reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > Dobry wizerunek > Plan życia zawodowego

Plan życia zawodowego

O ile wcześniejsze etapy Twojego życia – kolejne etapy edukacji miały swój początek i raczej rychły koniec, o tyle życie zawodowe wydaj się nie mieć końca. Założenia dotyczące świadczeń emerytalnych są takie, że każda zdrowa osoba będzie aktywna zawodowo przez blisko 40 lat.

Może to dużo, a może nie, faktem jednak pozostaje, że przez te kilkadziesiąt lat będziesz mniej lub bardziej aktywny zawodowo. Niektórzy uważają, że to co dzieje się w ich życiu zawodowym jest poza ich kontrolą – nie mają wpływu na przyjęcie ich do pracy, warunki pracy i płacy czy decyzję o awansie. Jeśli zaś Ty uważasz inaczej – przeczytaj poniższe wskazówki, przede wszystkim trzeba mieć dobry plan.

Nastawienie psychiczne

Dla wielu osób stosowanie autosugestii jako sposobu osiągania sukcesu jest śmieszne i niewarte zachodu. Psychologia jednak udowadnia, że wizualizacja sukcesu i siebie samego w perspektywie kilku lat pozwala ułatwić realizację planów. Warto więc spróbować – to nic nie kosztuje. Spróbuj sam siebie kontrolować – wyznacz sobie kolejne etapy rozwoju zawodowego – i rozliczaj sumiennie samego siebie z ich realizacji. Postawienie przed sobą celów pozwala usystematyzować długofalowe działania. Motywuj się do zdobywania nowej wiedzy, rozwijaj zainteresowania i niweluj braki, nadążaj za nowinkami technicznymi. Twoje braki wcale nie muszą dotyczyć wiedzy – możesz mieć kłopoty z nawiązywaniem kontaktów lub wystąpieniami publicznymi – spróbuj rozwiązać te problemy przez udział w stosownych szkoleniach.

Bądź aktywnym pracownikiem

Stań się ekspertem w danej dziedzinie, naucz się wykorzystywać własne umiejętności do usprawnienia swojej pracy. Bądź na bieżąco w sprawie układów panujących w Twojej firmie – nie wdawaj się w intrygi, ale miej orientację w sytuacji. Ustal drogę awansu w swoim miejscu pracy. Podejmuj rozsądne ryzyko – analizuj możliwe straty i sukcesy, które staną się twoim udziałem, gdy podejmiesz wiążącą decyzję. Zgłaszaj nowe pomysły. Korzystaj z informacji zwrotnej – doceniaj pochwały i wyciągaj wnioski z krytyki. Zaproponuj zmianę swoich obowiązków.

Czytaj także: Jak wyrażać krytykę i jak ją przyjmować?

Kolejne etapy działania – czas na zmiany

Zgodnie z przyjętym przez Ciebie planem kariery zawodowej, powinieneś w najbliższym czasie zmienić pracę, by rozwinąć pewne umiejętności, których nigdy nie wykorzystasz na obecnym stanowisku. Najpierw dobrze przeanalizuj swoją sytuację zawodową i możliwości osiągnięcia sukcesu. Jeśli nie jest to najlepszy moment na zmiany, nie dąż do nich za wszelką cenę – plan, który zakładałeś rok temu może ulec zmianie, to normalne, że pewne założenia trzeba będzie jeszcze raz przemyśleć i dostosować do aktualnych warunków.

Polecamy: Jak odchodzić z pracy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spróbuj sam siebie kontrolować – wyznacz sobie kolejne etapy rozwoju zawodowego – i rozliczaj sumiennie samego siebie z ich realizacji.
Spróbuj sam siebie kontrolować – wyznacz sobie kolejne etapy rozwoju zawodowego – i rozliczaj sumiennie samego siebie z ich realizacji.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama