Jaka jest różnica między przyjęciem prywatnym i służbowym?
REKLAMA
REKLAMA
Dużym problemem w czasie przyjęć i spotkań tak służbowych jak i prywatnych jest procedencja. Sytuacja ta wynika z faktu, iż kontakty towarzyskie prywatne i zawodowe się ze sobą mieszają. Pan Henryk jest kierownikiem działu, ale prywatnie jest serdecznym przyjacielem Pana Zygmunta – swojego zastępcy. Zatem ich wspólny lunch w godzinach pracy to spotkanie prywatne czy służbowe. Czym się należy kierować przedstawiając gości w czasie przyjęcia imieninowego u Pana Zygmunta – wiekiem czy rangą gości?
REKLAMA
Przyjęcia prywatne w gronie rodzinnym i towarzyskim
Przyjęcia prywatne, na których zastosujemy zasady towarzyskiego savoir-vivre’u, to przede wszystkim wszelkie spotkania i uroczystości rodzinne: wesela, rocznice ślubu, chrzciny, przyjęcia pogrzebowe, imieniny czy urodziny „u cioci”, przyjęcie wigilijne w domu, Sylwester itd.
Współpracownicy na przyjęciu prywatnym
Jeśli na takie uroczystości rodzinne zaprosimy zaprzyjaźnionych kolegów z pracy, nie będzie to zmieniało faktu, że jest to przyjęcie prywatne, na którym o pierwszeństwie będą decydowały wiek i płeć.
Przyjęcia i spotkania służbowe
Natomiast wszelkie gale, wernisaże, lampki wina, koktajle wydawane przez różne organizacje, przedsiębiorstwa to przyjęcia służbowe. Wyjście z kolegą z pracy lub z klientem na lunch to również spotkania, w których będziemy stosować etykietę biznesu, ponieważ są to spotkania służbowe.
Polecamy: Rodzaje przyjęć zasiadanych
Zaproszenie z osobą towarzyszącą – zmienia charakter spotkania, czy nie?
Często spotykam się z wątpliwościami, co do zakwalifikowania typu przyjęcia, jeśli zapraszane są również osoby towarzyszące. To, że na przyjęcie wybieramy się z żoną lub mężem nie oznacza, że jest to taka impreza towarzyska, w której zasady precedencji będą oparte o wiek i płeć. W tych spotkaniach zastosujemy zasady oparte o hierarchię, pamiętając, że osoba towarzysząca przyjmuje rangę osoby wymienionej na zaproszeniu.
Czytaj także: Precedencja w polityce i biznesie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.