| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Mniej niż 6 proc. firm będzie obchodziło 10 urodziny

Mniej niż 6 proc. firm będzie obchodziło 10 urodziny

W Polsce w latach 2005-2014 powstało 1 618 299 firm. Według statystyk w ciągu dwunastu miesięcy od rejestracji firmy likwiduje się aż 52 % działalności gospodarczych. Po dziesięciu latach od rejestracji na rynku działa jedynie 5,89 proc. firm. Dlaczego firmy są zamykane, a przetrwają tylko najlepsi?

Jeżeli każda firma wystawiłaby swojego reprezentanta, wówczas ich liczbę można by przyrównać do ludności zamieszkującej Warszawę. 83% tej populacji stanowiliby przedstawiciele działalności gospodarczych, choć dziesiąte urodziny obchodziło jedynie 2% z nich. Kiedy następuje moment kryzysu dla różnych form działalności opisują infografiki przygotowane przez BanFi Group i kancelarię Cytowski LLC.

Zobacz: Jak oszczędzać czas w firmie?

Pierwszy rok działalności

Pierwszy rok od założenia działalności zawsze uchodził za najtrudniejszy okres niezależnie od formy działalności. Statystyki wskazują, że w ciągu dwunastu miesięcy od rejestracji firmy likwiduje się aż 52% działalności gospodarczych, 64% fundacji oraz aż 67% spółek akcyjnych. Najlepiej radzą sobie spółki z o. o. bowiem w pierwszym roku pada ich tylko 20% i choć stanowi to najmniejszy procent wśród wszystkich form działalności, to właśnie pierwszy i drugi rok są dla nich kluczowe, bo wtedy zamyka się najwięcej przedsiębiorstw tego rodzaju.

Zobacz: Przedsiębiorcy mogą uzyskać kredyt przez Internet

Trzeci i czwarty

Trzeci i czwarty rok są znaczące dla działalności gospodarczych. Aż 40% tych, które przetrwały pierwsze 36 miesięcy, zostanie zlikwidowanych przed piątym rokiem od rejestracji. Czwarty rok działalności natomiast jest sprawdzianem dla spółek jawnych. Przyjmuje się, że pierwsze 4 lata funkcjonowania przedsiębiorstwa są najbardziej znaczące. Po 5 urodzinach rozpoczyna się dla wielu firm czas, kiedy można spokojnie skupić się na prężnym rozwoju swojego biznesu, bowiem według zebranych danych w kolejnych latach upada coraz mniej firm.

10 rok działalności

Po dziesięciu latach od rejestracji na rynku działa jedynie 5,89% firm. Wśród nich najbardziej liczną reprezentacją są spółki komandytowe, które stanowią aż 40% wspomnianej wartości. Kolejne miejsce na podium znajdują ex aequo spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i fundacje, które mogą się pochwalić 20% przeżywalnością. Stawkę zamykają spółki akcyjne i jawne, spośród których dekadę przetrwało mniej niż 1%.

Zobacz serwis: Zakładam firmę

Dlaczego przedsiębiorstwa są zamykane?

Likwidacja czy upadłość firmy jest naturalnym czynnikiem funkcjonowania gospodarki. Firmy zostają zamknięte by stworzyć miejsce innym, czasami bardziej innowacyjnym, nie bojącym się ryzyka lub po prostu zostają wyparte przez lepsze pomysły.

Zakładając biznes przedsiębiorcy często mają świetne pomysły, ale ich nieodpowiednia realizacja sprawia, że firmę trzeba zlikwidować aby ze spieniężonego majątku móc zakończyć bieżące sprawy. Wśród najczęstszych przyczyn likwidacji firm przedsiębiorcy podają złą organizację pracy, zbyt dużą konkurencję, nieudane inwestycje wiążące się z utratą płynności finansowej. Prawo i polityka podatkowa często także nie pomagają rodzimym przedsiębiorcom, tak samo jak upór oraz brak innowacyjności procesów i technologii.

Wejdź na nasze FORUM

  

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »