Czy warto założyć jednoosobową spółkę z o.o.?
REKLAMA
Założenie spółki z o.o.
Założenie jednoosobowej spółki z o.o. może odbyć się drogą tradycyjną jak i przez Internet. Przy sposobie tradycyjnym niezbędne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego oraz wypełnienie niezbędnych formularzy. Założenie spółki z o.o. w ten sposób trwa około miesiąca. Rejestracja przez Internet jest szybsza, jednak nie ma możliwości modyfikacji formularza, za pomocą którego odbywa się rejestracja.
REKLAMA
Zobacz: Zakładanie spółki z o.o. przez Internet
Sprawdź: Jak założyć własną firmę?
Zobacz serwis: Jak założyć firmę?
Koszty rejestracji
Założenie jednoosobowej spółki z o.o. wiąże się z poniesienie kosztów. Opłaty to 1000 zł opłat sądowych, podatek od umowy spółki - wynoszący 0,5% wartości kapitału zakładowego. Możliwe jest również powstanie obowiązku zapłacenia podatku od objęcia udziałów za aport.
Zobacz: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014 roku
Obowiązek sprawozdawczy
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zobowiązana do corocznego sporządzania i składania sprawozdań finansowych z działalności spółki. Złożenie sprawozdania jest odpłatne. Jest to koszt ok. 300 zł.
Zobacz: Sprawozdanie finansowe spółki - wymogi formalne
Opodatkowanie i składki ZUS
Spółka z o.o. jest opodatkowana podatkiem dochodowym w wysokości 19%. Współnicy są dodatkowo objęci podatkiem od otrzymanej dywidendy. Podatek od wypłaconej dywidendy to również 19%.
W spółce jednoosobowej wspólnik jest traktowany na równi z przedsiębiorca prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Oznacza to, że musi opłacać składki ZUS. W spółkach z o.o. wieloosobowych wspólnicy i członkowie zarządu mają możliwość uchylenia się od opłacania składek ZUS.
Zobacz: Zasady wnoszenia aportów do spółki z o.o. i skutki zawyżenia wartości wkładów
Organy i wspólnicy
W spółce z o.o. obowiązkowe jest powołanie zarządu. Może być również powołana rada nadzorcza, ale nie jest to organ obowiązkowy. Zarząd może być jednoosobowy, a w skład rady nadzorczej wchodzić muszą przynajmniej trzy osoby. Spółka może powołać prokurenta. Przy spółce jednoosobowej jedyny wspólnik jest traktowany jako organ spółki.
W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością istniej możliwość łatwego przyjęcia nowych wspólników do spółki.
Zobacz: Śmierć wspólnika spółki z o.o.
Odpowiedzialność wspólnika za zobowiązania spółki
Wspólnicy spółki z o.o. nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Członkowie zarządu mogą uniknąć odpowiedzialności, jeśli w odpowiednim czasie złożą wniosek o ogłoszenie upadłości bądź zaistnieją inne przesłanki wskazane w art. 299 kodeksu spółek handlowych i art. 116 ordynacji podatkowej.
Zobacz: Nadzór w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Plusy i minusy jednoosobowej spółki z o.o.
REKLAMA
Spółka z o.o. lepiej od jednoosobowej działalności gospodarczej zabezpiecza wspólników i członków zarządu przed odpowiedzialnością za długi spółki. Co więcej istnieje możliwość uniknięcia obowiązku opłacania składek ZUS i zdrowotnych. Plusem jest również łatwość zmiany grona wspólników oraz fakt, że spółkę można sprzedać, nie likwidując działalności gospodarczej.
Minusem spółki z o.o. jest dłuższy i kosztowniejszy proces jej zakładania, istnienie większej liczby obowiązków sprawozdawczych. Co więcej zysk jest opodatkowany zarówno w spółce (podatek dochodowy), jak i u wspólników (podatek od dywidendy). Proces likwidacji spółki z o.o. jest również znacznie dłuższy i trudniejszy w porównaniu do jednoosobowej działalności gospodarczej.
Zobacz: Przechowywanie dokumentacji spółki z o.o. po zakończeniu likwidacji
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.