REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ranking kredytów samochodowych – lipiec 2013

Marzysz o własnych czterech kółkach, jednak zgromadzone oszczędności nie wystarczają na interesujący cię model? Zawsze możesz skorzystać z oferty kredytów samochodowych, a spłatę rozłożyć na dogodne raty. Jaka będzie ich wysokość? Oto najlepsze lipcowe oferty finansowania zakupu auta nowego i używanego.

Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych - lipiec 2013

TotalMoney.pl prześwietlił oferty 20 banków i sprawdził, w którym z nich otrzymamy najlepszą roczną pożyczkę gotówkową w kwocie 5 000 zł i 10 000 zł, dzięki której sfinansujemy swoje wakacje marzeń –„małe” lub „duże” All inclusive!

Wyjście wspólnika ze spółki z o.o.

Wyjście wspólnika ze spółki z o.o. może być spowodowane wieloma sytuacjami. Zwykle wyjście wspólnika ze spółki przeprowadza się przez sprzedaż udziałów bądź też przez umorzenie udziałów. Rozwiązaniem, które pozwalałoby wspólnikom na w miarę sprawne rozstanie byłoby wypowiedzenie udziału. Jakie skutki rodzi dla wspólników i spółki wypowiedzenie udziału wspólnika wychodzącego ze spółki z o.o.?

Obligacje jako sposób finansowania działalności

Obligacje stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych sposobów finansowania działalności przez spółki. Większe przedsiębiorstwa wykorzystują ten instrument chętnie, MŚP już słabiej. W jaki sposób wykorzystywać obligacje do finansowania działalności gospodarczej? 

REKLAMA

Kiedy wygasa mandat członka zarządu spółki z o.o. ?

Ustalenie, kiedy wygasa mandat członka zarządu spółki z o.o.  jest moim zdaniem sporym problemem praktycznym. Uważam, że przepisy dotyczące tej kwestii są jednymi z gorszych w całym KSH. Normy ustawy, która reguluje bieżące działanie przedsiębiorstw, powinny być na tyle jasne i konkretne, aby osoby nimi zarządzające były w stanie znaleźć ich właściwe zastosowanie bez armii prawników. Wydaje się, że ustalenie, kiedy prezesowi wygasa mandat nie powinno stanowić problemu… a stanowi.

Obowiązki pracodawcy w upalne dni

Upały oznaczają dodatkowe obowiązki dla pracodawcy. Praca w wysokich temperaturach może bowiem doprowadzić do odwodnienia i zasłabnięć. Jakie są obowiązki pracodawcy w upalne dni?

Ograniczenie prawa do stosowania kwartalnych okresów rozliczeniowych VAT

Ograniczenie prawa do stosowania kwartalnych okresów rozliczeniowych VAT dla przedsiębiorstw, które dokonują tylko marginalnego obrotu towarami „wrażliwymi", wpłynie niekorzystnie na działalność wielu firm - uważa Konfederacja Lewiatan.

Jak zatrudnić telepracownika?

Pracodawca, zatrudniając telepracownika, powinien określić zasady wykonywania pracy w tej formie. Reguły te powinny się znaleźć w regulaminie telepracy lub w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi. W jaki sposób zatrudnić telepracownika?

REKLAMA

Odstąpienie od umowy zawartej z przedsiębiorcą na odległość

Konsument ma prawo odstąpić od umowy zawartej na odległość bez podania przyczyny w odpowiednim terminie, a przedsiębiorca zobowiązany jest do poinformowania konsumenta o prawie odstąpienia od umowy.

Tytuł egzekucyjny a tytuł wykonawczy

Do prowadzenia egzekucji przeciwko dłużnikowi wymagany jest tytuł wykonawczy. Tytuł wykonawczy jest tytułem egzekucyjnym, który został opatrzony klauzulą wykonalności. Jakie są różnice pomiędzy tytułem egzekucyjnym a tytułem wykonawczym?

Jak założyć agencję zatrudnienia?

Prowadzenie agencji zatrudnienia polega na świadczeniu usług w zakresie pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego bądź pracy tymczasowej. Aby założyć agencję zatrudnienia należy spełnić określone warunki oraz złożyć wniosek o wpis do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa.

Wysokość opłat za udzielenie koncesji dotyczącej gier w 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. wzrośnie wysokość opłat za udzielenie koncesji i zezwoleń oraz opłaty egzaminacyjnej na działalność związaną z prowadzeniem gier hazardowych.

Naklejanie cen na towarach

Zniesienie obowiązku nanoszenia ceny na każdy produkt z osobna, które proponuje resort finansów, to rozwiązanie korzystne dla przedsiębiorców. To duża oszczędność czasu dla pracowników i właścicieli sklepów. Martwią surowe kary za nieprawidłowości w uwidacznianiu cen - uważa Konfederacja Lewiatan.

Wynajem pokoju turystom a podatki

Wynajem pokoju, mieszkania czy domu turystom to coraz popularniejsza forma zarobku w sezonie letnim. Dochody z tego tytułu pod pewnymi warunkami mogą być zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z tej możliwości skorzystają m.in. osoby wynajmujące pokoje gościnne w budynkach położonych na terenach wiejskich, w gospodarstwie rolnym, o ile nie dysponują więcej niż pięcioma pokojami.

Jak rozwiązać umowę zlecenia i umowę o dzieło?

Umowa zlecenia i umowa o dzieło może ulec rozwiązaniu po wykonaniu pracy albo w trakcie jej wykonywania. W zależności od rodzaju umowy zasadniczym sposobem zakończenia łączącego strony stosunku jest wypowiedzenie lub odstąpienie od umowy.

Media społecznościowe - wyzwanie dla banków i instytucji finansowych

Media społecznościowe stanowią nie lada wyzwanie dla banków i instytucji firmowych. Banki nie są przyzwyczajone do otwartej dyskusji o swojej działalności i zarzutów im stawianych na forum publicznym. Jednak w XXI wieku banki nie mogą uciekać od konfrontacji z klientami. Muszą bronić swej wiarygodności, szczególnie w mediach społecznościowych, gdzie głos może zabrać praktycznie każdy klient. Wbrew pozorom, to wiarygodność jest najważniejszym kapitałem banków, a jej utrata może się wiązać nawet z bankructwem.

Banki zainteresowane programem Mieszkanie dla Młodych

Programem Mieszkanie dla Młodych zainteresowane jest już 10 banków. W ocenie ministerstwa jest to wystarczająca liczba, by instytucje mogły skutecznie konkurować o klientów. Resort szacuje, że z programu, który ma ruszyć w przyszłym roku, skorzysta 115 tysięcy osób.

Klauzule niedozwolone w sklepach internetowych

Regulaminy sklepów internetowych pełne są niedozwolonych klauzul. To efekt tego, że e-sprzedawcy niedostatecznie znają prawo w zakresie swoich praw i obowiązków. Stosowanie przez e-sklepy niedozwolonych postanowień wykorzystuje, często nieetycznie, część kancelarii prawnych, które zarabiają krocie za reprezentację w sprawach o stosowanie klauzul niedozwolonych lub na propozycjach odstąpienia od pozwu.

Prowizyjny system wynagradzania - czy warto go wprowadzić?

Prowizyjny system wynagradzania pracodawca powinien wprowadzić wówczas, gdy chce osiągnąć wysoką wydajność pracy. W tym systemie wysokość płacy jest ściśle uzależniona od efektów wykonywanych przez pracownika zadań.

Czego oczekują od sklepów internetowych klienci? Jak spełnić te oczekiwania?

Sukces biznesowy sklepu internetowego zależy od wielu czynników. Nie wystarczy klientowi w Internecie zaoferować wysokiej jakości produkty w atrakcyjnej cenie. Czego ponadto oczekują klienci od sklepów internetowych i jak można tym oczekiwaniom sprostać, stara się odpowiedzieć niniejszy artykuł.

Internetowa rewolucja w branży finansowej

Na temat postępującej cyfryzacji świata mówi się i pisze bardzo wiele. Pojęcie „globalnej wioski” z popularnego hasła stało się rzeczywistością, a szeroko pojęte „nowe technologie” zostały wdrożone do praktycznie wszystkich sfer ludzkiego życia. Jeden z najlepszych przykładów postępującej rewolucji stanowi branża finansowa.

Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia

Pracodawca, który nieterminowo wypłaca wynagrodzenie musi liczyć się z wypłaceniem pracownikowi należnych odsetek. W jaki sposób obliczyć odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia?

Kontrola koncentracji - zmiany w prawie antymonopolowym

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów przyjęty przez Radę Ministrów wprowadzi zmiany w systemie kontroli koncentracji. Główny cel wprowadzenia zmian to większa skuteczność w wykrywaniu niedozwolonych praktyk.

Specjalne Strefy Ekonomiczne do 2026 roku

Zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Polski oraz szansa na wykorzystanie całej puli powierzchni SSE to główny cel wydłużenia funkcjonowania stref do 2026 r. Rada Ministrów przyjęła w dniu 23 lipca 2013 r. 14 rozporządzeń wprowadzających tę regulację.

Zgłoszenie zastąpi pozwolenie na budowę

Uproszczenie i skrócenie procesu budowlanego dla większości inwestycji realizowanych na podstawie prawa budowlanego – to podstawowy cel nowych przepisów. Przy budowie domów jednorodzinnych zgłoszenie budowy i dostarczenie planu zastąpi pozwolenie na budowę. Jak zmienią się przepisy prawa budowlanego?

Pieniądze na współpracę firm z uczelniami

W nowej unijnej perspektywie finansowej Polska postawi na rozwój innowacyjności firm. Pieniądze unijne mają byc przeznaczone na działania zmierzające do budowania w firmach większego potencjału badawczo-rozwojowego i zachęcania ich do współpracy z naukowcami. Dziś innowacyjność polskich przedsiębiorstw blokuje to, że większość z nich nie posiada w swoich strukturach komórek badawczo-rozwojowych.

Status małego podatnika dla celów VAT

Posiadanie przez podatnika statusu małego podatnika dla celów VAT umożliwia stosowanie szczególnych zasad rozliczania VAT. Osiągnięcie statusu małego podatnika uzależnione jest od wysokości rocznego obrotu. Status umożliwia m.in. korzystanie z ulg podatkowych oraz wybór sposóbu rozliczania VAT.

Czy warto założyć jednoosobową spółkę z o.o.?

Jednoosobowa spółka z o.o. jest alternatywą dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Do założenia spółki z o.o. konieczny jest wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Czym charakteryzuje się jednoosobowa spółka z o.o. i czy warto wybrać taką formę działalności?

Oświadczenie o wartości sprzedaży napojów alkoholowych

Przedsiębiorca sprzedajacy alkohol ma obowiązek składania oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych. Jaki jest skutek prawny niezłożenia oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych?

Kontrola działalności firmy bez uprzedzenia

Organ kontroli działalności firmy zawiadamia przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli, co często utrudnia wykrycie naruszenia prawa. Państwowa Inspekcja Pracy opowiada się za zniesieniem obowiązku informowania przedsiębiorców o wizytacji.

Wymogi formalne dotyczące założenia apteki

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie apteki ogólnodostępnej wiąże się z rejestracją oraz uzyskaniem odpowiedniego zezwolenia. Jakie są wymogi prawne związane z założeniem apteki?

Mieszkanie dla Młodych - prace w Sejmie

W Sejmie trwają prace nad projektem Mieszkanie dla Młodych. Kto będzie mógł skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych? Jakie są wymogi i progi?

Od usług noclegowych firmy nie odliczą podatku VAT

Rezerwując hotel dla pracownika lub wynajmując pokój w innej miejscowości w związku z wyjazdem służbowym podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT, mimo że dokonuje tych zakupów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Prawo UE dopuszcza utrzymanie przez Polskę i inne państwa członkowskie takiego wyłączenia. Prawo do odliczenia obowiązuje tylko w wypadku,  gdy usługi noclegowe stanowią część usługi kompleksowej, która jest niepodzielna.

Ograniczenie kosztów działalności - jak tego dokonać?

Wielu pracodawców jest zmuszonych do ograniczania kosztów swojej działalności. Najprostszą metodą jest zwolnienie określonej grupy pracowników oraz obniżenie wynagrodzenia pozostałym pracownikom. Pracodawcy mogą jednak obniżyć koszty działalności firmy także w inny sposób. W jaki sposób ograniczyć koszty swojej działalności?

Zakładanie firmy transportowej - jakie są wymogi?

Założenie firmy transportowej wiąże się z koniecznością wpisu działalności do rejestru przedsiębiorców oraz uzyskaniem dodatkowego uprawnienia w formie licencji. W przypadku braku stosownej licencji przedsiębiorca powinien liczyć się z nałożeniem na niego sankcji karnej. Zatem w jaki sposób założyć firmę transportową?

Ranking lokat terminowych – lipiec 2013

Lipcowa obniżka stóp procentowych banku centralnego spowodowała, że wśród lokat terminowych coraz trudniej znaleźć jest tę, która jest korzystnie oprocentowana. Czy zatem w bankach można znaleźć produkt, który zapewni nam godziwe zyski? TotalMoney.pl sprawdził to.

Zakładanie spółek przez Polaków i Rosjan

Zakładanie spółki z obywatelem Unii Europejskiej odbywa się na tych samych zasadach co zakładanie spółki z obywatelem polskim. Jak wygląda to z obywatelami spoza Unii? Czy Polka i obywatel Federacji Rosyjskiej mogą otworzyć działalność gospodarczą (spółkę) w Polsce?

Czy dodatkowe miejsce prowadzenia działalności może być za granicą?

Dobrze rozwijająca się działalność potrzebuje dodatkowego miejsca jej prowadzenia. Często miejsce to znajduje się poza granicami kraju. Czy dodatkowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej może być za granicą Polski?

Założenie biura turystycznego - w jakiej formie?

Do założenia biura turystycznego wymagany jest wybór formy organizacyjno -  prawnej. Przedsiębiorcy powinni zatem przestrzegać wymogów związanych z zakładaniem działalności gospodarczej oraz dokonać wpisu do rejestru organizatorów i pośredników turystycznych, aby rozpocząć działalność.

Wsteczna data wznowienia działalności gospodarczej

Zawieszoną działalność gospodarczą można wznowić za pomocą wniosku. Czy we wniosku o wznowienie działalności gospodarczej można określić wsteczną datę?

Ewidencjonowanie środków przekazywanych do ZUS

Ewidencjonowanie środków przekazywanych do ZUS może przebiegać m.in. za pośrednictwem konta 220 - Rozrachunki publicznoprawne. Na koncie tym zapisywane są również zasiłki chorobowe wypłacane pracownikowi przez pracodawcę. Jak ewidencjonować środki przekazywane do ZUS?

Podatek od nieujawnionego dochodu zgodny z konstytucją

75 % podatek od nieujawnionego dochodu jest zgodny z konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny. Za niekonstytucyjne TK uznał natomiast sposób wyliczania ukrytego dochodu przez urząd skarbowy, a także przepis dotyczący przedawnienia zobowiązania w tym zakresie.

Ograniczenie firm pożyczkowych rozwinie szarą strefę

Wprowadzenie limitu RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania) miałoby obniżyć koszty kredytów szczególnie w firmach pożyczkowych. UOKiK zdaje sobie jednak sprawę, że zmiana ta wymaga rzetelnej analizy, ponieważ wyeliminowanie z rynku firm pożyczkowych mogłoby spowodować przejście klientów firm pożyczkowych do lombardów i szarej strefy.

Zawieszenie działalności sezonowego biznesu

Wakacyjna działalność może być zawieszona po sezonie. Prowadzisz działalność sezonową związaną z okresem wakacyjnym, na przykład gastronomię, sprzedaż pamiątek albo usługi hotelowe? Twoja firma nie musi działać przez cały rok, dzięki czemu nie trzeba płacić składek ZUS i składać deklaracji VAT. Jak zawiesić działalność po zakończeniu sezonu?

Udziały beznominałowe możliwe po wejściu w życie nowelizacji k.s.h.

Od 1 stycznia 2015 r. zakłada się obowiązywanie znowelizowanych przepisów dotyczących spółek z o.o. Zmiany mają wprowadzić nowy sposób prowadzenia działalności, w formie spółki bez kapitału.

Odpowiedzialność wspólników za długi spółki cywilnej

Odpowiedzialność za długi spółki cywilnej ponoszą jej wspólnicy. O tym, który ze wspólników zapłaci dług decyduje wierzyciel. Umowa spółki cywilnej nie może zwolnic żadnego ze wspólników z odpowiedzialności za długi spółki cywilnej. Jak wygląda odpowiedzialność za zobowiązania spółki cywilnej?

Nowy projekt nowelizacji k.s.h. - spółka bez kapitału

17 lipca 2013 r. został skierowany do konsultacji projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych zakładający nowy model spółki – spółkę bezkapitałową. Wprowadzenie zmian ma na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej bez konieczności określania wartości nominalnej kapitału.

Spółka za złotówkę lub bez kapitału, proponowane zmiany od 2015 r.

Nowy projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych proponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada zmniejszenie kapitału zakładowego spółki z o.o. do 1 zł. Powstanie również nowy rodzaj działaności – spółki bezkapitałowej. Czy zmiany będą korzystne?

Zmiany w pełnomocnictwie podatkowym

Projekt nowelizacji ustawy ordynacji podatkowej zakłada wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących pełnomocnictw. Zmiany wprowadziłyby rozróżnienie pełnomocników na ogólnego, szczególnego oraz do doręczeń. Czym będą charakteryzować się nowe pełnomocnictwa w prawie podatkowym?

Mieszkania pod Wynajem - nowy projekt rządowy

Rząd pracuje nad utworzeniem Funduszu Mieszkań pod Wynajem. Ma on wesprzeć ludzi młodych, których nie stać na kredyt hipoteczny na zakup własnego mieszkania. Program będzie funkcjonował obok systemu Mieszkanie dla Młodych. 

REKLAMA