reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mieszkanie dla Młodych - prace w Sejmie

Mieszkanie dla Młodych - prace w Sejmie

W Sejmie trwają prace nad projektem Mieszkanie dla Młodych. Kto będzie mógł skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych? Jakie są wymogi i progi?

Mieszkanie dla Młodych


Projekt Mieszkanie dla Młodych, nad którym pracują teraz posłowie, zakłada jednorazową dopłatę do kredytów mieszkaniowych zaciąganych przez młodych ludzi. Mogą to być małżeństwa, a także osoby samotne, które nie przekroczyły 35 roku życia. Nieruchomość musi zaspokoić potrzeby mieszkaniowe. Kupno mieszkania na wynajem nie będzie więc w żaden sposób refundowane przez państwo. 


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Pieniądze dostanie osoba, która kupi mieszkanie nie większe niż 75 metrów kwadratowych. Cena metra nie może przekroczyć wyznaczonego progu. Wskaźniki, według których się oblicza wartość nieruchomości, są najczęściej krytykowane przez deweloperów. Marek Poddany z Polskiego Związku Firm Deweloperskich boi się, że dojdzie do absurdalnych sytuacji, do których dochodziło w czasie poprzedniego programu "Rodzina na swoim". Sztywne ustawienie tak zwanej wartości odtworzeniowej spowodowało, że w Gdańsku 80 procent mieszkań kwalifikowało się do programu, a w Krakowie niespełna 20 procent. Średnia wartość odtworzeniowa metra kwadratowego jest obliczana przez każdą gminę. 


Zobacz: Mieszkania pod Wynajem - nowy projekt rządowy


Developerzy uważają też, że pieniądze przeznaczone na program są zbyt małe. Rząd chce przeznaczyć na program ponad 3 miliardy złotych. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa Piotr Styczeń mówi, że na więcej na razie państwa nie stać. Jednocześnie deklaruje, że programem mogłoby być objęte także budownictwo jednorodzinne. Powierzchnia takich nieruchomości nie mogłaby jednak być zbyt duża. 


Wiadomo już, że dopłaty do kredytu nie będą dla wszystkich. Będzie on przyznawany tylko tym, którzy mają stałą pracę i odpowiednie dochody, by w przyszłości obsługiwać swoje zobowiązania. Posłowie zakończą prace nad programem prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Mieszkanie dla młodych będzie dostępne od początku przyszłego roku i obejmie około 115 tysięcy osób.

 
Zobacz: Odpowiedzialność wspólników za długi spółki cywilnej

reklama

Czytaj także

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama