REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można odzyskać zapłacony podatek?

Możliwe będzie odzyskanie zapłaconego podatku za świadczenia nieodpłatne, jeżeli okaże się, że dany przepis prawny nie spełnił norm konstytucyjnych. Chodzi o świadczenia takie jak użytkowanie służbowego samochodu w prywatnych celach czy koszt imprez integracyjnych.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Już po raz szósty w Polsce odbędzie się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Ty też możesz się włączyć w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości.

UE zamierza walczyć z korupcją i przestępczością zorganizowaną

Najważniejszym obszarem działań UE będzie pozbawienie zorganizowanych grup przestępczych zasobów finansowych oraz próba likwidacji wszelkich źródeł dochodów. Środki walki z korupcją i przestępstwami finansowymi zakłada plan działań UE na lata 2014 – 2019.

Wspólny wzór deklaracji podatkowej VAT w całej UE

Komisja Europejska zaproponowała standardową deklarację VAT, jaka miałaby obowiązywać na terenie całej Unii. Jeden wzór deklaracji podatkowej miałby zastąpić 28 krajowych. Bruksela przekonuje, że przyczyni się to do ograniczenia biurokracji i poprawi przestrzeganie przepisów podatkowych. 

REKLAMA

Czy śmierć pracodawcy wiąże się z wygaśnięciem stosunku pracy?

W przypadku śmierci pracodawcy, wszystkie umowy o pracę z pracownikami wygasają. Okoliczność ta następuje w dniu zgonu, gdy pracodawca zatrudniał podwładnych bezpośrednio, oraz gdy zakład pracy nie podlega przejęciu przez innego pracodawcę.

Prawa autorskie obroną przed negatywnymi recenzjami

Recenzje stanowią jedno z najważniejszych narzędzi opiniotwórczych, gdyż często od nich zależy sprzedaż danego dzieła. Pozytywne recenzje zwiększają popyt, a negatywne szkodzą. Firmy starają się bronić przed negatywnymi recenzjami, używając do tego praw autorskich. Jakie są skutki takich działań?

Dodatek za pracę w porze nocnej 2014

Pracownik, który wykonuje pracę w porze nocnej jest uprawniony do dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku. Jaka jest wysokość dodatku za pracę w porze nocnej w 2014 roku?

Opłata reprograficzna 2014

Opłata reprograficzna 2014. Producenci oraz importerzy urządzeń reprograficznych mają obowiązek uiszczania opłaty reprograficznej. Dotyczy ona przedsiębiorców produkujących lub importujących m.in. magnetofony, magnetowidy, kserokopiarki, skanery i czyste nośniki służące do utrwalania utworów lub przedmiotów praw pokrewnych.

REKLAMA

Opłata za usunięcie pojazdu 2014

Opłata za usunięcie pojazdu jest ustalana corocznie przez przez radę powiatu. Rada powiatu nie ma jednak pełnej swobody w ustalaniu opłaty za usunięcie pojazdu. Maksymalne stawki opłaty za usunięcie pojazdu określa w obwieszczeniu Minister Finansów. Jakie są maksymalne stawki opłat za usunięcie pojazdu w 2014 roku?

Opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym 2014

Opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym wynikają z ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Jakie są opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2014 roku?

Zakaz reklamy aptek tylko w Polsce

Polska jest jedynym krajem UE, gdzie obowiązuje zakaz reklamy aptek. Zakaz reklamy aptek ma negatywny wpływ na ich rozwój i pośrednio prowadzi do likwidacji części z nich. Sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Czy pracownik ma obowiązek podpisania umowy szkoleniowej?

Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę na piśmie, określającą prawa i obowiązki stron umowy. Kiedy powstaje obowiązek zawarcia takiej umowy?

Zmiany w zarządzaniu zasobami ludzkimi

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań dotyczących zarządzania zasobami ludzkimi. Szkolenia i programy coachingowe mają być przeznaczone dla najbardziej utalentowanych pracowników. Tego typu rozwiązania mają pomóc w obniżeniu kosztów.

Szkolenie "Egzekucja z wynagrodzenia i zasiłku - potrącenia i zajęcia komornicze w praktyce"

Dnia 7 listopada w Katowicach odbędzie się szkolenie "Egzekucja z wynagrodzenia i zasiłku - potrącenia i zajęcia komornicze w praktyce. Obowiązki pracodawcy, uprawnienia komornika – współpraca i zasady postępowania przy dokonywaniu potrąceń pracownikom i zleceniobiorcom".

Obowiązki przedsiębiorcy zatrudniającego na zlecenie

Przedsiębiorcy zatrudniający na umowę zlecenie nie tylko muszą płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, lecz także ponosić koszty związane z badaniami lekarskimi czy szkoleniem bhp. Można tego uniknąć tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jakie są obowiązki przedsiębiorcy zatrudniającego zleceniobiorców?

ING udostępnił Aleo - platformę handlowo-aukcyjną dla firm

ING Bank Śląski zaoferował pierwsze na polskim rynku kompleksowe i zaawansowane narzędzie do zarządzania procesem zakupowym i sprzedażowym dla firm. Z nowej platformy handlowo-aukcyjnej Aleo mogą korzystać firmy reprezentujące różne branże takie jak: usługi, produkcja, handel.

Zmiana miejsca prowadzenia działalności spółek handlowych

Zmiana miejsca prowadzenia działalności w przypadku spółek handlowych wymaga zgłoszenia do Krajowego Rejestru Sądowego. W jaki sposób zmiana miejsca prowadzenia działalności wpływa na obowiązki spółek handlowych?

Na przygotowanie regulaminu warto poświęcić czas i pieniądze

Niestety, mimo kolejnych postępowań i decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakładających kary pieniężne na przedsiębiorców stosujących praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, wciąż powszechną praktyką przy konstruowaniu własnych regulaminów jest  kopiowanie ich treści ze stron innych podmiotów.

W jakim systemie czasu pracy można zatrudnić bezrobotnego stażystę?

Czas pracy bezrobotnego stażysty nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Zatrudnienie w wymiarze przekraczającym 5 dni w tygodniu może stanowić naruszenie przepisów prawa.

Wyższe kary za wykroczenia skarbowe od 2014 r.

Wraz ze wzrostem wysokości płacy minimalnej, od 2014 r. wzrosną kary za wykroczenia skarbowe. Za niedopełnienie obowiązków podatkowych, sąd będzie mógł wymierzyć karę grzywny nawet do 16 milionów złotych.

Warsztaty managera biznesu

Zapraszamy na cykl wykładów poświęconych różnym aspektom prowadzenia własnej firmy. Zaproszeni goście, praktycy z zakresu finansów, księgowości, sprzedaży, PR i marketingu podzielą się własnymi doświadczeniami i zdradzą tajniki skutecznego działania w biznesie.

Mieszkanie w zamian za rentę dożywotnią

UOKiK przedstawił raport odnoszący się do praw seniorów, którzy chcą przekazać własne mieszkania w zamian za dożywotnią rentę. Przeprowadzono kontrolę działalności wszystkich przedsiębiorców. Jakie zmiany należy wprowadzić?

Rozliczenie kosztów na podstawie potwierdzenia przelewu

Przedsiębiorca może rozliczyć w kosztach podatkowych wydatek udokumentowany dowodem dokonania opłaty na poczcie czy wydrukowanym potwierdzeniem przelewu. Jeżeli w firmie prowadzone są księgi rachunkowe istnieje możliwość posłużenia się dokumentem zastępczym, który w określonych warunkach może nie posiadać np. danych klienta, o ile zakupione towary nie są opodatkowane VAT-em.

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem

Zgodnie z art. 188 kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na dwa dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Kiedy pracownikowi przysługuje dwa dni na opiekę nad dzieckiem?

Pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania w jego dyspozycji poza normalnymi godzinami pracy. Czas dyżuru nie jest jednakże wliczany do czasu pracy. Czy pracownik otrzymuje z tego tytułu dodatkowe świadczenia pracownicze?

Prawo indywidualnej kontroli wspólników

Każdy wspólnik jest uprawniony do indywidualnego bądź za pośrednictwem upoważnionej osoby przeglądania dokumentów spółki oraz do sporządzania bilansu dla osobistego użytku. Prawo indywidualnej kontroli jest prawem ustawowym przyznanym osobiście każdemu wspólnikowi.

Wpływ wydatków sprzed założenia firmy na koszty

Niektóre wydatki, które poniósł przyszły przedsiębiorca przed formalnym założeniem firmy, będzie mógł zaliczyć je do kosztów podatkowych. Przychodu nie zmniejszą natomiast np. koszty aplikacji radcowskiej. Jakie wydatki sprzed założenia firmy można zaliczyc do kosztów?

Elastyczne formy zatrudnienia w małych firmach

Stosowanie elastycznych form zatrudnienia w odniesieniu do starszych pracowników jest możliwe zarówno w dużej, jak i bardzo małej organizacji. Wiele opisanych powyżej zaleceń eksponuje jednak wykorzystanie tych form w sposób charakterystyczny dla większych firm. Firmy te dysponują osobnymi działami HR, zatrudniającymi specjalistów, którzy świadomie kształtują politykę zatrudnienia i wynagradzania kadr.

Ułatwienia przy prowadzeniu firmy

Resort gospodarki szykuje kolejne ułatwienia dla firm, m.in. będzie mniej obowiązków informacyjnych, różnego rodzaju formularzy, druczków. To krok w dobrym kierunku - ocenia Konfederacja Lewiatan.

Zwolnienie z VAT od podarowanej żywności

Nowe przepisy, zwalniające z podatku VAT od podarowanej żywności hurtowników, sprzedawców i sieci handlowe obowiązują od dwóch tygodni. Teraz dystrybutorzy żywności zaczynają z nich korzystać, podobnie jak producenci, którzy zostali zwolnieni z tego podatku już wcześniej. Dzięi temu nawet 600 tysięcy ton żywności może trafić do potrzebujących. 

Dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników

Sejm przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. W projekcie znajdują sie m.in. plany uruchomienia dopłat do wynagrodzeń dla pracowników. Jakie są szczegóły?

Zapobieganie praniu brudnych pieniędzy

W dniach 10-11 października odbyła się 2. Ogólnopolska Konferencja Compliance, organizowana przez Stowarzyszenie Compliance Polska. Dwudniowe wydarzenie poświęcone zostało tematyce zapobiegania praniu brudnych pieniędzy, zagadnieniom Compliance, nowym trendom w dziedzinie technologii oraz aspektom regulacyjnym. Konferencja była platformą do wymiany doświadczeń i opinii między cenionymi specjalistami oraz ekspertami w tej dziedzinie oraz stanowiła największe wydarzenie dotyczące tematyki Compliance w Polsce.

Inkubatory przedsiębiorczości - pomoc na start

Osoby, które chcą rozpocząć własną działalność, ale brakuje im kapitału na rozpoczęcie oraz doświadczenia w prowadzeniu biznesu – mogą skorzystać z pomocy inkubatorów przedsiębiorczości.

Odwrócony kredyt hipoteczny - nowy projekt ustawy

Projektowane przepisy ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym adresowane są do osób starszych oraz beneficjentów kredytów. Nowe rozwiązania mają umożliwić bankom i instytucjom kredytowym oferowanie tego rodzaju kredytów i skuteczne dochodzenie roszczeń bez określania limitu wieku osób, które chcą zawrzeć umowę kredytową.

Projekt zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych

Najważniejszą propozycją wprowadzenia zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych jest możliwość włączenia lekarzy pediatrów i internistów w zakres systemu podstawowej opieki zdrowotnej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Głównym celem jest szerszy dostęp dzieci do podstawowej opieki.

Konsultacje społeczne w sprawie OFE

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt reformy emerytalnej. Do głównych założeń należy zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym, dobrowolność w wyborze OFE oraz obniżenie wysokości opłat.

W jaki sposób zatrudnić pracownika z zajęciem komorniczym?

Pracownik, który posiada zobowiązanie alimentacyjne korzystniej jest zatrudnić na podstawie umowy o pracę, bowiem wtedy potrącenia komorniczego dokonuje się z części wynagrodzenia. W przypadku umów cywilnoprawnych, zajęciu może ulec całe wynagrodzenie.

Kiedy pracodawca nie musi opłacać składek na FP zleceniobiorcy?

Wobec zleceniobiorcy, który podlega ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym dobrowolnie pracodawca nie jest zobowiązany do opłacania składek na Fundusz Pracy. Takie obowiązek nie istnieje również w stosunku do zleceniobiorców, którzy ukończyli odpowiedni wiek. Przy obliczaniu składek na FP należy prawidłowo określić wysokość wynagrodzenia.

Wyłączenie odpowiedzialności wspólników spółki z o.o.

Jednym z głównych powodów, dla których przedsiębiorcy wybierają spółkę z o.o. jest wyłączenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki. Jest to ogromna zaleta, której pozbawione są spółki osobowe oraz spółka cywilna.

Nie będzie podwójnego opodatkowania spółek komandytowych

Nie urzeczywistnią się obawy co do opodatkowania spółek komandytowych podatkiem CIT. Zrezygnowano ze zmiany przepisów w tym zakresie. Plan podwójnego opodatkowania spółek komandytowo – akcyjnych zostaje.

Urząd Skarbowy zajmie nieruchomość nawet, gdy nie minął termin płatności podatku

Urząd skarbowy może zająć nieruchomości nawet, gdy termin zapłaty podatku jeszcze nie minął. Wówczas ustanawia tzw. hipotekę przymusową albo zastaw rejestrowy.

Obrót bezgotówkowy - nowelizacja ustawy o usługach płatniczych

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Zmiany mają służyć rozwojowi obrotu bezgotówkowego. Chodzi też o zwiększenie dostępności do nowoczesnych instrumentów płatniczych przez wzmocnienie konkurencyjności na rynku kartowym.

Unia Europejska pomoże w zdobywaniu kwalifikacji

Najnowsze badania wskazują, iż jedna czwarta dorosłych obywateli Unii Europejskiej nie posiada odpowiednich kwalifikacji i umiejętności potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania w obecnej gospodarce. UE chce wspomóc obywateli w zdobywaniu wiedzy.

Zmiany w przepisach dla przedsiębiorców - czy korzystne?

Głównym celem nowelizacji przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów jest wprowadzenie korzystnych rozwiązań dla przedsiębiorców w zakresie eliminacji szkodliwych praktyk rynkowych. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na zwolnienia z kar finansowych w sprawach koncentracji.

Odpowiedzialność pracownika za uszkodzenie firmowego sprzętu

Pracownik, który korzysta z firmowego sprzętu zobowiązany jest do szanowania go i wykorzystywania zgodne z przeznaczeniem w należyty sposób. W przypadku jego uszkodzenia, pracownik ponosi odpowiedzialność materialną. Odszkodowanie z tego tytułu nie może jednak przewyższać wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

VAT od materiałów budowalnych odliczy również samoistny posiadacz budynku

Podatnik może odliczyć VAT od wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z remontem nieruchomości, nawet jeśli podatnik nie jest właścicielem mieszkania czy domu. Trzeba jednak spełniać pewne warunki.

Ochrona miejsc pracy - rozwiązania przyjete przez Sejm

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy przewiduje wprowadzenie regulacji zabezpieczających przedsiębiorców i pracowników przed skutkami spowolnienia gospodarczego. Przygotowane przez rząd przepisy zawierają rozwiązania wspierające przedsiębiorców poprzez udzielanie im bezpośredniej pomocy finansowej, która zostanie przeznaczona na dopłaty do wynagrodzeń dla zatrudnionych pracowników.

Spółki komandytowe bez podatku CIT

Do opłacenia podatku dochodowego od osób prawnych zobowiązane będą jedynie spółki komandytowo-akcyjne. Spółki komandytowe będą zwolnione z tego obowiązku.

Prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy

W niektórych sytuacjach po dokonaniu przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi przysługuje prawo do dwóch lub trzech dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Fundusz funduszy - mniejsze ryzyko i większa wygoda

U podstaw rozsądnego lokowania kapitału leży założenie minimalizacji nieuniknionego ryzyka inwestycyjnego. Jedną z kardynalnych reguł jest tu dywersyfikacja środków znajdujących się w portfelu. To właśnie na tej zasadzie opierają się fundusze funduszy. Wprawdzie w porównaniu z innymi narzędziami inwestycyjnymi, nadal nie skupiają one oszałamiającej liczby inwestorów, jednak oferowane przez spore grono podmiotów, niezmiennie pozostają ciekawą alternatywą inwestycyjną.

REKLAMA