REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdanie finansowe spółki - wymogi formalne

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

Roczne sprawozdania finansowe spółek, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym i zakończył się 31 grudnia 2012 r., powinny być zatwierdzone w terminie do 30 czerwca 2013 r. Jakie są wymogi formalne sprawozdań finansowych?

Sprawozdanie finansowe - język i waluta


Roczne sprawozdania finansowe, jak również sprawozdania z działalności jednostki powinny być sporządzone w języku polskim. To samo odnosi się do waluty. Sprawozdania finansowe dokonuje się w walucie polskiej, czyli w złotych.

REKLAMA


Data sporządzenia sprawozdania finansowego

 
Datą sporządzenia sprawozdania finansowego jest dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, który wynika z art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości oraz na inny dzień bilansowy. Dniem zamknięcia ksiąg rachunkowych może być m.in. dzień kończący rok obrotowy, dzień zakończenia działalności jednostki, dzień poprzedzający zmianę formy prawnej, jednak nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń.


Elementy składowe sprawozdania finansowego


Obowiązkowymi elementami sprawozdania finansowego jednostek, które nie podlegają obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta są:


- bilans

- rachunek zysków i strat

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- informacje dodatkowe, które obejmują wprowadzenie do sprawozdania finansowego, jak również dodatkowe informacje i objaśnienia.


Jednostki, które podlegają obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta w sprawozdaniu finansowym muszą zawrzeć takie elementy jak:


- bilans

- rachunek zysków i strat

- zestawienie zmian w kapitale, funduszu własnym

- rachunek przepływów pieniężnych

- informacje dodatkowe, które obejmują wprowadzenie do sprawozdania finansowego, jak również dodatkowe informacje i objaśnienia.


Zobacz: Kiedy jest konieczne i jak powinno przebiegać badanie sprawozdania finansowego

 


Szczegółowość informacji wykazanych w sprawozdaniu finansowym


Sprawozdanie finansowe powinno być sporządzane według wzorów zawartych w załącznikach do ustawy o rachunkowości. Szczegółowość informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym może być wykazane z większą szczegółowością niż wymagana przez załączniki. Jest możliwe, jeżeli wynika to z potrzeb lub specyfiki jednostki. Nigdy jednak nie może być tak, że informacje w sprawozdaniu finansowym są mniej szczegółowe niż wymagają tego załączniki do ustawy o rachunkowości.


Bilans w sprawozdaniu finansowym


W bilansie wykazuje się jaki jest stan aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy. W przypadku, gdy bilans jest sporządzany na inny dzień niż wskazany dzień, w bilansie należy wskazać stan aktywów i pasywów na ten dzień oraz na dzień kończący rok obrotowy bezpośrednio poprzedzający ten dzień bilansowy.


Zobacz: Firmy popełniają błędy przy sporządzaniu bilansu

 


Rachunek zysków i strat


W rachunku zysków i strat należy wykazać oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy. Gdy rachunek zysków i strat jest sporządzany na inny okres wykazuje się oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obciążenie wyniku finansowego za bieżący okres sprawozdawczy oraz za analogiczny okres sprawozdawczy poprzedniego roku obrotowego.


Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym


Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym musi obejmować informacje o zmianach poszczególnych składników kapitału (funduszu) za bieżący i poprzedni rok obrotowy. Gdy zestawienie sporządza się za inny okres sprawozdawczy należy wykazać zmiany poszczególnych pozycji kapitału (funduszu) własnego za bieżący okres sprawozdawczy i poprzedni rok obrotowy.


Rachunek przepływów pieniężnych


W rachunku przepływów pieniężnych należy wykazać wszystkie wpływy i wydatki z działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej za bieżący i poprzedni rok obrotowy. Rachunek przepływów pieniężnych sporządza się metodą bezpośrednią albo pośrednią, zależnie od wyboru dokonanego przez kierownika jednostki.


Informacje dodatkowe w sprawozdaniu finansowym


Informacje dodatkowe zawierane w sprawozdaniu finansowym powinny zawierać istotne informacje i objaśnienia niezbędne do tego, aby sprawozdanie finansowe przestawiało rzetelnie i jasno sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki. Dodatkowe informacje to m.in. proponowany podział zysków lub pokrycia straty, podstawowe informacje dotyczące pracowników i organów jednostki czy inne informacje istotne dla zrozumienia sprawozdania finansowego.

 
Zobacz: Zakładanie spółki z o.o. przez Internet

 


Sprawozdanie z działalności jednostki


W przypadku spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, towarzystw reasekuracji wzajemnej, spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych - kierownik jednostki sporządza wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym również sprawozdanie z działalności jednostki. Sprawozdanie z działalności jednostki obejmuje istotne informacje o stanie majątkowym i sytuacji finansowej, w tym ocenę uzyskiwanych efektów oraz wskazanie czynników ryzyka i opis zagrożeń.


Podpisanie sprawozdania finansowego

 
Sprawozdanie finansowe musi być podpisane. Podpisuje je - podając datę podpisu - osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz kierownik jednostki. Jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, sprawozdanie finansowe powinni podpisać wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego. Sprawozdania finansowego nie może podpisać osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych.


Zobacz: Zmiana procentowego udziału wspólników w spółce cywilnej


Kierownik jednostki


W zależności od formy prawnej jednostki inna osoba będzie kierownikiem jednostki.


W spółkach handlowych będzie to członek zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy - członkowie tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę.


Przy spółkach jawnej i cywilnej kierownikiem jednostki będą wspólnicy prowadzący sprawy spółki.


W spółce partnerskiej będzie to wspólnik prowadzący sprawy spółki albo zarząd spółki partnerskiej.


W spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej - kierownikiem jednostki będą komplementariusze prowadzący sprawy spółki.


Gdy jednostka pozostaje w likwidacji jej kierownikiem będzie likwidator, a także syndyk lub zarządca ustanowiony w postępowaniu upadłościowym.


Zatwierdzenie sprawozdania finansowego


Sprawozdanie finansowe musi zostać zatwierdzone. Roczne sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Obowiązek ten nie dotyczy jednak jednostek, w stosunku do których ogłoszona została upadłość.

 
Zobacz: Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego

 


Podział wygenerowanego zysku


Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek niezobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający.


Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek zobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, poprzedzonym wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami.


Co należy podkreślić podział lub pokrycie wyniku finansowego netto, dokonane bez spełnienia tego warunku, są nieważne z mocy prawa.


Zobacz: Kiedy jest konieczne i jak powinno przebiegać badanie sprawozdania finansowego

 


Organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe


W zależności od formy prawnej jednostki inny jest organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe.


Organem zatwierdzającym będzie:


- w spółce cywilnej - właściciele,

- w spółce jawnej, partnerskiej, komandytowej - właściciele,

- w spółce komandytowo-akcyjnej - walne zgromadzenie,

- w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - zwyczajne zgromadzenie wspólników,

- w spółce akcyjnej - zwyczajne walne zgromadzenie,

- w przedsiębiorstwie państwowym - rada pracownicza,

- w spółdzielni - walne zgromadzenie.

 
Zobacz: Łączenie spółek a sytuacja pracowników

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA