REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

RPP: Nastawienie zmienione na ekspansywne, stopy bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie zasygnalizowała zamiar szybszego złagodzenia polityki monetarnej i zmieniła nastawienie na ekspansywne ("łagodne") z restrykcyjnego, pozostawiając stopy procentowe bez zmian - podał w piątek NBP.

Zachowanie numeru telefonu komórkowego od października

Od października br. posiadacze telefonów komórkowych będą mogli zachować swój obecny numer, nawet jeśli zmienią operatora.

Kampania na rzecz zatrudniania niepełnosprawnych

„Sprawni w pracy” to hasło właśnie rozpoczętej ogólnopolskiej kampanii na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Ochrona produktów tradycyjnych w UE

W Polsce jest zidentyfikowanych ponad 700 produktów, które mogą być zarejestrowane i chronione - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa.

REKLAMA

Ipsos: Coraz więcej osób spodziewa się zahamowania inflacji

W porównaniu ze styczniem zwiększyła się liczba osób oczekujących zahamowania inflacji - wynika z badań oczekiwań inflacyjnych przeprowadzonych w lutym przez ośrodek Ipsos.

Ważne dla podatników VAT: dziś upływa termin korekty

Dziś, 25 lutego, mija termin na obliczenie tzw. proporcji za okres od 1 maja do 31 grudnia 2004 r. i na skorygowanie na tej podstawie podatku naliczonego przez bardzo wielu podatników VAT.

VAT na internet: firmy nie muszą informować o podwyżkach?

Według Polskiej Izby Telekomunikacji i Informatyki wprowadzenie od 1 marca br. 22-proc. stawki VAT na dostęp do internetu nie może być traktowane jako podwyżka cen i firmy nie muszą informować klientów o podwyższeniu opłat z tego powodu.

Emeryci muszą rozliczyć dochody do 28 lutego

REKLAMA

OPZZ: uwolnienie pensji prezesów niekorzystne dla pracowników

Rząd, przyjmując na ostatnim posiedzeniu ustawę uchylającą tzw. ustawę kominową, dostrzegł jedynie problem wynagrodzeń kadry kierowniczej, zapominając o pracownikach - twierdzi OPZZ.

Zwrot nadpłaty podatku: 1 proc. kwoty może trafić do Poczta Polskiej

Decydując się na zwrot podatku za pośrednictwem Poczty Polskiej, podatnik powinien być przygotowany, iż od realizacji każdego przekazu z urzędu skarbowego poczta pobiera opłatę, której wysokość w 2005 r. wynosi 1 proc. kwoty przekazu plus 4,70 zł.

NIK o zabezpieczeniu interesów państwa w prywatyzowanych spółkach

W swym raporcie NIK krytycznie oceniła sposób i metody zabezpieczenia interesów państwa w spółkach z mniejszościowym udziałem SP.

Rada Ochrony Pracy: egzekucje wynagrodzeń niezgodne z konstytucją

Znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego, umożliwiające komornikom zajmowanie wynagrodzeń pracowników zadłużonych przedsiębiorstw, są niezgodne z konstytucją - twierdzi Rada Ochrony Pracy.

Fundusz Strefowy. Rozliczanie wpływów podatkowych

 Rada Ministrów wydała właśnie rozporządzenie w sprawie przekazywania i rozliczania wpływów z podatku dochodowego na rachunek Funduszu Strefowego.

Mogą być problemy z rozliczeniem dochodów z papierow wartościowych.

Osoby, które w 2004 r. osiągnęły podlegające opodatkowaniu dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, mogą mieć ogromne kłopoty z prawidłowym wypełnieniem rocznego zeznania PIT-38

UZP: Dużo uchybień w przetargach na zamówienia publiczne

Na 84 zakończonych kontroli postępowań dotyczących zamówień publicznych, tylko w 12 przetargach (14 proc.) nie stwierdzono uchybień, a w niemal jednej piątej wykazano poważne naruszenia przepisów ustawy o zamówieniach publicznych - poinformował w środę na konferencji prasowej prezes Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) Tomasz Czajkowski.

GUS: Bezrobocie w styczniu 2005 r. wyniosło 19,5 proc.

Bezrobocie w końcu stycznia 2005 r. wyniosło 19,5 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

ZFŚS. Wyższe odpisy na 2005 r.

Znana jest już wysokość przeciętnej miesięcznej płacy w 2004 r., na podstawie której pracodawcy mogą zacząć obliczać wysokość odpisów w br. na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). W 2005 r. odpisy będą wyższe niż w ub.r.

Egzekucje komornicze z wynagrodzeń. Zmiany w procedurze cywilnej

Rząd poparł wczoraj prezydencki projekt zmian w k.p.c. odnoszący się do skutków zajęcia przez komornika rachunku bankowego dłużnika. Z szerokiej ochrony materialnej skorzystaliby pracobiorcy, straciliby wierzyciele.

Energetyka. Rozwiązywanie umów długoterminowych

Rząd przyjął projekt ustawy o zasadach pokrywania kosztów powstałych w przedsiębiorstwach w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej doprowadzi do powstania w Polsce wolnego rynku energetycznego.

Ponad 74 tys. Polaków zarejestrowało się do pracy w W.Brytanii

Ponad 74 tys. Polaków zarejestrowało się do pracy w W.Brytanii w okresie od 1 maja do końca grudnia 2004 r. To 56 proc. wszystkich obcokrajowców, którzy w tym czasie zarejestrowali się do pracy w Anglii - podał we wtorek brytyjski resort spraw wewnętrznych (Home Office).

SOKiK. Świadczenie usług dostępu do internetu

Operator świadczący usługi dostępu do internetu nie może z góry wyłączać swojej odpowiedzialności za szkody poniesione przez abonenta.

Rozpoczął się przetarg na wolne częstotliwości GSM 1800 i UMTS

Rozpoczął się przetarg na wolne częstotliwości dla telefonii komórkowej GSM 1800 i UMTS - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Witold Graboś.

NIK: Skarb Państwa ma niewielkie korzyści z posiadanych udziałów w spółkach

 Skarb Państwa ma niewielkie korzyści z posiadanych mniejszościowych udziałów w spółkach - wynika z raportu NIK.

GUS. Dobra koniunktura w przemyśle, gorsza w handlu

Koniunktura w przemyśle przetwórczym jest w lutym dobra, podobna do zanotowanej w styczniu, choć nieco gorsza niż przed rokiem. Poprawiły się warunki funkcjonowania większości firm usługowych. Zła jest natomiast koniunktura w budownictwie i handlu detalicznym, jest o­na jednak korzystniejsza niż w analogicznym okresie ostatnich kilku lat - wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego.

Rząd przyjął projekt ustawy uchylającej ustawę "kominową"

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy uchylającej tzw. ustawę "kominową", ograniczającą płace kadry kierowniczej w spółkach skarbu państwa - poinformował minister skarbu Jacek Socha po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Do końca lutego prześlij PIT-11/8B

Bankructwa polskich firm w 2004 r.

W ubiegłym roku splajtowało w Polsce 1025 firm, przede wszystkim spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, głównie z Mazowsza i województwa śląskiego. Najbardziej narażonymi na bankructwo branżami były handel hurtowy, produkcja i budownictwo.

Ulgowy recykling do 2014 r.

Komisja Europejska: konsultacje na temat zmiany przepisów VAT

Komisja Europejska zainicjowała konsultacje mające na celu zebranie opinii na temat ewentualnych zmian przepisów VAT obowiązujących w Unii, a stosowanych, w sytuacji gdy usługi są świadczone dla prywatnych konsumentów.

Dziś i jutro egzamin ustny na doradcę

Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej nr 2 opublikowany

Komisja Europejska opublikowała w formie rozporządzenia Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej nr 2 „Płatności w formie akcji własnych”.

Prawo energetyczne. Senat wniósł poprawki

Senat wniósł poprawki do uchwalonej nowelizacji prawa energetycznego oraz prawa ochrony środowiska.

Pracodawcy prywatni pozytywnie o projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej

Pracodawcy prywatni pozytywnie oceniają większość zmian zaproponowanych w rządowym projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej. Nad projektem rozpoczęła prace sejmowa podkomisja.

Doręczenie pism urzędowych - dłuższe terminy

W piątek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach, posłowie rozpatrzyli rządowy projekt nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego.

Zobowiązania małżonków-wspólników. Senat naprawia pomyłki Sejmu

Senat zaproponował poprawki do uchwalonej ustawy o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej.

Nowelizacja ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym.

Niemiecki rząd chce chronić rynek usług przed konkurencją z zagranicy

Rząd Niemiec chce ograniczyć, w znacznie większym stopniu niż dotychczas zapowiadał, dostęp do niemieckiego rynku usług, aby chronić miejsca pracy przed napływem taniej siły roboczej z krajów Europy Środkowej i Wschodniej - poinformował w niedzielę niemiecki dziennik "Tagesspiegel".

CIT. Mija termin wyboru uproszczonej metody rozliczeń

Dziś, 21 lutego, upływa termin wyboru uproszczonej metody regulowania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych.

GUS: wzrost wydajności bez podwyżek wynagrodzeń

W ubiegłym roku wydajność pracy w przemyśle zwiększyła się o prawie 13 proc. - wynika z danych GUS.

KRUS obejmie rolników prowadzących pozarolniczą działalność

Ponad 63 tys. rolników prowadzących pozarolniczą działalność wykluczonych z ubezpieczenia rolniczego będzie mogło powrócić do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Protest firm tłumaczeniowych

Wiodące firmy tłumaczeniowe protestują przeciwko skandalicznej jakości tłumaczeń wykonywanych dla instytucji publicznych przez firmy krzaki.

Lepsza reprezentacja interesów polskich przedsiębiorców w UE

To, że łączymy się dziś z KPP w wysiłkach na rzecz lepszej reprezentacji interesów polskich przedsiębiorców w kraju i za granicą, jest wymogiem chwili i wynika m.in. z wejścia Polski do Unii, gdzie powinniśmy przemawiać jednym głosem. Powołaliśmy w tym celu Komitet Koordynacyjny - powiedział na konferencji prezes Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i zarazem Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.

UE. Już obowiazuje dyrektywa o lotach

Od wczoraj obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów (nr 261/2004).

Sejm: będzie informatyzacja niektórych podmiotów publicznych

Uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o informatyzacji niektórych organów publicznych przewiduje, że sprzęt i oprogramowanie, którymi dysponują różne instytucje, umożliwią współdziałanie ich systemów teleinformatycznych.

GUS: wzrosła produkcja przemysłowa

1,5 mld euro inwestycji w I kwartale 2005 r.

Według Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) w pierwszym kwartale 2005 roku wartość projektów realizowanych przez zagranicznych inwestorów na terenie naszego kraju może sięgnąć nawet 1,5 mld euro.

Fundusz Poręczeń Unijnych BGK: poręczenia już w marcu

Fundusz Poręczeń Unijnych (FPU) utworzony przy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) planuje, że pierwsze wysokie poręczenia zostaną udzielone w marcu 2005 r.

NIK: wciąż nie ma realnej koncepcji restrukturyzacji sektora naftowego

Wciąż nie ma realnej koncepcji restrukturyzacji polskiego sektora naftowego - poinformował w czwartek w Sejmie prezes Najwyższej Izby Kontroli Mirosław Sekuła, przedstawiając wyniki dwóch kontroli tego sektora przeprowadzonych między trzecim kwartałem 2000 r. a połową 2004 r.

PIP postuluje: konieczne zmiany w przepisach

Wypłacanie pracownikom pieniędzy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w przypadku przejściowych kłopotów firmy i zakaz wyciągania konsekwencji przez pracodawcę w stosunku do pracownika, który zwrócił się do Państwowej Inspekcji Pracy o pomoc lub interwencję to część postulowanych przez głównego inspektora pracy zmian w przepisach.

Nie będzie śledztwa w sprawie umów społecznych

Brak znamion przestępstwa jest powodem tego, że gdańska prokuratura okręgowa nie będzie wszczynać śledztwa w sprawie umowy społecznej, gwarantującej pracownikom Koncernu Energetycznego Energa m.in. dziesięcioletnie gwarancje zatrudnienia.

REKLAMA