REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy projekt nowelizacji k.s.h. - spółka bez kapitału

Monika Pązik

REKLAMA

17 lipca 2013 r. został skierowany do konsultacji projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych zakładający nowy model spółki – spółkę bezkapitałową. Wprowadzenie zmian ma na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej bez konieczności określania wartości nominalnej kapitału.

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie istotnych zmian w określaniu kapitału zakładowego spółki z o.o. W obecnym stanie prawnym minimalna wysokość kapitału zakładowego to 5 000 zł a wartość jednego udziału nie może być niższa niż 50 zł. W myśl projektu nowelizacji ma nastąpić obniżenie kapitału do 1 zł bądź wprowadzenie możliwości założenie spółki z udziałami beznominałowymi, która będzie alternatywą dla tradycyjnego modelu kapitału zakładowego. Zgodnie z założeniami projektu wkłady wnoszone na pokrycie udziałów będą stanowiły nową pozycję w bilansie kapitału własnego spółki z o.o. Udziały beznominałowe nie będą mogły być poczytywane jako część kapitału zakładowego ani kapitału udziałowego. Prawa na udziałach beznominałowych będą równoważne z prawami na udziałach nominałowych. Wprowadzony rodzaj udziałów mógłby ułatwić szybszą emisję nowych udziałów po cenie rynkowej bez potrzeby przeprowadzania procedury obniżania nominału zakładowego, umowy spółki oraz konwokacji wierzycieli.

REKLAMA


Ponadto projekt dopuszcza tzw. model mieszany, w którym wspólnicy będą posiadać zarówno udziały otrzymane w tradycyjny sposób, jak również udziały beznominałowe. Tego typy model będzie szczególnie korzystny w okresie przejściowym, przy tworzeniu nowych udziałów beznominałowych bez konieczności jednoczesnego umarzania lub przekształcania dotychczasowych udziałów nominałowych. Na przeprowadzenie przekształcenia w tym wypadku musieliby wyrazić zgodę udziałowcy oraz wierzyciele spółki. Istotne jest, iż projekt nie zakłada tworzenia odrębnej formy prawnej spółki z udziałami beznominałowymi, co wiązałoby się z nadmiernymi kosztami, natomiast wprowadza możliwość objęcia udziałów beznominałowych przez odpowiednią zmianę umowy spółki.

Zakłada się, że zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.


Zobacz również:
Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego?


Fakultatywne określenie kapitału zakładowego


W modelu spółki bezkapitałowej ustalenie wysokości kapitału będzie wynikiem autonomicznej decyzji wspólników i nie będzie związana z rodzajem prowadzonej działalności. Każda branża na rynku, w której spółki prowadzą działalność cechuje się innym ryzykiem wystąpienia strat oraz inną wysokością nakładów potrzebnych na dokonanie inwestycji. Zatem projekt nowelizacji proponuje ustalenie wysokości minimalnego kapitału zakładowego jako czynność fakultatywną, z ustawowym minimum w wysokości 1 zł, która jest wymogiem ustawowym uregulowanym w ustawie o rachunkowości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Cele proponowanych zmian


Zmiany proponowane w projekcie nowelizacji mają na celu:

REKLAMA


1. ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. przez reformę struktury majątkowej tej formy spółki przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiednich instrumentów ochrony wierzycieli spółki, co ma też zwiększyć atrakcyjność polskiej spółki z o.o. w dobie rosnącej konkurencji prawa spółek państw UE,


2. ułatwienie podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności w formie spółki jawnej i komandytowej, poprzez rozszerzenie możliwości zawiązania, zmiany i rozwiązania spółek jawnej, komandytowej i z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorców udostępnianych w systemie teleinformatycznym oraz udogodnienia w zakresie składania wniosków do rejestru i w zakresie uiszczania opłat sądowych od tych wniosków i podatku od czynności cywilnoprawnych.


Zadaj pytanie na Forum:
Moja Firma - Spółki kapitałowe

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA