REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto założyć jednoosobową spółkę z o.o.?

Redakcja

REKLAMA

Jednoosobowa spółka z o.o. jest alternatywą dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Do założenia spółki z o.o. konieczny jest wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Czym charakteryzuje się jednoosobowa spółka z o.o. i czy warto wybrać taką formę działalności?

Założenie spółki z o.o.

Założenie jednoosobowej spółki z o.o. może odbyć się drogą tradycyjną jak i przez Internet. Przy sposobie tradycyjnym niezbędne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego oraz wypełnienie niezbędnych formularzy. Założenie spółki z o.o. w ten sposób trwa około miesiąca. Rejestracja przez Internet jest szybsza, jednak nie ma możliwości modyfikacji formularza, za pomocą którego odbywa się rejestracja.

REKLAMA

Zobacz: Zakładanie spółki z o.o. przez Internet 

Sprawdź: Jak założyć własną firmę?

Zobacz serwis: Jak założyć firmę?

Koszty rejestracji

Założenie jednoosobowej spółki z o.o. wiąże się z poniesienie kosztów. Opłaty to 1000 zł opłat sądowych, podatek od umowy spółki - wynoszący 0,5% wartości kapitału zakładowego. Możliwe jest również powstanie obowiązku zapłacenia podatku od objęcia udziałów za aport.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014 roku

Obowiązek sprawozdawczy

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zobowiązana do corocznego sporządzania i składania sprawozdań finansowych z działalności spółki. Złożenie sprawozdania jest odpłatne. Jest to koszt ok. 300 zł.

 Zobacz: Sprawozdanie finansowe spółki - wymogi formalne

Opodatkowanie i składki ZUS

Spółka z o.o. jest opodatkowana podatkiem dochodowym w wysokości 19%. Współnicy są dodatkowo objęci podatkiem od otrzymanej dywidendy. Podatek od wypłaconej dywidendy to również 19%.

W spółce jednoosobowej wspólnik jest traktowany na równi z przedsiębiorca prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Oznacza to, że musi opłacać składki ZUS. W spółkach z o.o. wieloosobowych wspólnicy i członkowie zarządu mają możliwość uchylenia się od opłacania składek ZUS.

 Zobacz: Zasady wnoszenia aportów do spółki z o.o. i skutki zawyżenia wartości wkładów

Organy i wspólnicy

W spółce z o.o. obowiązkowe jest powołanie zarządu. Może być również powołana rada nadzorcza, ale nie jest to organ obowiązkowy. Zarząd może być jednoosobowy, a w skład rady nadzorczej wchodzić muszą przynajmniej trzy osoby. Spółka może powołać prokurenta. Przy spółce jednoosobowej jedyny wspólnik jest traktowany jako organ spółki.

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością istniej możliwość łatwego przyjęcia nowych wspólników do spółki.

Zobacz: Śmierć wspólnika spółki z o.o.

Odpowiedzialność wspólnika za zobowiązania spółki

Wspólnicy spółki z o.o. nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Członkowie zarządu mogą uniknąć odpowiedzialności, jeśli w odpowiednim czasie złożą wniosek o ogłoszenie upadłości bądź zaistnieją inne przesłanki wskazane w art. 299 kodeksu spółek handlowych i art. 116 ordynacji podatkowej.

Zobacz: Nadzór w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Plusy i minusy jednoosobowej spółki z o.o.

REKLAMA

Spółka z o.o. lepiej od jednoosobowej działalności gospodarczej zabezpiecza wspólników i członków zarządu przed odpowiedzialnością za długi spółki. Co więcej istnieje możliwość uniknięcia obowiązku opłacania składek ZUS i zdrowotnych. Plusem jest również łatwość zmiany grona wspólników oraz fakt, że  spółkę można sprzedać, nie likwidując działalności gospodarczej.

Minusem spółki z o.o. jest  dłuższy i kosztowniejszy proces jej zakładania, istnienie większej liczby obowiązków sprawozdawczych. Co więcej zysk jest opodatkowany zarówno w spółce (podatek dochodowy), jak i u wspólników (podatek od dywidendy). Proces likwidacji spółki z o.o. jest również znacznie dłuższy i trudniejszy w porównaniu do jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zobacz: Przechowywanie dokumentacji spółki z o.o. po zakończeniu likwidacji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA