reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Zapobieganie praniu brudnych pieniędzy

Zapobieganie praniu brudnych pieniędzy

W dniach 10-11 października odbyła się 2. Ogólnopolska Konferencja Compliance, organizowana przez Stowarzyszenie Compliance Polska. Dwudniowe wydarzenie poświęcone zostało tematyce zapobiegania praniu brudnych pieniędzy, zagadnieniom Compliance, nowym trendom w dziedzinie technologii oraz aspektom regulacyjnym. Konferencja była platformą do wymiany doświadczeń i opinii między cenionymi specjalistami oraz ekspertami w tej dziedzinie oraz stanowiła największe wydarzenie dotyczące tematyki Compliance w Polsce.

Zagrożenia związane z praniem brudnych pieniędzy


Specjaliści podczas trwania forum tłumaczyli, że w dobie kryzysu instytucje finansowe są szczególnie narażone na spadek efektywności oraz mogą zostać wykorzystane do prania brudnych pieniędzy. Dlatego właśnie, szczególnie istotne staje się wprowadzanie nowych regulacji, instytucji międzynarodowych oraz szerokiego spektrum nowych technologii mogących pomóc w eliminacji tego ryzyka.


Konferencja otworzyła oczy zarówno reprezentantom instytucji regulowanych jak i regulatorom, jaki jest ogrom zmian, które dotkną rynek finansowy w zakresie tych technologii - komentuje Paweł Kuskowski, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Compliance Polska - organizatora konferencji. Trzeba sobie uzmysłowić, iż obecnie wymagania stawiane przed działami Compliance i zapobiegania praniu pieniędzy wykraczają znacząco ponad ocenę ryzyk na podstawie wyłącznie analizy regulacji. Osoby pracujące w tych działach muszą rozumieć też technologie, nowe trendy w tym zakresie tak aby być w stanie ocenić ryzyko dla organizacji. Wdrażanie nowych technologii w zmieniające się stale środowisku regulacyjnym powoduje, iż musimy dostosowywać narzędzia do przyszłych wymagań - dodaje.


Regulacje pozwalające zminimalizować zagrożenie


Czynniki te oddziałują negatywnie na konkurencyjność gospodarki, a także wpływają na płynność, reputację i stabilność sektora finansowego i publicznego - przykład związany z procederem prania pieniędzy wskazuje wyraźnie iż nielegalne pieniądze wypierają legalny biznes. Wpływa to na wysokość cen towarów i usług, oszczędności, a nawet zatrudnienie i wzrost gospodarczy. Konferencja pokazała jednak, że istnieją metody pozwalające na ograniczenie ryzyka oraz zachowanie warunków bezpiecznej współpracy. Jedną z nich stanowi Compliance - dział w firmie, którego główny cel to czuwanie nad tym, aby jednostka działała zgodnie z wymaganiami prawnymi, regulacjami, dobrymi praktykami i etyką. Compliance w instytucjach finansowych to nieodłączny element sprawnego zarządzania ryzykiem. Odpowiada za zgodność działania instytucji z prawem i regulacjami wewnętrznymi, a zatem współkreuje i wdraża standardy instytucji zaufania publicznego - komentuje mecenas Izabela Kowalczuk, Associate w kancelarii Bird & Bird, Maciej Gawroński sp.k.. Posiadanie osób lub jednostek pełniących te funkcje to nie tylko wymóg ustawowy (wynikający głównie z implementacji MiFID) dla większości podmiotów z sektora finansowego (banki, TFI, firmy inwestycyjne), ale także dobra praktyka i świadectwo dojrzałości organizacyjnej instytucji - dbałość o procesy i bezpieczeństwo, tak samej instytucji jak i jej kontrahentów lub klientów - argumentuje.                                


Platforma wymiany wiedzy eksperckiej


Na konferencji wystąpili m.in. przedstawiciele organów nadzoru, uznani eksperci z firm doradczych i konsultingowych, a także przedstawiciele banków oraz innych instytucji finansowych. Podczas wydarzenia przemawiali m.in.  


· Aleksander Kompf (Szef działu Compliance Banku Zachodniego WBK)

· Lee Byrne (Anti Money Laundering Course Director w International Compliance Association (ICA) )

· Xavier Kervyn (Product Manager w SWIFT's AML & Sanctions initiatives group)

· Paweł Ziółkowski (Dyrektor Zarządzający w RBS Bank Polska)


Konferencje takie jak ta odbywają się na całym świecie - w Londynie, Paryżu, Sztokholmie, Luksemburgu. Istotne jest, żeby tematyka ta, była poruszana w Polsce jak najczęściej, przez i wśród praktyków - twierdzi Lee Byrne, Anti Money Laundering Course Director w International Compliance Association (ICA). Instytucje finansowe muszą zrozumieć przyjąć nowe technologie i rozwiązania. Nie mogą uciekać od nich, dystansować się, udając, że problem ich nie dotyczy - dodaje ekspert.


Konferencja była platformą do wymiany doświadczeń i opinii między cenionymi specjalistami
i ekspertami. Przyczyniła się do integracji środowiska i stała się szansą do nawiązania nowych, międzynarodowych kontaktów. Było to największe wydarzenie branżowe dotyczące tematyki Compliance w Polsce w 2013 roku. Skierowane zostało przede wszystkim do przedstawicieli rynku finansowego, szefów i pracowników departamentów Compliance oraz działów ryzyka operacyjnego, ale również do  wszystkich tych, którzy chcą poznać rozwiązania nowoczesnego biznesu coraz częściej wdrażanego w firmach lub wiążą swoją ścieżkę kariery zawodowej z tą tematyką. Na kolejną konferencję Stowarzyszenia Compliance Polska zapraszamy już w następnym roku.


Więcej informacji i zdjęcia z konferencji są dostępne na stronie:

www.compliancepolska.pl

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama