| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Dane z USA mogą umocnić dolara

Dane z USA mogą umocnić dolara

Odrobienie części poniesionych podczas sesji przez amerykańskie indeksy po publikacji słabych danych o cotygodniowym bezrobociu (wzrost do 496 tys.), przełożyło się na nieznaczne osłabienie dolara podczas sesji azjatyckiej (kurs EUR/USD wzrósł w okolice 1,46), a także niewielkie umocnienie się złotego (do 3,98 zł za euro).

Początek handlu z udziałem Europejczyków przynosi powrót do mocniejszego dolara – o godz. 9:17 EUR/USD spada do 1,3560. Trudno się temu dziwić, skoro w agencyjnych wiadomosciach przewijają się newsy o nieformalnych wynikach inspekcji przedstawicieli Komisji Europejskiej w Atenach (obniżenie deficytu o 4 pkt. proc. w tym roku może być trudne), a Wall Street Journal spekuluje o tym, iż największe fundusze hedge zwiększają swoje pozycje przeciwko wspólnej walucie. Nie wykluczają nawet, iż intensyfikacja problemów wokół Grecji i innych krajów mogłaby sprowadzić notowania EUR/USD w okolice parytetu (!). Wczoraj też poznaliśmy raport, który pokazuje spadek zainteresowania europejskimi obligacjami.

Dzisiaj kluczowe będą dane o PKB w Wielkiej Brytanii (godz. 10:30) i USA (14:30), a także indeks Chicago PMI (15:45) i nastroje konsumenckie (godz. 15:55), oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym (16:00). Dane o PKB w USA raczej nie zostaną zrewidowane do góry, co zresztą pokazuje prognoza (5,7 proc.), a oczekiwania, co do odczytów Chicago PMI i nastrojów konsumenckich są słabsze. To wszystko może doprowadzić do kolejnej fali umocnienia dolara w ślad za obawami o stan amerykańskiej gospodarki. Z kolei spadki euro będzie napędzać sytuacja wokół Grecji.

W takiej sytuacji złoty może powrócić w okolice 4 zł za euro. Wprawdzie dzisiaj poznaliśmy szczegóły lutowej projekcji inflacyjnej, a prezes Skrzypek przyznał w radiu, iż RPP będzie poważnie brać pod uwagę podwyżki stóp procentowych, to jednak trudno doszukać się tu jakiegoś impulsu dla złotego (zacieśnienie polityki monetarnej w pewnym momencie będzie oczywistością).

Kursy walut on-line

EUR/PLN: Notowania odbiły się w godzinach porannych od poziomu 3,9650, który wyznacza dolne ograniczenie konsolidacji 3,9650-4,0000, o której wspominałem wczoraj. Kolejne godziny mają szanse przynieść ruch w stronę 4,0060-4,0100. Wskaźniki na dziennym wykresie pokazują wyhamowywanie trendu spadkowego EUR/PLN, sugerując wejście w średnioterminową konsolidację, bądź osłabienie w okolice 4,10 w najbliższych tygodniach.

USD/PLN: Wsparcie dla dolara to rejon 2,92-2,9250, a opór 2,96-2,98. Trend boczny jest coraz wyraźniejszy. Najbliższe godziny nie powinny przynieść w tej materii żadnych zmian. Z kolei to co stanie się w średniej perspektywie, będzie wynikiem zachowania się EUR/USD (tutaj kluczowy poziom to 1,3440).

EUR/USD: Na dziennym wykresie widać próbę budowy podwójnego dna z okolic 1,3440-50, co teoretycznie wspierają sygnały, jakie płyną ze wskaźników. Jednak dopóki na trwale nie pokonamy strefy 1,3600-1,3650, to założenia zwyżek, nie są na miejscu. Układ wskaźników na wykresie 4H nie daje jednak sygnałów na silne spadki. Do południa możemy mieć więc dryfowanie rynku w przedziale 1,3550-1,3600. Złamanie dolnego poziomu, potwierdzone przez zejście poniżej 1,3530, będzie sygnałem do wyraźniejszego ruchu.

GBP/USD: Trend spadkowy jest dość silny, co pokazała wczorajsza sesja. Tym samym strategia sprzedaży na odbiciach przynosi wciąż dobre efekty. Średnioterminowym celem jest test okolic 1,50. Silny opór to 1,5300-1,5345, a wsparcia to 1,5187-1,5200.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK