REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowanie sieci kontaktów biznesowych

Marzena Czarnowska

REKLAMA

REKLAMA

Człowiek nie jest samotną wyspą, chętnie nawiązuje kontakty towarzyskie, dąży do rozmów z drugą osobą, wymiany informacji. Spotkania w gronie bliższych i dalszych znajomych to nie tylko źródło przyjemności, mogą one mieć przynieść wymierne korzyści w życiu zawodowym.

Badania przeprowadzone w lipcu i sierpniu 2009 roku przez The Network wśród internautów wykazały, że blisko połowa respondentów otrzymała pracę za granicą dzięki informacjom uzyskanym od członków rodziny lub znajomych. Co daje posiadanie rozbudowanej sieci kontaktów towarzyskich i biznesowych? Przede wszystkim masz dostęp do większej liczby informacji, wcześniej niż inni możesz dowiedzieć się o planach wprowadzenia nowej, korzystniejszej oferty kredytowej w banku, możesz szybciej załatwić niektóre sprawy urzędowe, czy okazyjnie kupić bilet na wycieczkę zagraniczną. Sami nie jesteśmy w stanie dotrzeć do tych wszystkich wiadomości, wyszukać wszystkich okazji, ale dzięki informacjom uzyskanym od innych – wiemy więcej. Na płaszczyźnie zawodowej posiadanie rozgałęzionej sieci kontaktów ma jeszcze większe znaczenie – dzięki kontaktom osobistym masz szansę wynegocjować korzystniejsze dla twojej firmy warunki kontraktu, pozyskać nowego klienta, łatwiej uzyskasz pomoc w rozwiązaniu problemów.

REKLAMA

Zobacz: O dobry wizerunek firmy powinni dbać wszyscy

Jak budować sieć kontaktów biznesowych?

1. Nawiązuj znajomości szczere, życzliwe, bezinteresowne. Nie patrz na nowo poznaną osobę, jako na potencjalnego klienta.
2. Bądź gotowy do udzielenia pomocy, kiedy ty będziesz jej potrzebował z pewnością znajda się osoby, które ci jej udzielą.
3. Nawiązywanie kontaktów to całodzienna praca, jeden z twoich zawodowych obowiązków, który nie ustaje po wyjściu z biura. Nigdy nie wiesz kogo i gdzie spotkasz – możesz stracić szansę na podpisanie ważnej umowy, jeśli twój partner w interesach zobaczy, jak z ignorancją odnosisz się do kelnera w restauracji.
4. Nawiązuj kontakty nie tylko z osobami, które pracują w twojej i pokrewnej branży. Udzielaj się na spotkaniach towarzyskich. Możesz zapisać się do drużyny sportowej skupiającej pracowników twojej firmy, zaangażować się w działalność charytatywną.
5. Bądź specjalistą – postaraj się zgłębić pewien wycinek wiedzy i w razie potrzeby udzielaj informacji innym. Dzięki temu współpracownicy będą postrzegać się jako autorytet w tej dziedzinie.
6. Bądź otwarty na zawieranie nowych znajomości.
7. Pielęgnuj już nawiązane kontakty – pamiętaj o życzeniach imieninowych, podziękowaniach za wyświadczoną przysługę, dotrzymuj słowa i wywiązuj się z obietnic.

Zobacz: Plan życia zawodowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

    Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

    Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

    Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

    Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

    Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

    Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

    Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

    REKLAMA

    MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

    MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

    Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

    Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

    Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

    Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

    Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

    W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

    REKLAMA

    Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

    Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

    Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

    Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

    REKLAMA