Liniowy PIT również dla samozatrudnionych
REKLAMA
Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany zakładają, iż samozatrudnieni będą mogli świadczyć usługi dla dawnych pracodawców bez utraty prawa do opodatkowania liniowym 19-proc. PIT-em, pod warunkiem, że usługi te zaczną świadczyć od kolejnego roku podatkowego.
REKLAMA
REKLAMA
Nowe przepisy popiera Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP), choć uważa że tylko częściowo rozwiązują one problem. Zdaniem eksperta KPP, Adama Kwaśnika należałoby całkowicie znieść ograniczenia w stosowaniu stawki liniowej w przypadku przejścia w trakcie roku podatkowego na tzw. samozatrudnienie.
Zdaniem KPP nie ma sensu utrzymywanie przepisu polegającego na ograniczeniu możliwości obchodzenia przepisów prawa pracy określających, jaki rodzaj zależności powinien być traktowany jako stosunek pracy w przypadku, gdy odpowiednie normy już w tym zakresie istnieją. Taka regulacja została wprowadzona nowelizacją ustawy o PIT z 1 stycznia 2007 r. uściślającej pojęcie działalności gospodarczej.
Dlatego słuszne wydaje się wykreślenie przepisów, które oprócz swojej funkcji prewencyjnej powodują też podatkowe dyskryminowanie osób nie mających intencji obchodzenia przepisów prawa pracy. Ekspert KPP zwraca również uwagę na to, że osoby, które zdecydowały się na prowadzenie własnej firmy są też potencjalnym pracodawcą dla innych. Stąd w celu stymulowania rozwoju gospodarczego i zmierzania do zwiększenia zatrudnienia należy niwelować wszelkie przeszkody dla biznesu.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA