REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaostrzenie kontroli nadzoru budowlanego - część firm zniknie z rynku?

REKLAMA

Blisko 30-40 proc. małych firm zajmujących się produkcją okien i drzwi może w tym roku zniknąć z rynku wskutek zaostrzenia kontroli nadzoru budowlanego.
Mimo to branża stolarki otworowej spodziewa się 5-procentowego wzrostu sprzedaży.
Według szacunków zrzeszającego producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki związku Polskie Okna i Drzwi (POiD), blisko 90 proc. wytwórni nie przeprowadza badań swoich wyrobów i nie posiada zakładowych systemów kontroli produkcji. To w dużej mierze efekt drastycznego zmniejszania kosztów poprzez stosowanie gorszych jakościowo materiałów, celem maksymalnego obniżenia ceny.
– Zdarzają się producenci, którzy wchodzą na rynek z tanimi produktami, by po 2-3 latach wycofać się. Ich klienci tracą, nie mogąc później załatwić reklamacji – mówi Robert Klos, dyrektor POiD.
Obowiązująca od maja ubiegłego roku ustawa o wprowadzaniu wyrobów budowlanych, nakładająca na inwestorów obowiązek produkcji według odpowiedniej dokumentacji oraz badań jakościowych, ma jednak – zdaniem POiD – uporządkować rynek i stopniowo eliminować szarą strefę. Wyrówna to szanse cenowe dużych zakładów, które rzetelnie kalkulując swoje koszty, nie mogły tej ostatniej sprostać.
Choć rok 2005 prawdopodobnie nie przyniesie znaczącego ożywienia w budownictwie mieszkaniowym, branża producentów okien i drzwi ma szansę na poprawę kondycji dzięki remontom, gwarantującym jej ponad 80 proc. sprzedaży. Spodziewany 5-procentowy wzrost związany jest z ustabilizowaniem sytuacji podatkowej (rozporządzenie w sprawie VAT) oraz oczekiwaną pomocą unijną dla terenów wiejskich. Należy także oczekiwać wzrostu eksportu na rynki Europy Centralnej (przede wszystkim Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia) oraz Zachodniej (głównie Niemcy, Francja i Wielka Brytania). Najlepsze perspektywy eksportowe ma stolarka drewniana, która nie ustępując jakościowo produktom zachodnim, jest konkurencyjna cenowo.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ubiegły rok branża stolarki otworowej może zaliczyć raczej do udanych: największe przedsiębiorstwa odnotowały wzrost sprzedaży średnio o 8,5 proc., a łączna wartość sprzedaży pierwszej setki producentów (wszystkich jest ok. 3 tys.) wyniosła 4,8 mld zł, co stanowi ponad połowę wartości całej produkcji sprzedanej (dane z Centrum Informacji Branżowej). Największy wzrost sprzedaży miał segment okien dachowych (23 proc.), najbardziej spadła sprzedaż okien pionowych z PCV (kilkanaście proc.). Sprzedaż okien dachowych osiągnęła także najwyższą rentowność (9-10 proc.), najniższą natomiast miała sprzedaż okien drewnianych (2,8 proc.).
Adam Woźniak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA