REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy projekt nowelizacji k.s.h. - spółka bez kapitału

Monika Pązik

REKLAMA

17 lipca 2013 r. został skierowany do konsultacji projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych zakładający nowy model spółki – spółkę bezkapitałową. Wprowadzenie zmian ma na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej bez konieczności określania wartości nominalnej kapitału.

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie istotnych zmian w określaniu kapitału zakładowego spółki z o.o. W obecnym stanie prawnym minimalna wysokość kapitału zakładowego to 5 000 zł a wartość jednego udziału nie może być niższa niż 50 zł. W myśl projektu nowelizacji ma nastąpić obniżenie kapitału do 1 zł bądź wprowadzenie możliwości założenie spółki z udziałami beznominałowymi, która będzie alternatywą dla tradycyjnego modelu kapitału zakładowego. Zgodnie z założeniami projektu wkłady wnoszone na pokrycie udziałów będą stanowiły nową pozycję w bilansie kapitału własnego spółki z o.o. Udziały beznominałowe nie będą mogły być poczytywane jako część kapitału zakładowego ani kapitału udziałowego. Prawa na udziałach beznominałowych będą równoważne z prawami na udziałach nominałowych. Wprowadzony rodzaj udziałów mógłby ułatwić szybszą emisję nowych udziałów po cenie rynkowej bez potrzeby przeprowadzania procedury obniżania nominału zakładowego, umowy spółki oraz konwokacji wierzycieli.

REKLAMA


Ponadto projekt dopuszcza tzw. model mieszany, w którym wspólnicy będą posiadać zarówno udziały otrzymane w tradycyjny sposób, jak również udziały beznominałowe. Tego typy model będzie szczególnie korzystny w okresie przejściowym, przy tworzeniu nowych udziałów beznominałowych bez konieczności jednoczesnego umarzania lub przekształcania dotychczasowych udziałów nominałowych. Na przeprowadzenie przekształcenia w tym wypadku musieliby wyrazić zgodę udziałowcy oraz wierzyciele spółki. Istotne jest, iż projekt nie zakłada tworzenia odrębnej formy prawnej spółki z udziałami beznominałowymi, co wiązałoby się z nadmiernymi kosztami, natomiast wprowadza możliwość objęcia udziałów beznominałowych przez odpowiednią zmianę umowy spółki.

Zakłada się, że zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.


Zobacz również:
Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego?


Fakultatywne określenie kapitału zakładowego


W modelu spółki bezkapitałowej ustalenie wysokości kapitału będzie wynikiem autonomicznej decyzji wspólników i nie będzie związana z rodzajem prowadzonej działalności. Każda branża na rynku, w której spółki prowadzą działalność cechuje się innym ryzykiem wystąpienia strat oraz inną wysokością nakładów potrzebnych na dokonanie inwestycji. Zatem projekt nowelizacji proponuje ustalenie wysokości minimalnego kapitału zakładowego jako czynność fakultatywną, z ustawowym minimum w wysokości 1 zł, która jest wymogiem ustawowym uregulowanym w ustawie o rachunkowości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Cele proponowanych zmian


Zmiany proponowane w projekcie nowelizacji mają na celu:

REKLAMA


1. ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. przez reformę struktury majątkowej tej formy spółki przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiednich instrumentów ochrony wierzycieli spółki, co ma też zwiększyć atrakcyjność polskiej spółki z o.o. w dobie rosnącej konkurencji prawa spółek państw UE,


2. ułatwienie podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności w formie spółki jawnej i komandytowej, poprzez rozszerzenie możliwości zawiązania, zmiany i rozwiązania spółek jawnej, komandytowej i z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorców udostępnianych w systemie teleinformatycznym oraz udogodnienia w zakresie składania wniosków do rejestru i w zakresie uiszczania opłat sądowych od tych wniosków i podatku od czynności cywilnoprawnych.


Zadaj pytanie na Forum:
Moja Firma - Spółki kapitałowe

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA