Plan życia zawodowego
REKLAMA
REKLAMA
Może to dużo, a może nie, faktem jednak pozostaje, że przez te kilkadziesiąt lat będziesz mniej lub bardziej aktywny zawodowo. Niektórzy uważają, że to co dzieje się w ich życiu zawodowym jest poza ich kontrolą – nie mają wpływu na przyjęcie ich do pracy, warunki pracy i płacy czy decyzję o awansie. Jeśli zaś Ty uważasz inaczej – przeczytaj poniższe wskazówki, przede wszystkim trzeba mieć dobry plan.
REKLAMA
Nastawienie psychiczne
Dla wielu osób stosowanie autosugestii jako sposobu osiągania sukcesu jest śmieszne i niewarte zachodu. Psychologia jednak udowadnia, że wizualizacja sukcesu i siebie samego w perspektywie kilku lat pozwala ułatwić realizację planów. Warto więc spróbować – to nic nie kosztuje. Spróbuj sam siebie kontrolować – wyznacz sobie kolejne etapy rozwoju zawodowego – i rozliczaj sumiennie samego siebie z ich realizacji. Postawienie przed sobą celów pozwala usystematyzować długofalowe działania. Motywuj się do zdobywania nowej wiedzy, rozwijaj zainteresowania i niweluj braki, nadążaj za nowinkami technicznymi. Twoje braki wcale nie muszą dotyczyć wiedzy – możesz mieć kłopoty z nawiązywaniem kontaktów lub wystąpieniami publicznymi – spróbuj rozwiązać te problemy przez udział w stosownych szkoleniach.
Bądź aktywnym pracownikiem
Stań się ekspertem w danej dziedzinie, naucz się wykorzystywać własne umiejętności do usprawnienia swojej pracy. Bądź na bieżąco w sprawie układów panujących w Twojej firmie – nie wdawaj się w intrygi, ale miej orientację w sytuacji. Ustal drogę awansu w swoim miejscu pracy. Podejmuj rozsądne ryzyko – analizuj możliwe straty i sukcesy, które staną się twoim udziałem, gdy podejmiesz wiążącą decyzję. Zgłaszaj nowe pomysły. Korzystaj z informacji zwrotnej – doceniaj pochwały i wyciągaj wnioski z krytyki. Zaproponuj zmianę swoich obowiązków.
Czytaj także: Jak wyrażać krytykę i jak ją przyjmować?
Kolejne etapy działania – czas na zmiany
Zgodnie z przyjętym przez Ciebie planem kariery zawodowej, powinieneś w najbliższym czasie zmienić pracę, by rozwinąć pewne umiejętności, których nigdy nie wykorzystasz na obecnym stanowisku. Najpierw dobrze przeanalizuj swoją sytuację zawodową i możliwości osiągnięcia sukcesu. Jeśli nie jest to najlepszy moment na zmiany, nie dąż do nich za wszelką cenę – plan, który zakładałeś rok temu może ulec zmianie, to normalne, że pewne założenia trzeba będzie jeszcze raz przemyśleć i dostosować do aktualnych warunków.
Polecamy: Jak odchodzić z pracy?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.