REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapobieganie praniu brudnych pieniędzy

Stowarzyszenie Compliance Polska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W dniach 10-11 października odbyła się 2. Ogólnopolska Konferencja Compliance, organizowana przez Stowarzyszenie Compliance Polska. Dwudniowe wydarzenie poświęcone zostało tematyce zapobiegania praniu brudnych pieniędzy, zagadnieniom Compliance, nowym trendom w dziedzinie technologii oraz aspektom regulacyjnym. Konferencja była platformą do wymiany doświadczeń i opinii między cenionymi specjalistami oraz ekspertami w tej dziedzinie oraz stanowiła największe wydarzenie dotyczące tematyki Compliance w Polsce.

Zagrożenia związane z praniem brudnych pieniędzy

REKLAMA


Specjaliści podczas trwania forum tłumaczyli, że w dobie kryzysu instytucje finansowe są szczególnie narażone na spadek efektywności oraz mogą zostać wykorzystane do prania brudnych pieniędzy. Dlatego właśnie, szczególnie istotne staje się wprowadzanie nowych regulacji, instytucji międzynarodowych oraz szerokiego spektrum nowych technologii mogących pomóc w eliminacji tego ryzyka.

REKLAMA


Konferencja otworzyła oczy zarówno reprezentantom instytucji regulowanych jak i regulatorom, jaki jest ogrom zmian, które dotkną rynek finansowy w zakresie tych technologii - komentuje Paweł Kuskowski, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Compliance Polska - organizatora konferencji. Trzeba sobie uzmysłowić, iż obecnie wymagania stawiane przed działami Compliance i zapobiegania praniu pieniędzy wykraczają znacząco ponad ocenę ryzyk na podstawie wyłącznie analizy regulacji. Osoby pracujące w tych działach muszą rozumieć też technologie, nowe trendy w tym zakresie tak aby być w stanie ocenić ryzyko dla organizacji. Wdrażanie nowych technologii w zmieniające się stale środowisku regulacyjnym powoduje, iż musimy dostosowywać narzędzia do przyszłych wymagań - dodaje.


Regulacje pozwalające zminimalizować zagrożenie


Czynniki te oddziałują negatywnie na konkurencyjność gospodarki, a także wpływają na płynność, reputację i stabilność sektora finansowego i publicznego - przykład związany z procederem prania pieniędzy wskazuje wyraźnie iż nielegalne pieniądze wypierają legalny biznes. Wpływa to na wysokość cen towarów i usług, oszczędności, a nawet zatrudnienie i wzrost gospodarczy. Konferencja pokazała jednak, że istnieją metody pozwalające na ograniczenie ryzyka oraz zachowanie warunków bezpiecznej współpracy. Jedną z nich stanowi Compliance - dział w firmie, którego główny cel to czuwanie nad tym, aby jednostka działała zgodnie z wymaganiami prawnymi, regulacjami, dobrymi praktykami i etyką. Compliance w instytucjach finansowych to nieodłączny element sprawnego zarządzania ryzykiem. Odpowiada za zgodność działania instytucji z prawem i regulacjami wewnętrznymi, a zatem współkreuje i wdraża standardy instytucji zaufania publicznego - komentuje mecenas Izabela Kowalczuk, Associate w kancelarii Bird & Bird, Maciej Gawroński sp.k.. Posiadanie osób lub jednostek pełniących te funkcje to nie tylko wymóg ustawowy (wynikający głównie z implementacji MiFID) dla większości podmiotów z sektora finansowego (banki, TFI, firmy inwestycyjne), ale także dobra praktyka i świadectwo dojrzałości organizacyjnej instytucji - dbałość o procesy i bezpieczeństwo, tak samej instytucji jak i jej kontrahentów lub klientów - argumentuje.                                


Platforma wymiany wiedzy eksperckiej


Na konferencji wystąpili m.in. przedstawiciele organów nadzoru, uznani eksperci z firm doradczych i konsultingowych, a także przedstawiciele banków oraz innych instytucji finansowych. Podczas wydarzenia przemawiali m.in.  


· Aleksander Kompf (Szef działu Compliance Banku Zachodniego WBK)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

· Lee Byrne (Anti Money Laundering Course Director w International Compliance Association (ICA) )

· Xavier Kervyn (Product Manager w SWIFT's AML & Sanctions initiatives group)

· Paweł Ziółkowski (Dyrektor Zarządzający w RBS Bank Polska)

REKLAMA


Konferencje takie jak ta odbywają się na całym świecie - w Londynie, Paryżu, Sztokholmie, Luksemburgu. Istotne jest, żeby tematyka ta, była poruszana w Polsce jak najczęściej, przez i wśród praktyków - twierdzi Lee Byrne, Anti Money Laundering Course Director w International Compliance Association (ICA). Instytucje finansowe muszą zrozumieć przyjąć nowe technologie i rozwiązania. Nie mogą uciekać od nich, dystansować się, udając, że problem ich nie dotyczy - dodaje ekspert.


Konferencja była platformą do wymiany doświadczeń i opinii między cenionymi specjalistami
i ekspertami. Przyczyniła się do integracji środowiska i stała się szansą do nawiązania nowych, międzynarodowych kontaktów. Było to największe wydarzenie branżowe dotyczące tematyki Compliance w Polsce w 2013 roku. Skierowane zostało przede wszystkim do przedstawicieli rynku finansowego, szefów i pracowników departamentów Compliance oraz działów ryzyka operacyjnego, ale również do  wszystkich tych, którzy chcą poznać rozwiązania nowoczesnego biznesu coraz częściej wdrażanego w firmach lub wiążą swoją ścieżkę kariery zawodowej z tą tematyką. Na kolejną konferencję Stowarzyszenia Compliance Polska zapraszamy już w następnym roku.


Więcej informacji i zdjęcia z konferencji są dostępne na stronie:

www.compliancepolska.pl

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA