REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy szkoleniowe o zmianach w ustawie o VAT i w Kodeksie Pracy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

W opinii Polskiej Izby Firm Szkoleniowych nowelizacja, która uniemożliwia odliczenie VAT od prowadzonej działalności szkoleniowej może mieć szkodliwy wpływ na rozwój tego typu usług.

REKLAMA

Polska Izba Firm Szkoleniowych jest instytucją skupiającą około 350 firm szkoleniowych oraz organizacji, których celem jest podnoszenie kwalifikacji społeczeństwa. Zauważa ona, iż obecnie polskie społeczeństwo uczy się bardzo niechętnie, z trudem przychodzi zachęcanie pracowników do podnoszenia swoich kwalifikacji i zdobywania nowej wiedzy w poszczególnych dziedzinach.

Zmiany zaproponowane przez Senat w uchwale z dnia 19 listopada 2009 roku z pewnością nie będą w stanie polepszyć obecnej sytuacji, wręcz przeciwnie – nakładając na szkolenia podatek VAT mogą w znacznym stopniu pogorszyć ich stan. Te zmiany, które wpływają na utrudnienie podnoszenia kwalifikacji przez pracowników w ramach współpracy ze swoim pracodawcą budzą wręcz wątpliwości, co do ich zgodności z Konstytucją.

Założenia Unii Europejskiej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie założeń, które przedstawia Państwom Członkowskim UE można z całą pewnością sądzić, iż edukacja nieformalna i pozaformalna powinna mieć takie samo znaczenie jak edukacja formalna jako źródła podnoszenia kwalifikacji i zdobywania wiedzy. Natomiast w polskich realiach, co istotne, obecnie nie są przedsiębrane działania, które do takiego stanu rzeczy mają doprowadzić, dążą jedynie do zintegrowania wszystkich rodzajów wiedzy, w zamian przyznania im odpowiednich poszczególnych regulacji.

W tym przypadku na podstawie wprowadzanych zmian organizowanie i świadczenie szkoleń w ramach kształcenia zawodowego i przekwalifikowania przez podmioty, które nie są podmiotami publicznymi, będzie zwolnione z VAT jedynie wówczas, gdy uzyskają status podmiotów niepublicznych bądź akredytację w rozumieniu ustawy o systemie oświaty.

Dyskryminacja podmiotów bez akredytacji

W rzeczywistości podmioty, które publicznymi nie są, a chcą świadczyć tego typu usługi, nie będą miały możliwości zwolnienia z podatku VAT. Projekt ustawy zakłada bowiem, że akredytację mogą uzyskać te podmioty, które spełnią określone wymogi i zapewnią wysoką jakoś prowadzonych zajęć. Oznacza to m.in., że szkolenia muszą trwać przynajmniej rok i trwać nie mniej niż 30 godzin.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 grudnia 2003 roku zakłada, że dla podmiotów, które dopiero zaczynają działalność oraz nie mają szkoleń długotrwałych akredytacja jest niedostępna.

Również wszelkie innowacyjne formy świadczenia tego typu usług nie mogłyby uzyskać akredytacji. Czyli prowadzący szkolenia odbywające się np. przez Internet i dostosowane do potrzeb konsumentów nie są w stanie uwolnić się od obowiązku płacenia podatku.

Taki stan rzeczy kłóci się wyraźnie z zasadą wolności działalności gospodarczej i równouprawnieniem podmiotów, które taką działalność prowadzą. Ich obowiązki podatkowe w rzeczywistości zależą przecież od tego, czy uzyskają akredytację organów państwowych.

Brak precyzji

Projekt mówi również o jeszcze jednym przypadku, kiedy możliwe będzie uzyskanie akredytacji. Miałoby mieć to miejsce w sytuacji prowadzenia usług „w formach przewidzianych w odrębnych przepisach”. Jest to jednak zapis nieprecyzyjny, który stwarza zasadnicze problemy w odpowiedzi na pytanie, jakich przepisów on dotyczy.

Związane jest to także z faktem, iż przez długi okres nie pojawiała się jednolita interpretacja określenia „odrębnych przepisów”. Spory dotyczące danego sformułowania mogą trwać nadal, a ponadto powoduje to dodatkowe komplikacje związane ze stosowaniem prawa przez podmioty prowadzące szkolenia.

Propozycja zmian

Polska Izba Firm Szkoleniowych zaniepokojona tego typu zmianami chce przedstawić swoje propozycje zmian, które mogą być wprowadzone w ramach nowelizacji i które będą zdecydowanie korzystniejsze.

Zobacz także: ABC firmy Wieszjak.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Prawnik.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w fundacji rodzinnej beneficjent (córka fundatora) może być zatrudniona na podstawie umowy o pracę jako osoba zarządzająca mieniem fundacji?

W naszej ocenie beneficjent fundacji rodzinnej może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Obowiązujące przepisy prawa nie zakazują takiego rozwiązania, a nadto zawarcie umowy o pracę z beneficjentem nie mieści się w katalogu tzw. ukrytych zysków ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy fundacja rodzinna może zajmować się najmem krótkoterminowym? Czy nieruchomości muszą być wprowadzone do fundacji?

W celu wynajmu nieruchomości przez fundację rodzinną, konieczne jest uprzednie nabycie przez nią prawa własności (lub innego tytułu prawnego) do tych nieruchomości. W praktyce możliwe jest to m.in. poprzez dokonanie darowizny, wniesienie mienia w formie aportu (np. w ramach przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części) albo odpłatne zbycie nieruchomości na rzecz fundacji rodzinnej.

Restrukturyzacja to szansa na przetrwanie firmy [WYWIAD]

W obliczu rekordowego zadłużenia firm, zatorów płatniczych i rosnących kosztów prowadzenia działalności, coraz więcej przedsiębiorców szuka alternatywy dla upadłości. Dziś restrukturyzacja przestaje być ostatecznością, a staje się świadomą decyzją biznesową. Zamiast zamykać firmę – można ją uratować. O tym, kiedy warto sięgnąć po to narzędzie, jakie korzyści niesie i dlaczego nie trzeba się go bać, rozmawiamy z Mateuszem Haśkiewiczem z firmy HDRU.

W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

REKLAMA

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

REKLAMA

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA