reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Status małego podatnika dla celów VAT

Status małego podatnika dla celów VAT

Posiadanie przez podatnika statusu małego podatnika dla celów VAT umożliwia stosowanie szczególnych zasad rozliczania VAT. Osiągnięcie statusu małego podatnika uzależnione jest od wysokości rocznego obrotu. Status umożliwia m.in. korzystanie z ulg podatkowych oraz wybór sposóbu rozliczania VAT.

Status małego podatnika dla celów VAT

Podmiot należący do tej kategorii ma również prawo korzystać z ogólnych zasad rozliczania VAT. Wybór określonej metody rozliczania VAT wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Wybrana metoda musi być stosowana w odniesieniu do podatku należnego oraz podatku naliczonego. Ważne jest także to, że wybraną metodę rozliczeń podatnik będzie musiał stosować co najmniej przez rok od podjęcia decyzji o jej wyborze.

Kto to jest mały podatnik?

Małym podatnikiem jest podmiot, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro.

Uwaga

Nie należy mylić pojęcia małego podatnika z małym przedsiębiorcą.

Małym przedsiębiorcą jest z kolei ten przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych kwoty 10 mln euro (względnie suma jego aktywów według bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyła równowartości w złotych 10 mln euro).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przeliczenia kwoty euro w celu ustalenia statusu małego podatnika należy dokonać według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy roboczy dzień października poprzedniego roku podatkowego, przy czym w tym przypadku kwotę zaokrągla się do 1000 zł.

W 2012 r. do wyliczenia należy przyjąć kurs 4,1020 PLN/EUR, zgodnie z tabelą nr 190/A/NBP/2012 z dnia 1 października 2012 r. Status małego podatnika za 2011 r. uzyskały podmioty, których obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekroczył 5 324 000 zł. Limit jest więc niższy niż w poprzednim roku.

Uwaga

Limit uprawniający do korzystania ze statusu małego podatnika w 2013 r. wynosi 4 922 000 zł (4,1020 PLN/EUR × 1 200 000 euro).

To, że ustawodawca odnosi się wyłącznie do poprzedniego roku podatkowego, oznacza, iż podatnik ma status małego podatnika nawet w przypadku, gdy we wcześniejszych latach podatkowych wartość sprzedaży, o której mowa w omawianej regulacji, przekraczała, nawet znacząco, kwotę graniczną.

Inne zasady obowiązują pomioty prowadzące przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzające funduszami inwestycyjnymi, będące agentami, zleceniobiorcami lub innymi osobami świadczącymi usługi o podobnym charakterze (z wyjątkiem komisu). W ich przypadku limit ten stanowi wartość nieprzekraczającą wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro. Na 2013 r. limit wynosi więc 185 000 zł (4,1020 PLN/EUR × 45 000 euro = 184 590 zł).

Zobacz: Ewidencjonowanie środków przekazywanych do ZUS

Na czym polega metoda kasowa?

Mały podatnik może wybrać tzw. metodę kasową rozliczenia podatku, która sprowadza się do umożliwienia mu zadeklarowania obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania zapłaty (art. 21 ust. 1 ustawy o VAT).

Mały podatnik, który wybrał kasową metodę rozliczania VAT, ma obowiązek stosowania szczególnych przepisów dotyczących zasad powstawania obowiązku podatkowego oraz sposobu rozliczania podatku naliczonego. W uproszczeniu podatnik ten rozlicza VAT należny od sprzedaży w kwartale, w którym uzyskał zapłatę należności, a VAT naliczony od dokonanych zakupów - w kwartale, w którym zapłacił za nabyte towary i usługi. Wybór kasowej metody rozliczania VAT wiąże się z obowiązkiem kwartalnego rozliczania tego podatku na podstawie deklaracji VAT-7K, tj. w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

Zobacz: Odpowiedzialność wspólników za długi spółki cywilnej

Uwaga

Metoda kasowa polega na tym, że obowiązek podatkowy w VAT powstaje nie według zasad ogólnych, ale z dniem uregulowania całości lub części należności.

Za dzień uregulowania należności trzeba przyjąć dzień, w którym roszczenie małego podatnika z tytułu opisanego w wystawionej fakturze zostało zaspokojone. Oznacza to, że w tych wszystkich przypadkach, w których nie ma w ogóle należności (np. darowizna towarów, świadczenie usług na potrzeby osobiste), obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych. Jednocześnie ustawodawca wprowadza pewne oczywiste i niezbędne ograniczenia. Obowiązek podatkowy nie może powstać później niż 90 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku otrzymania zapłaty przed wydaniem towarów lub wykonaniem usługi obowiązek podatkowy również powstanie.

Zobacz: Utrata prawa do karty podatkowej

Więcej w Biuletynie Głównego Księgowego - Zamów prenumeratę

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 31.01.2014

Autor:

Źródło:

Biuletyn Głównego Księgowego

Zdjęcia


Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama