REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaostrzenie kontroli nadzoru budowlanego - część firm zniknie z rynku?

REKLAMA

Blisko 30-40 proc. małych firm zajmujących się produkcją okien i drzwi może w tym roku zniknąć z rynku wskutek zaostrzenia kontroli nadzoru budowlanego.
Mimo to branża stolarki otworowej spodziewa się 5-procentowego wzrostu sprzedaży.
Według szacunków zrzeszającego producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki związku Polskie Okna i Drzwi (POiD), blisko 90 proc. wytwórni nie przeprowadza badań swoich wyrobów i nie posiada zakładowych systemów kontroli produkcji. To w dużej mierze efekt drastycznego zmniejszania kosztów poprzez stosowanie gorszych jakościowo materiałów, celem maksymalnego obniżenia ceny.
– Zdarzają się producenci, którzy wchodzą na rynek z tanimi produktami, by po 2-3 latach wycofać się. Ich klienci tracą, nie mogąc później załatwić reklamacji – mówi Robert Klos, dyrektor POiD.
Obowiązująca od maja ubiegłego roku ustawa o wprowadzaniu wyrobów budowlanych, nakładająca na inwestorów obowiązek produkcji według odpowiedniej dokumentacji oraz badań jakościowych, ma jednak – zdaniem POiD – uporządkować rynek i stopniowo eliminować szarą strefę. Wyrówna to szanse cenowe dużych zakładów, które rzetelnie kalkulując swoje koszty, nie mogły tej ostatniej sprostać.
Choć rok 2005 prawdopodobnie nie przyniesie znaczącego ożywienia w budownictwie mieszkaniowym, branża producentów okien i drzwi ma szansę na poprawę kondycji dzięki remontom, gwarantującym jej ponad 80 proc. sprzedaży. Spodziewany 5-procentowy wzrost związany jest z ustabilizowaniem sytuacji podatkowej (rozporządzenie w sprawie VAT) oraz oczekiwaną pomocą unijną dla terenów wiejskich. Należy także oczekiwać wzrostu eksportu na rynki Europy Centralnej (przede wszystkim Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia) oraz Zachodniej (głównie Niemcy, Francja i Wielka Brytania). Najlepsze perspektywy eksportowe ma stolarka drewniana, która nie ustępując jakościowo produktom zachodnim, jest konkurencyjna cenowo.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ubiegły rok branża stolarki otworowej może zaliczyć raczej do udanych: największe przedsiębiorstwa odnotowały wzrost sprzedaży średnio o 8,5 proc., a łączna wartość sprzedaży pierwszej setki producentów (wszystkich jest ok. 3 tys.) wyniosła 4,8 mld zł, co stanowi ponad połowę wartości całej produkcji sprzedanej (dane z Centrum Informacji Branżowej). Największy wzrost sprzedaży miał segment okien dachowych (23 proc.), najbardziej spadła sprzedaż okien pionowych z PCV (kilkanaście proc.). Sprzedaż okien dachowych osiągnęła także najwyższą rentowność (9-10 proc.), najniższą natomiast miała sprzedaż okien drewnianych (2,8 proc.).
Adam Woźniak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA