REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Internetowa rewolucja w branży finansowej

Jakub Mazgaj
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na temat postępującej cyfryzacji świata mówi się i pisze bardzo wiele. Pojęcie „globalnej wioski” z popularnego hasła stało się rzeczywistością, a szeroko pojęte „nowe technologie” zostały wdrożone do praktycznie wszystkich sfer ludzkiego życia. Jeden z najlepszych przykładów postępującej rewolucji stanowi branża finansowa.

REKLAMA

Jeszcze dekadę temu Internet nie był dominującym medium wytyczającym trendy w biznesie, edukacji, życiu społecznym czy w przepływie informacji. Zdecydowanej większości osób obce były wówczas pojęcia typu smartfon, tablet czy aplikacja (przynajmniej w znaczeniu programu użytkowego). Od tego czasu nastąpiła jednak kolejna rewolucja technologiczna, której nadal jesteśmy świadkami. Standardem stały się praktycznie nieograniczony i nieustanny dostęp do Sieci oraz sprzęt mobilny spełniający szereg ważnych funkcji. Jak wpisuje się w to wspomniana branża finansowa?

REKLAMA

 
Do niedawna sektor finansów stanowił dość hermetyczne środowisko, w którym obracał się ograniczony odsetek społeczeństwa. Wpływ miało na to wiele czynników: brak odpowiedniej wiedzy, narzędzi, umiejętności, a także zwyczajny strach przed tym, co obce. Niewiedzę szybko zaczęły jednak eliminować serwisy internetowe poświęcone gospodarce, giełdzie, walutom, surowcom i obracaniu pieniędzmi. Wyspecjalizowanych stron przybywało i można było na nich uzyskać nie tylko fachowe porady i wartościowe wskazówki, ale też świeże informacje z całego świata.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA


Pojawiły się również nowe narzędzia ułatwiające zarządzanie swoim portfelem. Bankowość internetowa jest dzisiaj powszechnie stosowana i stopniowo wypiera gotówkę z naszego życia (proces ten zintensyfikuje m.in. popularyzacja płatności zbliżeniowych). Pakiet odpowiednich aplikacji w smartfonie/tablecie/komputerze pozwala kontrolować finanse, handlować, zarabiać i trzymać przysłowiową rękę na pulsie. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie domena osób „z branży”. Informatyzacja uczyniła sektor bardzo otwartym i dostępnym, a to zachęciło ludzi do działania. Przykłady?


Najprostszym i najbardziej powszechnym jest chęć oszczędzania. Sklepy internetowe, serwisy aukcyjne, porównywarki cen oraz nowoczesne sposoby dystrybucji towarów odmieniły oblicze handlu i nauczyły wiele osób kupować rozważnie oraz dokonywać decyzji po przeanalizowaniu wielu ofert. Poszerzył się wachlarz możliwości w zakresie pomnażania swoich środków. Internauta może nie tylko znaleźć najodpowiedniejsze dla siebie bank i lokatę, ale też zapoznać się z meandrami giełdy. Otworem stanął przed nami handel papierami wartościowymi, usługami oraz towarami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz: Darowizna samochodu - WZÓR UMOWY


Jednym z najciekawszych przykładów cyfryzacji i otwarcia usług finansowych są kantory internetowe. Do niedawna kantory kojarzone były przede wszystkim z budkami ulokowanymi przy ruchliwych ulicach, w centrach handlowych czy w infrastrukturze komunikacyjnej. Dzisiaj platformy wymiany walut typu Fritz Exchange stają się atrakcyjną alternatywą dla wspominanych placówek. Dlaczego? Powodów jest przynajmniej kilka.


Klient zyskuje bezpieczeństwo, ponieważ dokonuje transakcji w Internecie i nie padnie ofiarą napaści czy kieszonkowca, a jego konto jest chronione przez zaawansowany system zabezpieczeń. Oszczędza czas, ponieważ może szybko porównać ceny i z poziomu komputera wybrać najlepszą opcję. Co więcej, kantor internetowy działa praktycznie nieustannie, więc wymiany można dokonać bez względu na dzień tygodnia i godzinę. Kursy walut są w takich instytucjach uaktualniane na bieżąco i nie stosuje się w nich ukrytych opłat, co dodatkowo uatrakcyjnia cały proces.


Zobacz: Dozwolony użytek prywatny gier komputerowych


Kantory internetowe to zaledwie niewielka część rozbudowanego zagadnienia, jakim są finanse w Sieci. Dalsza cyfryzacja tego sektora, a także innych sfer naszego życia są nieuniknione. Czy powinno nas to cieszyć? Mimo obaw wielu osób, rozwój nowych technologii niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Świat staje się bardziej otwarty, zanikają bariery komunikacyjne, edukacyjne czy właśnie finansowe. Zyskujemy pakiet możliwości, który jeszcze niedawno trudno było sobie wyobrazić, a nawet dzisiaj nie można go ostatecznie zdefiniować, gdyż cały czas się rozszerza. Należy mieć nadzieję, że będzie się to rozwijało w podobnym, równie ciekawym kierunku.

 
Zobacz: Odstąpienie od umowy WZÓR PISMA

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA