REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rodzaje przyjęć zasiadanych

dr Irena Kamińska - Radomska
Jakie są rodzaje przyjęć zasiadnych?
Jakie są rodzaje przyjęć zasiadnych?

REKLAMA

REKLAMA

Każdy rodzaj przyjęcia ma swoją specyfikę i rządzi się swoimi prawami. Inny charakter będzie miała kolacja, inny śniadanie. Brunch czy lunch będą nieadekwatne do celebrowania wielkiego osiągnięcia kulturalnego czy naukowego. Obiad – będzie doskonałym wyborem.

W określeniach dzisiejszych przyjęć panują pewne nieścisłości jeśli chodzi o nazewnictwo poszczególnych polskich posiłków i odpowiadających im przyjęć.
W Polsce jemy zwykle śniadanie, drugie śniadanie, obiad i kolację.

REKLAMA

Śniadanie i kolacja (breakfast and supper)

Są to posiłki spożywane na ogół prywatnie (śniadanie bardzo wcześnie, a kolacja późną porą) i nie wiążą się z nimi żadne przyjęcia.

Chociaż ostatnio można się spotkać z takim zjawiskiem jak „poranne śniadanie robocze, które rozpoczyna się między godziną 7.30 a 8.30 i trwa około godziny” (C. Ikanowicz, J. Piekarski, Protokół dyplomatyczny i dobre obyczaje, Warszawa 2007, s. 145). Poranne robocze śniadania mają amerykański rodowód i nie cieszą się w wielokulturowej Europie wielką popularnością. Dla Amerykanów hasło „czas to pieniądz” to nie tylko hasło. Oni faktycznie wykorzystują niemal każdą okazję do spraw biznesowych, ale w Europie nie ma to wielkiego zastosowania – a szczególnie w Europie Śródziemnomorskiej, gdzie maniana jest trudna do zastąpienia obsesyjną presją czasu. Przyjęcia wobec tego organizuje się dopiero w południe albo wieczorem.

Zobacz: Jaka jest różnica między przyjęciem prywatnym i służbowym?

Przyjęcia, które odbywają się w porze popołudniowej (godzina rozpoczęcia między 12.30 a 14.00) w świecie dyplomacji noszą nazwę śniadania – ang. lunch, luncheon (E. Pietkiewicz, Protokół dyplomatyczny, s. 139), natomiast w biznesie bardziej zrozumiałym określeniem dla przyjęcia o tej porze będzie lunch. Zaproszenie partnera biznesowego na śniadanie spotkałoby się raczej ze zdziwieniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brunch

Jest to modne ostatnio określenie na mini przyjęcie w porze nieco wcześniejszej od lunchu. Jest to lekki posiłek, coś pomiędzy śniadaniem a lunchem.

Obiad – dinner

Najbardziej eleganckie przyjęcie, które odbywa się najczęściej w godzinach późnych wieczornych: od 20.00 do 22.30. Latem w krajach o cieplejszym klimacie pora obiadu bywa jeszcze późniejsza; np. w Hiszpanii możemy się spodziewać zaproszenia na obiad na godz. 22.00.

Obiady bufetowe

Odbywają się na ogół w podobnych godzinach co tradycyjne obiady: 20.00-22.30. Mogą też odbywać się nieco wcześniej. Główna różnica polega nie na porze, a formie serwisu. Goście częstują się sami jak podczas przyjęć koktajlowych, a podczas jedzenia siadają przy stołach, przy których nie mają wyznaczonych miejsc. Najczęściej garden party przyjmuje formę obiadu bufetowego, ale odbywa się najczęściej wcześniejszą porą. 

Polecamy: Przyjęcia koktajlowe

Kawa, herbatka

To na ogół prywatne przyjęcie, o skromnym charakterze, odbywające się w godzinach popołudniowych: między 16.00 a 18.30, co nie oznacza, że trwa aż dwie i pół godziny.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

REKLAMA

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

REKLAMA