REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Francuzi rezygnują z 35-godzinnego tygodnia pracy

REKLAMA

Francuzi zakończyli kilkuletni eksperyment z 35-godzinnym tygodniem pracy. Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę, która zezwala, za zgodą pracowników, na wydłużenie czasu pracy.
Za odejściem od unikatowych na skalę światową „35 godzin” opowiedziało się 350 deputowanych. Przeciw było 135. Teraz pracodawcy będą mogli negocjować z reprezentacjami pracowników dłuższy czas pracy – do maksymalnie 48 godzin tygodniowo, na co zezwala dyrektywa Unii Europejskiej. Praca ta będzie dodatkowo wynagradzana, tak jak nadgodziny.
Możliwość wydłużenia tygodnia pracy jest jednym z elementów poprawiania francuskiej gospodarki, która (wraz z „socjalistyczną” gospodarką niemiecką), zdaniem niektórych analityków, hamuje rozwój gospodarczy Europy. To głównie za przyczyną tych dwóch krajów Unia ciągnie się w tyle za ekonomią amerykańską.
O odejście od 35 godzin pracy zabiegali od kilku lat obecny prezydent Jacques Chirac i premier Jean-Pierre Raffarin. Twierdzili oni, że hamuje to rozwój gospodarczy i utrudnia tworzenie miejsc pracy. Powrót do elastycznego harmonogramu był niezbędny, by pobudzić zamierającą gospodarkę, przywrócić Francji etos pracy i zachęcić ludzi do zarabiania pieniędzy poprzez wzmożoną pracę.
Krytycy obecnego kierunku zmian we Francji (a także w Niemczech) twierdzą jednak, że jest to początek erozji praw pracowniczych i ochrony socjalnej. Rząd Raffarina już utrudnił przechodzenie na emeryturę w wieku 60 lat i wymusza zakładanie indywidualnych kont emerytalnych. Zamierza również ograniczyć wydatki na leczenie i lekarstwa.
Zaproponowane w 1995 roku przez Partię Socjalistyczną „35 godzin” zaczęło obowiązywać w 2000 r. W następnych latach bezrobocie wzrosło do poziomu prawie 10 proc., napływ inwestycji, zwłaszcza z USA, uległ zahamowaniu, a wizerunek Francji się popsuł. – Utrwaliło się przekonanie, że Francuzi nie chcą pracować – mówi Clara Gaymard, szefowa Francuskiej Międzynarodowej Agencji Inwestycyjnej. Przedsiębiorcy zastanawiali się, czy warto zatrudniać kogoś „tylko” na 35 godzin tygodniowo. Na krótszy tydzień pracy narzekał sektor prywatny. Eksperyment Lionela Jospina (tak też bywa nazywany) kosztował gospodarkę 13 miliardów euro rocznie! Najbardziej dotknął ludzi ubogich i osoby samotnie wychowujące dzieci. Pensje stanęły, a wielu Francuzów poczuło, że przesuwa się w stronę ekonomicznego marginesu społecznego.
Obecna reforma cieszy się poparciem bezrobotnych (widzą w niej szansę na powrót do pracy) i robotników fabrycznych, którzy będą mogli więcej zarobić. Jednak przeciwnicy zmian nie próżnują. 10 marca na ulicę wyszło ponad milion demonstrantów. – Wolę zwolnić się niż dłużej pracować – desperacko mówił jeden z nich. Jednakże Nicolas Sarkozy, zwolennik przyjętej ustawy, skwitował te wystąpienia mówiąc: – To wspaniałe widzieć tak dużo ludzi maszerujących w obronie pracy, którą mają. Zapominają jednak o tych, którzy też chcieliby mieć na nią szansę.
Stanisław Klimaszewski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA