REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Materiały i dokumenty urzędowe a prawo autorskie

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
Dokumentem urzędowym jest dokument sporządzony w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania. Stanowią one dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone lub zaświadczone.
Dokumentem urzędowym jest dokument sporządzony w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania. Stanowią one dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone lub zaświadczone.

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł 4 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wymienia w sposób enumeratywny kategorie dóbr niematerialnych, które nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego, zatem nie będą chronione jako utwory prawa autorskiego (mimo iż będą lub też mogą być utworami). Zgodnie z ust.2 w/w artykułu należą do nich m.in. urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole.

Podkreślić należy iż cały art. 4 pr.aut. ma charakter wyjątku i tak winien być interpretowany. Pamiętać należy bowiem iż ratio legis przepisu związane jest z interesem publicznym, związanym ze swobodą dostępu i korzystania z tego rodzaju materiałów, pomimo, iż często mogą być uznane za rezultaty pracy twórczej zasługujące na ochronę prawno-autorską.

REKLAMA

Kategorie w/w dóbr niematerialnych nie zostały zdefiniowane na użytek prawa autorskiego, zatem przy ich interpretowaniu konieczne jest posługiwanie się kontekstem właściwych, odrębnych przepisów.

Czym jest dokument urzędowy

Pojęcie dokumentu urzędowego zostało sprecyzowane zarówno w kodeksie postępowania administracyjnego jak i kodeksie postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 76 § 2 k.p.a oraz 244 § 2 k.p.c. „dokumenty urzędowe sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do dokumentów urzędowych sporządzanych przez organy jednostek organizacyjnych lub podmioty, w zakresie poruczonych im z mocy prawa lub porozumienia spraw wymienionych w art. 1 pkt 1 i 4.”

Zobacz: Utwór na gruncie prawa autorskiego

Warto również przytoczyć definicję z ustawy o dostępie do informacji publicznej - art.6 § 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej (u.d.i.p.) precyzuje iż „dokumentem urzędowym w rozumieniu ustawy jest treść oświadczenia woli lub wiedzy, utrwalona i podpisana w dowolnej formie przez funkcjonariusza publicznego w rozumieniu przepisów kodeksu karnego w ramach jego kompetencji, skierowana do innego podmiotu lub złożona do akt sprawy.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bardzo bogate orzecznictwo dotyczące pojęcia dokumentu urzędowego, nie pozwala na przytoczenie wszystkich wyroków, niemniej jednak kilka warto w tym miejscu przedstawić.

REKLAMA

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego „dokumentem urzędowym jest dokument sporządzony w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania. Stanowią one dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone lub zaświadczone” .

W innym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny stwierdza iż „dokumentem urzędowym zaś jest treść oświadczenia woli lub wiedzy, utrwalona i podpisana w dowolnej formie przez funkcjonariusza publicznego, w rozumieniu przepisów Kodeksu karnego, w ramach jego kompetencji, skierowana do innego podmiotu lub złożona do akt. (…).” .

Materiały urzędowe

Ustawodawca w art. 4 ust.2 pr.aut. wyłącza spod ochrony prawa autorskiego również materiały urzędowe, nie precyzując jednak co oznacza pojęcie urzędowego materiału.

Zgodnie ze stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego materiałem urzędowym jest wszystko, co nie będąc „dokumentem” jest „urzędowe”, wszelki materiał pochodzący od urzędu albo dotyczący sprawy urzędowej albo też powstały w rezultacie procedury urzędowej (tj. urząd jest za nie odpowiedzialny). Jest to pojęcie znacznie szersze od pojęcia ,, dokumentu urzędowego’’. Przykładami materiałów urzędowych mogą być :

  • specjalistyczne opracowania,
  • szkice,
  • opinie,
  • mapy ,
  • ekspertyzy lub opinie biegłych, które powstały w toku procedury urzędowej,
  • także opinie biegłych rewidentów załączone do sprawozdań finansowych przedkładanych urzędom skarbowym,
  • uzasadnienia aktów prawnych,
  • druki,
  • formularze,
  • wzory pism,
  • pytania egzaminacyjne.

Zdaniem doktryny do materiałów urzędowych, ze względu na ich tryb ustanowienia, należy zaliczyć środki płatnicze i znaczki (ich wzór graficzny).

Pojęcie pieniądza nie zostało zdefiniowane ustawowo. Jest to środek płatniczy, wydany przez instytucję państwową, czyli jak się wydaje, mieści się w zakresie materiału urzędowego. Od pieniądza w rozumieniu jednostki pieniężnej konieczne jest wyodrębnienie znaku pieniężnego, będący konkretnym przedmiotem. 

Zobacz: Prawo autorskie - vademecum

Definicja prawna znaczków pocztowych potwierdzających opłatę usług pocztowych Poczty Polskiej S.A. znajduje się w art. 31 ust. 3 pkt 1 ustawy Prawo pocztowe, zgodnie z którą „znaki opłaty pocztowej emitowane przez Pocztę Polską S.A. jako samodzielne znaki opatrzone napisem zawierającym użyte w dowolnym przypadku nazwy: „Polska”, „Rzeczpospolita Polska” (…)”.

Czy to oznacza iż możemy swobodnie posługiwać się znakami urzędowymi w reklamie czy marketingu?

REKLAMA

W „Zasadach polityki emisyjnej znaczków pocztowych przyjętych przez Ministra Infrastruktury” przyjmuje się, że podstawowa funkcja znaczków pocztowych wiąże się z Pocztą Polską i opłatami za usługi pocztowe, natomiast druga funkcja to filatelistyka. W tym akcie również istotne jest końcowe założenia zachowania odnośnie znaczków pocztowych przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (podanie autora projektu, drukarni, daty wydania, umowa o przeniesienie praw autorskich majątkowych).

Również w przypadku urzędowych znaków i symboli ustawa nie zawiera legalnej definicji tych pojęć. Jak się wydaje - per analogia - można skorzystać z definicji zwartych m.in. w ustawie z dnia 31 stycznia 1980r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. z 2005r. Nr 235, poz. 2000 z późn. zm.), czy np. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1955r. w sprawie tablic i pieczęci urzędowych (Dz. U. Nr 47, poz. 316 z późn. zm.), ustawie z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz.U. z dnia 30 grudnia 1978 r.), ustawie z dnia 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z dnia 30 kwietnia 1993 r.) czy ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. z dnia 8 grudnia 1992 r.)

Wydaje się iż nie sposób, w świetle art. 4 ust.2 pr.aut. podejmować prób budowania wyczerpującego katalogu urzędowych dokumentów, materiałów, znaków i symboli, do którego mógłby – w zależności od rodzaju sprawy – sięgać sąd stosujący ten przepis.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

REKLAMA

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA