REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdanie finansowe spółki - wymogi formalne

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

Roczne sprawozdania finansowe spółek, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym i zakończył się 31 grudnia 2012 r., powinny być zatwierdzone w terminie do 30 czerwca 2013 r. Jakie są wymogi formalne sprawozdań finansowych?

Sprawozdanie finansowe - język i waluta


Roczne sprawozdania finansowe, jak również sprawozdania z działalności jednostki powinny być sporządzone w języku polskim. To samo odnosi się do waluty. Sprawozdania finansowe dokonuje się w walucie polskiej, czyli w złotych.

REKLAMA


Data sporządzenia sprawozdania finansowego

 
Datą sporządzenia sprawozdania finansowego jest dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, który wynika z art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości oraz na inny dzień bilansowy. Dniem zamknięcia ksiąg rachunkowych może być m.in. dzień kończący rok obrotowy, dzień zakończenia działalności jednostki, dzień poprzedzający zmianę formy prawnej, jednak nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń.


Elementy składowe sprawozdania finansowego


Obowiązkowymi elementami sprawozdania finansowego jednostek, które nie podlegają obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta są:


- bilans

- rachunek zysków i strat

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- informacje dodatkowe, które obejmują wprowadzenie do sprawozdania finansowego, jak również dodatkowe informacje i objaśnienia.


Jednostki, które podlegają obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta w sprawozdaniu finansowym muszą zawrzeć takie elementy jak:


- bilans

- rachunek zysków i strat

- zestawienie zmian w kapitale, funduszu własnym

- rachunek przepływów pieniężnych

- informacje dodatkowe, które obejmują wprowadzenie do sprawozdania finansowego, jak również dodatkowe informacje i objaśnienia.


Zobacz: Kiedy jest konieczne i jak powinno przebiegać badanie sprawozdania finansowego

 


Szczegółowość informacji wykazanych w sprawozdaniu finansowym


Sprawozdanie finansowe powinno być sporządzane według wzorów zawartych w załącznikach do ustawy o rachunkowości. Szczegółowość informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym może być wykazane z większą szczegółowością niż wymagana przez załączniki. Jest możliwe, jeżeli wynika to z potrzeb lub specyfiki jednostki. Nigdy jednak nie może być tak, że informacje w sprawozdaniu finansowym są mniej szczegółowe niż wymagają tego załączniki do ustawy o rachunkowości.


Bilans w sprawozdaniu finansowym


W bilansie wykazuje się jaki jest stan aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy. W przypadku, gdy bilans jest sporządzany na inny dzień niż wskazany dzień, w bilansie należy wskazać stan aktywów i pasywów na ten dzień oraz na dzień kończący rok obrotowy bezpośrednio poprzedzający ten dzień bilansowy.


Zobacz: Firmy popełniają błędy przy sporządzaniu bilansu

 


Rachunek zysków i strat


W rachunku zysków i strat należy wykazać oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy. Gdy rachunek zysków i strat jest sporządzany na inny okres wykazuje się oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obciążenie wyniku finansowego za bieżący okres sprawozdawczy oraz za analogiczny okres sprawozdawczy poprzedniego roku obrotowego.


Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym


Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym musi obejmować informacje o zmianach poszczególnych składników kapitału (funduszu) za bieżący i poprzedni rok obrotowy. Gdy zestawienie sporządza się za inny okres sprawozdawczy należy wykazać zmiany poszczególnych pozycji kapitału (funduszu) własnego za bieżący okres sprawozdawczy i poprzedni rok obrotowy.


Rachunek przepływów pieniężnych


W rachunku przepływów pieniężnych należy wykazać wszystkie wpływy i wydatki z działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej za bieżący i poprzedni rok obrotowy. Rachunek przepływów pieniężnych sporządza się metodą bezpośrednią albo pośrednią, zależnie od wyboru dokonanego przez kierownika jednostki.


Informacje dodatkowe w sprawozdaniu finansowym


Informacje dodatkowe zawierane w sprawozdaniu finansowym powinny zawierać istotne informacje i objaśnienia niezbędne do tego, aby sprawozdanie finansowe przestawiało rzetelnie i jasno sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki. Dodatkowe informacje to m.in. proponowany podział zysków lub pokrycia straty, podstawowe informacje dotyczące pracowników i organów jednostki czy inne informacje istotne dla zrozumienia sprawozdania finansowego.

 
Zobacz: Zakładanie spółki z o.o. przez Internet

 


Sprawozdanie z działalności jednostki


W przypadku spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, towarzystw reasekuracji wzajemnej, spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych - kierownik jednostki sporządza wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym również sprawozdanie z działalności jednostki. Sprawozdanie z działalności jednostki obejmuje istotne informacje o stanie majątkowym i sytuacji finansowej, w tym ocenę uzyskiwanych efektów oraz wskazanie czynników ryzyka i opis zagrożeń.


Podpisanie sprawozdania finansowego

 
Sprawozdanie finansowe musi być podpisane. Podpisuje je - podając datę podpisu - osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz kierownik jednostki. Jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, sprawozdanie finansowe powinni podpisać wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego. Sprawozdania finansowego nie może podpisać osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych.


Zobacz: Zmiana procentowego udziału wspólników w spółce cywilnej


Kierownik jednostki


W zależności od formy prawnej jednostki inna osoba będzie kierownikiem jednostki.


W spółkach handlowych będzie to członek zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy - członkowie tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę.


Przy spółkach jawnej i cywilnej kierownikiem jednostki będą wspólnicy prowadzący sprawy spółki.


W spółce partnerskiej będzie to wspólnik prowadzący sprawy spółki albo zarząd spółki partnerskiej.


W spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej - kierownikiem jednostki będą komplementariusze prowadzący sprawy spółki.


Gdy jednostka pozostaje w likwidacji jej kierownikiem będzie likwidator, a także syndyk lub zarządca ustanowiony w postępowaniu upadłościowym.


Zatwierdzenie sprawozdania finansowego


Sprawozdanie finansowe musi zostać zatwierdzone. Roczne sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Obowiązek ten nie dotyczy jednak jednostek, w stosunku do których ogłoszona została upadłość.

 
Zobacz: Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego

 


Podział wygenerowanego zysku


Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek niezobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający.


Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek zobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, poprzedzonym wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami.


Co należy podkreślić podział lub pokrycie wyniku finansowego netto, dokonane bez spełnienia tego warunku, są nieważne z mocy prawa.


Zobacz: Kiedy jest konieczne i jak powinno przebiegać badanie sprawozdania finansowego

 


Organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe


W zależności od formy prawnej jednostki inny jest organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe.


Organem zatwierdzającym będzie:


- w spółce cywilnej - właściciele,

- w spółce jawnej, partnerskiej, komandytowej - właściciele,

- w spółce komandytowo-akcyjnej - walne zgromadzenie,

- w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - zwyczajne zgromadzenie wspólników,

- w spółce akcyjnej - zwyczajne walne zgromadzenie,

- w przedsiębiorstwie państwowym - rada pracownicza,

- w spółdzielni - walne zgromadzenie.

 
Zobacz: Łączenie spółek a sytuacja pracowników

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA