerze możemy to zrobić w następujący sposób.

Zmiana właściciela systemu (Windows)

Zdarza się, że kupując używany komputer jednocześnie zakupujemy licencję na zainstalowany na nim system operacyjny. Warto w takim wypadku sprawdzić na kogo jest on zarejestrowany i dokonać zmian, wpisując własne dane.

Szybsze zamykanie Windows XP

System Windows XP został tak skonstruowany aby otwierał się jak najszybciej. Jest to zaprojektowane kosztem jego wyłączania, które czasami ciągnie się w nieskończoność. Możemy przyspieszyć jednak jego zamykanie za pomocą kilku kliknięć myszą.

Przywracanie "pokaż pulpit"

Pokaż pulpit jest bardzo przydatnym poleceniem w systemie Windows. Za jego pomocą możemy pojedynczym kliknięciem zwinąć wszystkie otwarte okna. Co zrobić jeśli go przypadkowo usuniemy ?? Musimy go przywrócić - a oto sposób.

Wyłączanie głośnika PC ( Windows XP)

Głośnik komputerowy, zwany PC Speaker to urządzenie zamontowane wewnątrz naszego blaszaka. Jest to najstarszy system dźwiękowy komputera wymyślony wieki temu przez IBM. Działay nawet gdy nie mamy zainstalowanego systemu. Współcześnie gdy każdy komputer wyposażony jest w kartę dźwiękową jego przydatność jest dyskusyjna. Jeśli nas irytuje możemy go wyłączyć z poziomu Windowsa.

Wyłączanie aktualizacji (Windows Media Player)

Windows Media Player, odtwarzacz multimedialny Microsoftu jest przezeń niezwykle często aktualizowany. Komunikaty tego typu, jeśli pojawiają się często irytują większość użytkowników. Na szczęście mamy możliwość wyboru, co ile i czy w ogóle wyskoczy nam powiadomienie o kolejnej aktualizacji.

Odstąpienie od umowy z deweloperem może być bardzo kosztowne

Średnio w przypadku jednej na 10 inwestycji deweloperskich występują opóźnienia w przekazywaniu mieszkań nabywcom – wskazują dane Home Broker. Opóźnienia zwykle nie przekraczają kwartału, aczkolwiek sytuacja różni się w poszczególnych miastach. Kupujący rzadko korzystają z przysługującego im prawa odstąpienia od umowy z deweloperem.

Kredytobiorcy czekają na publikację projekcji stóp procentowych

Sławomir Skrzypek chce publikować projekcję stóp procentowych banku centralnego. Jeśli będzie ona wiarygodna, może stać się użytecznym narzędziem dla kredytobiorców.

Opłaca się złożyć wniosek o emeryturę w lutym

O 5,3 proc. wzrośnie od marca kwota bazowa. Jednak marcowa waloryzacja prawie wyrówna zysk osoby, która poczeka na złożenie wniosku o emeryturę do marca i otrzyma ją wyższą ze względu na podniesioną kwotę bazową. Wniosek o emeryturę w marcu oznacza jednak na pewno brak lutowej wypłaty.

Warsztaty dla wnioskodawców w Programie dla Europy Środkowej

9 marca 2010 r. w Warszawie odbędzie się szkolenie adresowane do wszystkich polskich instytucji przygotowujących wnioski o dofinansowanie projektów w ramach Programu dla Europy Środkowej. Termin rejestracji upływa 25 lutego br.

Łódź: szkolenia dla zainteresowanych pozyskaniem dotacji unijnych

Portal Funduszy Europejskie zaprasza osoby zainteresowane pozyskiwaniem dotacji unijnych do udziału 22-23 lutego 2010 r. w bezpłatnym szkoleniu pt.: „W drodze po unijne pieniądze – wypełnianie wniosku w ramach Regionalnego Programu Województwa Łódzkiego i studium wykonalności - działania I.5, II.2, oraz biznes plan - działanie IV.3”.

Kolejne monety na aukcji Kolekcjoner

„Szwoleżer Gwardii Cesarza Napoleona I” to kolejny temat w serii monet „Historia Jazdy Polskiej”, którą NBP emituje od 2006 r. Już od poniedziałku, 15 lutego br., srebrne i złote monety ze szwoleżerem będzie można nabyć na aukcjach w serwisie Kolekcjoner.

KIG zaprasza do współpracyorganizacje pozarządowe

Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” poszukuje w ramach projektu: "Regionalny monitoring swobody działalności gospodarczej w Polsce", organizacji pozarządowych, które podejmą się monitorowania swobody działalności gospodarczej (SDG) na szczeblu gmin, powiatów i województw.

KIG ocenia ustawy z IV kwartału 2009 roku

Nowelizacja ustaw o podatku od towarów i usług, nowela ustawy PZP oraz ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo kredytowych – to najbardziej progospodarcze zmiany, uchwalone przez Sejm w IV kwartale 2009 r. Tak wynika z opublikowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą „Barometru przyjazności Sejmu dla przedsiębiorców i gospodarki w IV kwartale 2009r.”

MS o działalności sądów w 2009 roku

Ministerstwo Sprawiedliwości podało informacje jak wyglądała działalność sądów w roku 2009.

Zaskarżenie postanowienia w przedmiocie kosztów procesów niekonstytucyjne

Uniemożliwienie zaskarżenia postanowienia w przedmiocie kosztów procesu zasądzonych po raz pierwszy przez sąd drugiej instancji jest niezgodne z konstytucją.
W dniu 9 lutego 2010 roku Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną spółki "Metal Color Polska" dotyczącą braku prawa do zaskarżenia postanowienia w przedmiocie kosztów procesu zasądzonych po raz pierwszy przez sąd drugiej instancji.

REKLAMA