REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UE zamierza walczyć z korupcją i przestępczością zorganizowaną

REKLAMA

Najważniejszym obszarem działań UE będzie pozbawienie zorganizowanych grup przestępczych zasobów finansowych oraz próba likwidacji wszelkich źródeł dochodów. Środki walki z korupcją i przestępstwami finansowymi zakłada plan działań UE na lata 2014 – 2019.

"Koszty działania mafii trudno dokładnie obliczyć, zakłada się jednak, że jest to od 4 do 5 punktów procentowych PKB, w samej tylko UE", powiedział Salvatore Iacolino (EPP, IT), odpowiedzialny za przygotowanie ostatecznej propozycji, zaakceptowanej 526 głosami, z 25 glosami przeciw, przy 87 wstrzymujących się od głosu. Ta rezolucja jest "listą konkretnych działań, które powinny być wprowadzone podczas następnej kadencji. Jest to wspólne wyzwanie rzucone grupom przestępczym", dodał. Według danych Europolu, z 3 600 międzynarodowych grup przestępczych działających w UE, 70% ma członków w rożnych krajach.

REKLAMA


Ochrona finansów Unii

REKLAMA


Posłowie chcą, aby osoby skazane za zorganizowaną działalność przestępczą, korupcję lub pranie pieniędzy były wykluczone z jakichkolwiek przetargów z udziałem publicznych pieniędzy, na terenie UE, a także, aby nie mogły startować do wyborów na żadne stanowisko publiczne ani pozostawać na nim


Posłowie ponownie wzywają do utworzenia Prokuratury Europejskiej, w celu koordynowania działalności śledczej na poziomie narodowym oraz zwalczania przestępczości godzącej w interesy finansowe UE. Prokuratura powinna posiadać wystarczające zasoby ludzkie i finansowe, podkreślają posłowie.


Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) oblicza, że wpływy z nielegalnej działalności wynoszą 3, 6% globalnego PKB, podczas gdy według Komisji Europejskiej koszt korupcji, tylko w UE, wynosi ok. 120 mld euro rocznie, czyli 1, 1% PKB Unii.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Likwidacja przestępczych zasobów finansowych


Aby ochraniać interesy finansowe UE, należy likwidować zasoby finansowe pochodzące ze zorganizowanej działalności przestępczej, uważają posłowie, którzy są za zlikwidowaniem tajemnicy bankowej oraz zlikwidowaniem rajów podatkowych w UE. Po zajęciu, majątek przestępczy powinien zostać wykorzystany na cele społeczne.

 


Koniec z przemytem ludzi

REKLAMA


Posłowie chcą zaostrzenia sankcji za przemyt ludzi oraz lepszej ochrony dla ofiar takiej działalności, w celu zlikwidowania przemytu oraz pracy przymusowej. Walka przeciwko pracy przymusowej, powinna skupić się na obszarach, w których stwierdzono wyzysk taniej siły roboczej.


Przemyt ludzi wygenerował dla grup przestępczych dochody szacowane na 25 miliardów euro rocznie i dotyka on wszystkie kraje Unii. Całkowitą liczbę pracowników przymusowych w UE szacuje się na 880 000 tysięcy, z czego 270 000 to ofiary wykorzystywania seksualnego. Parlament uważa, że konieczne jest ustalenie jednolitej definicji przestępczości zorganizowanej, w której powinna zawierać się działalność typu mafijnego.


Ustawianie meczów i kupowanie głosów


Posłowie chcą, aby nielegalne zakłady oraz manipulacje w sporcie uznane zostały za działalność przestępczą, podlegającą odpowiedniej karze. Podobnie powinno stać się z kupowaniem głosów, nawet jeśli korzyści z tego typu działalności są niematerialne.


Informacje pogłębione

Rezolucja przyjęta w środę, tworzy plan działań dla Parlamentu, Komisji oraz Rady, wybranych na kolejną kadencję, aby wyposażyć UE w środki do zwalczania przestępczości zorganizowanej, na poziomach narodowym, europejskim i globalnym. Rezolucja przygotowana została przez Komisję Specjalną ds. Przestępczości Zorganizowanej, Korupcji i Prania Pieniędzy, powołanej w marcu 2012 roku, w celu oszacowania wpływu działalności typu mafijnego na gospodarkę oraz społeczeństwo w UE oraz zarekomendowania odpowiednich rozwiązań prawnych i działań.


Zobacz również:
Unia Europejska pomoże w zdobywaniu kwalifikacji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Parlament Europejski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA