| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > Przyjęcia i uroczystości > Jaka jest różnica między przyjęciem prywatnym i służbowym?

Jaka jest różnica między przyjęciem prywatnym i służbowym?

Często nam się wydaje, że przyjęcia po godzinach pracy, to przyjęcia prywatne, czyli takie, podczas których powinna obowiązywać etykieta towarzyska. Jednak często jest inaczej.

Dużym problemem w czasie przyjęć i spotkań tak służbowych jak i prywatnych jest procedencja. Sytuacja ta wynika z faktu, iż kontakty towarzyskie prywatne i zawodowe się ze sobą mieszają. Pan Henryk jest kierownikiem działu, ale prywatnie jest serdecznym przyjacielem Pana Zygmunta – swojego zastępcy. Zatem ich wspólny lunch w godzinach pracy to spotkanie prywatne czy służbowe. Czym się należy kierować przedstawiając gości w czasie przyjęcia imieninowego u Pana Zygmunta – wiekiem czy rangą gości?

Przyjęcia prywatne w gronie rodzinnym i towarzyskim

Przyjęcia prywatne, na których zastosujemy zasady towarzyskiego savoir-vivre’u, to przede wszystkim wszelkie spotkania i uroczystości rodzinne: wesela, rocznice ślubu, chrzciny, przyjęcia pogrzebowe, imieniny czy urodziny „u cioci”, przyjęcie wigilijne w domu, Sylwester itd.

Współpracownicy na przyjęciu prywatnym

Jeśli na takie uroczystości rodzinne zaprosimy zaprzyjaźnionych kolegów z pracy, nie będzie to zmieniało faktu, że jest to przyjęcie prywatne, na którym o pierwszeństwie będą decydowały wiek i płeć.

Przyjęcia i spotkania służbowe

Natomiast wszelkie gale, wernisaże, lampki wina, koktajle wydawane przez różne organizacje, przedsiębiorstwa to przyjęcia służbowe. Wyjście z kolegą z pracy lub z klientem na lunch to również spotkania, w których będziemy stosować etykietę biznesu, ponieważ są to spotkania służbowe.

Polecamy: Rodzaje przyjęć zasiadanych

Zaproszenie z osobą towarzyszącą – zmienia charakter spotkania, czy nie?

Często spotykam się z wątpliwościami, co do zakwalifikowania typu przyjęcia, jeśli zapraszane są również osoby towarzyszące. To, że na przyjęcie wybieramy się z żoną lub mężem nie oznacza, że jest to taka impreza towarzyska, w której zasady precedencji będą oparte o wiek i płeć. W tych spotkaniach zastosujemy zasady oparte o hierarchię, pamiętając, że osoba towarzysząca przyjmuje rangę osoby wymienionej na zaproszeniu. 

Czytaj także: Precedencja w polityce i biznesie

Czytaj także

Autor:

www.protocol.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Natomiast wszelkie gale, wernisaże, lampki wina, koktajle wydawane przez różne organizacje, przedsiębiorstwa to przyjęcia służbowe.
Natomiast wszelkie gale, wernisaże, lampki wina, koktajle wydawane przez różne organizacje, przedsiębiorstwa to przyjęcia służbowe.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »