REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udziały beznominałowe możliwe po wejściu w życie nowelizacji k.s.h.

Monika Pązik

REKLAMA

Od 1 stycznia 2015 r. zakłada się obowiązywanie znowelizowanych przepisów dotyczących spółek z o.o. Zmiany mają wprowadzić nowy sposób prowadzenia działalności, w formie spółki bez kapitału.

Prace legislacyjne nad projektem nowelizacji kodeksu spółek handlowych zostały zainicjowane w celu zwiększenia konkurencyjności polskich spółek na rynkach państw Unii Europejskiej. Zmiany, które przewiduje nowelizacja mają wejść w życie 1 stycznia 2015 r. i w głównej mierze będą dotyczyć kapitału zakładowego spółek. Istotną zmianą będzie możliwość założenia spółki z o.o. z minimalnym kapitałem zakładowym w wysokości 1 zł. Obowiązujące przepisy k.s.h. regulują minimalny kapitał zakładowy w wysokości 5 000 zł. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości zakłada również większą swobodę w inwestowaniu w spółkę oraz dysponowaniu zyskami z jej działalności. Podjęcie prac nad nowelizacją przepisów oparte zostało na doświadczeniach legislacyjnych innych państw członkowskich, w których wprowadzono wysokość minimalnego kapitału zakładowego na poziomie 1 euro, a poziom kapitalizacji spółek znacząco się nie zmienił.

REKLAMA


Zobacz również: Spółka za złotówkę lub bez kapitału, proponowane zmiany od 2015 r.


Wprowadzenie udziałów beznominalnych


Tradycyjny model kapitału zakładowego określa wysokość udziałów nie niższą niż 50 zł. Projekt nowelizacji zakłada wprowadzenie do struktury spółki z o.o. możliwość ustanowienia udziałów bezkapitałowych, które nie będą podzielone ze względu na określoną wartość nominalną. Wspólnicy będą zatem decydować o wielkości kapitału zakładowego oraz o zasadach przyznawania udziałów. Udziały beznominałowe, bez określonej wartości nominalnej nie będą ujawniane w umowie spółki. Tego rodzaju udziały będą oderwane od kapitału zakładowego, a wkłady na ich pokrycie będą stanowiły nową pozycję bilansową kapitału własnego spółki z o.o. W ten sposób będą one zasilały kapitał udziałowy. Przy tworzeniu spółki wspólnicy będą mogli wybrać dotychczasowy model prowadzenia spółki  z kapitałem zakładowym o minimalnej wysokości 1 zł bądź alternatywnie będą mogli prowadzić spółkę według modelu mieszanego. Oznacza to, że w spółce będą istniały w dalszym ciągu udziały nominałowe, ale również zostaną wprowadzone udziały beznominałowe, na które będą nałożone takie same prawa i obowiązki jak na udziały nominałowe.


Minimalna wysokość kapitału zakładowego


Projekt nowelizacji zakłada ustanowienie minimalnego kapitału zakładowego w wysokości 1 zł. Jednakże ze względu na rozbieżności bilansowe spółek spowodowane działalnością w różnych branżach nowelizacja zakłada fakultatywny charakter ustanowienia wysokości kapitału zakładowego. Największą zaletą wprowadzonych zmian będzie ułatwienie w restrukturyzacji finansowej, bowiem nie będzie istniała potrzeba obniżania wartości nominalnej udziałów do ich realnej wartości w celu objęcia udziałów przez wspólników bądź osoby trzecie. Umowa spółki nie będzie wymagała zmiany i wobec tego konieczności uzyskiwania zgody wierzycieli.


Zadaj pytanie na Forum:
Moja Firma - Spółki kapitałowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA