REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość opłat za udzielenie koncesji dotyczącej gier w 2014 r.

Monika Pązik

REKLAMA

Od 1 stycznia 2014 r. wzrośnie wysokość opłat za udzielenie koncesji i zezwoleń oraz opłaty egzaminacyjnej na działalność związaną z prowadzeniem gier hazardowych.

Wysokość opłat za udzielenie koncesji lub zezwolenia określa Prezes GUS w obwieszczeniu na podstawie kwoty bazowej. Dla danego roku kalendarzowego jest ona równa kwocie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego w obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego (art. 70 ustawy o grach hazardowych Dz.U.2009.201.1540).

REKLAMA


Zakres przedmiotowy


Podmiot, który urządza gry hazardowe jest zobowiązany do uiszczania opłat w zakresie:


1) udzielenia koncesji oraz udzielenia zezwoleń

2) opłaty egzaminacyjnej,

3) wydania świadectwa zawodowego albo uznania za równoważne z nim świadectwa, wydane przez wyspecjalizowaną organizację prowadzącą szkolenia w zakresie gier hazardowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zgodnie z art. 69 ust. 2 opłaty za udzielenie zezwolenia uiszcza się opłatę również w przypadku przedłużenia zezwolenia. Należy pamiętać, ze opłaty stanowią dochód budżetu państwa. Poboru opłat dotyczących przyznania koncesji dokonuje organ, który udziela koncesji. Natomiast w przypadku opłaty egzaminacyjnej oraz wydania świadectwa poboru opłaty dokonuje organ wydający świadectwo zawodowe lub organ uznający świadectwo za równoważne z zawodowym.


Zobacz również: Dozwolony użytek prywatny gier komputerowych


Podstawy wymiaru opłaty


Art. 69 ustawy wskazuje katalog zezwoleń i koncesji oraz podstaw obliczania opłat w ich zakresie. Przykładowo opłata za udzielenie koncesji na prowadzenie kasyna gry wynosi 32.000% kwoty bazowej, a opłata za zezwolenie na urządzenie turnieju gry pokera wynosi 100% kwoty bazowej. W odniesieniu do opłat egzaminacyjnych dla stanowisk lub funkcji związanych z nadzorowaniem gier hazardowych wynosi:


1) dyrektora i zastępcy dyrektora - 100 % kwoty bazowej,

2) kierownika i zastępcy kierownika - 65 % kwoty bazowej,

3) inspektora w ośrodku gier i osoby nadzorującej grę telebingo - 55 % kwoty bazowej,

4) kasjera stołu, osoby nadzorującej loterię fantową, grę bingo fantowe, loterię promocyjną lub loterię audioteksową - 50 % kwoty bazowej,

5) innych stanowisk lub funkcji - 100 % kwoty bazowej.


Wysokość opłat w 2014 r.


Zgodnie z wydanym obwieszczeniem Prezesa GUS dnia 16 lipca 2013 r. wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w II kwartale 2013 r. wyniosło 3.785,38 zł. Jeżeli zatem koncesja na prowadzenie kasyna wynosi 32.000% kwoty bazowej to opłata w 2014 r. wyniesie 1.211.220 zł. Opłata za zezwolenie na urządzanie loterii promocyjnej wynosi 10% wartości puli nagród, jednak nie mniej niż 50% kwoty bazowej. W 2014 r. opłata ta nie będzie mniejsza niż 1893 zł.


Zadaj pytanie na FORUM:
Moja Firma - Finanse

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA