REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udziały beznominałowe możliwe po wejściu w życie nowelizacji k.s.h.

Monika Pązik

REKLAMA

Od 1 stycznia 2015 r. zakłada się obowiązywanie znowelizowanych przepisów dotyczących spółek z o.o. Zmiany mają wprowadzić nowy sposób prowadzenia działalności, w formie spółki bez kapitału.

Prace legislacyjne nad projektem nowelizacji kodeksu spółek handlowych zostały zainicjowane w celu zwiększenia konkurencyjności polskich spółek na rynkach państw Unii Europejskiej. Zmiany, które przewiduje nowelizacja mają wejść w życie 1 stycznia 2015 r. i w głównej mierze będą dotyczyć kapitału zakładowego spółek. Istotną zmianą będzie możliwość założenia spółki z o.o. z minimalnym kapitałem zakładowym w wysokości 1 zł. Obowiązujące przepisy k.s.h. regulują minimalny kapitał zakładowy w wysokości 5 000 zł. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości zakłada również większą swobodę w inwestowaniu w spółkę oraz dysponowaniu zyskami z jej działalności. Podjęcie prac nad nowelizacją przepisów oparte zostało na doświadczeniach legislacyjnych innych państw członkowskich, w których wprowadzono wysokość minimalnego kapitału zakładowego na poziomie 1 euro, a poziom kapitalizacji spółek znacząco się nie zmienił.

REKLAMA


Zobacz również: Spółka za złotówkę lub bez kapitału, proponowane zmiany od 2015 r.


Wprowadzenie udziałów beznominalnych


Tradycyjny model kapitału zakładowego określa wysokość udziałów nie niższą niż 50 zł. Projekt nowelizacji zakłada wprowadzenie do struktury spółki z o.o. możliwość ustanowienia udziałów bezkapitałowych, które nie będą podzielone ze względu na określoną wartość nominalną. Wspólnicy będą zatem decydować o wielkości kapitału zakładowego oraz o zasadach przyznawania udziałów. Udziały beznominałowe, bez określonej wartości nominalnej nie będą ujawniane w umowie spółki. Tego rodzaju udziały będą oderwane od kapitału zakładowego, a wkłady na ich pokrycie będą stanowiły nową pozycję bilansową kapitału własnego spółki z o.o. W ten sposób będą one zasilały kapitał udziałowy. Przy tworzeniu spółki wspólnicy będą mogli wybrać dotychczasowy model prowadzenia spółki  z kapitałem zakładowym o minimalnej wysokości 1 zł bądź alternatywnie będą mogli prowadzić spółkę według modelu mieszanego. Oznacza to, że w spółce będą istniały w dalszym ciągu udziały nominałowe, ale również zostaną wprowadzone udziały beznominałowe, na które będą nałożone takie same prawa i obowiązki jak na udziały nominałowe.


Minimalna wysokość kapitału zakładowego


Projekt nowelizacji zakłada ustanowienie minimalnego kapitału zakładowego w wysokości 1 zł. Jednakże ze względu na rozbieżności bilansowe spółek spowodowane działalnością w różnych branżach nowelizacja zakłada fakultatywny charakter ustanowienia wysokości kapitału zakładowego. Największą zaletą wprowadzonych zmian będzie ułatwienie w restrukturyzacji finansowej, bowiem nie będzie istniała potrzeba obniżania wartości nominalnej udziałów do ich realnej wartości w celu objęcia udziałów przez wspólników bądź osoby trzecie. Umowa spółki nie będzie wymagała zmiany i wobec tego konieczności uzyskiwania zgody wierzycieli.


Zadaj pytanie na Forum:
Moja Firma - Spółki kapitałowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA