REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

NIK: wciąż nie ma realnej koncepcji restrukturyzacji sektora naftowego

Wciąż nie ma realnej koncepcji restrukturyzacji polskiego sektora naftowego - poinformował w czwartek w Sejmie prezes Najwyższej Izby Kontroli Mirosław Sekuła, przedstawiając wyniki dwóch kontroli tego sektora przeprowadzonych między trzecim kwartałem 2000 r. a połową 2004 r.

PIP postuluje: konieczne zmiany w przepisach

Wypłacanie pracownikom pieniędzy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w przypadku przejściowych kłopotów firmy i zakaz wyciągania konsekwencji przez pracodawcę w stosunku do pracownika, który zwrócił się do Państwowej Inspekcji Pracy o pomoc lub interwencję to część postulowanych przez głównego inspektora pracy zmian w przepisach.

Nie będzie śledztwa w sprawie umów społecznych

Brak znamion przestępstwa jest powodem tego, że gdańska prokuratura okręgowa nie będzie wszczynać śledztwa w sprawie umowy społecznej, gwarantującej pracownikom Koncernu Energetycznego Energa m.in. dziesięcioletnie gwarancje zatrudnienia.

Mobbing. 395 skarg do Państwowej Inspekcji Pracy

Pracownicy zazwyczaj skarżą się do inspektorów pracy na nieprzestrzeganie przez pracodawcę przepisów dotyczących wynagrodzeń za pracę, czasu pracy oraz nawiązania i rozwiązania stosunku pracy. Zjawisko mobbingu sygnalizują przy okazji - mówiono o tym podczas wczorajszego posiedzenia Rady Ochrony Pracy.

REKLAMA

Urzędy skarbowe zasypane wnioskami o interpretacje

Sejm. Nowelizacja kodeksu karnego skarbowego

Nadzwyczajna sejmowa komisja zajmowała się wczoraj nowelizacją kodeksu karnego skarbowego. Wszystko wskazuje na to, że projekt, który utknął w Sejmie ponad rok temu, szybko nie zostanie uchwalony.

Organizacje pracodawców przeciwne podatkowi na kinematografię

Zajmowanie kont zadłużonej firmy. Sejm nie zajmie się nowelizacja kpc

Sejm na tym posiedzeniu nie zajmie się projektem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, którego celem jest uniemożliwienie komornikom zajmowania kont m.in. szpitali - zdecydował wczoraj Konwent Seniorów.

REKLAMA

Budżet 2005. Największe dochody z podatków pośrednich

W styczniu br. z podatków pośrednich trafiło do budżetu 13 325,3 mln zł. To aż 11,4 proc. dochodów z tego tytułu przewidzianych w ustawie budżetowej na ten rok. Dla porównania: z podatku dochodowego od osób prawnych uzyskano 139,2 mln zł, czyli 0,9 proc., a z podatku dochodowego od osób fizycznych - 1 865,2 mln zł (7,9 proc.).

Biuro Informacji Kredytowej wyda certyfikaty wiarygodności kredytowej

BIK chce wprowadzić wydawanie klientom zaświadczeń o ich wiarygodności kredytowej, które mogłyby być wykorzystywane w rożnych sytuacjach życiowych, w umowach kupna i sprzedaży samochodu, wynajmu mieszkania itd.

Wyższe kary więzienia dla przestępców skarbowych

Ministerialne interpretacje VAT

W Dzienniku Urzędowym ministra finansów nr 2 ukazały się interpretacje:

Wyjaśnienie MF. Spółki małżeńskie

Małżonkowie zarejestrowani w ewidencji działalności gospodarczej na podstawie wspólnego wpisu mają obowiązek złożyć wniosek o zmianę wspólnego wpisu.

Sejm. Zaostrzenie kar dla pracodawców łamiących prawa pracownicze

W Sejmie odbyły się pierwsze czytania projektów zmian w kodeksie pracy oraz kodeksie wykroczeń. Projekty zgłosiły kluby Unii Pracy i SdPl. Proponowane zmiany dotyczą zaostrzenia sankcji w stosunku do pracodawców łamiących prawa pracownicze ze szczególnym uwzględnieniem naruszeń dotyczących wynagrodzenia za pracę.

Sejm. Umorzenie składek na ZUS nawet przy zaległościach

Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o umorzenie, rozłożenie na raty czy odroczenie terminu płatności składek na ZUS nawet wtedy, gdy będą posiadać zaległości z tytułu składek wobec pracowników - zakłada poselski projekt ustawy, którym zajmowała się wczoraj sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Prace sejmu: jakie składki na ZUS zapłacą przedsiębiorcy

Jak informowaliśmy wczoraj, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

GUS. Spadła inflacja

W styczniu inflacja liczona w ujęciu rocznym spadła do 4 proc. z 4,4 proc. w grudniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

ZUS. Lepsza identyfikacja składek na ubezpieczenie zdrowotne

W ciągu 6 lat od wejścia w życie reformy ochrony zdrowia poprawiła się identyfikacja składek na ubezpieczenie zdrowotne z 42,8 do 83,7 proc.

Wyrok TK. 50-proc. stawka PIT - martwy przepis

Jak już informowaliśmy, przepisy dotyczące 50-proc. stawki podatku dla najbogatszych nie będą obowiązywać, jednak jako martwe regulacje pozostaną w ustawie o PIT. Trybunał nie uznał ich bowiem za niekonstytucyjne.

Socjaliści stawiają warunki przyjęcia dyrektywy liberalizującej rynek usług w UE

Wyłączenie z projektu unijnej dyrektywy o liberalizacji rynku usług w UE usług publicznych oraz zastąpienie zasady kraju pochodzenia zasadą kraju przyjmującego lub harmonizacja zasad świadczenia usług w Unii - to postulaty najczęściej zgłaszane we wtorek w Brukseli przez europejskich socjalistów.

Kary nie zalicza się do kosztów. Wyjaśnienie US

Opłata legalizacyjna to forma opłaty sankcyjnej, kary za samowolę budowlaną i jako taka z mocy ustawy jest wyłączona z kategorii kosztów uzyskania przychodów.

Odraczanie terminu płatności należności celnych. Projekt zmian

Ministerstwo Finansów opracowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie odraczania terminu płatności należności celnych.

NIK pozytywnie o funkcjonowaniu przywięziennych zakładów pracy

Mimo stwierdzenia istotnych nieprawidłowości w realizacji zadań przypisanych przywięziennym zakładom pracy, Najwyższa Izba Kontroli (NIK) pozytywnie ocenia ich funkcjonowanie - wynika z kontroli, której wyniki zaprezentowano we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie.

Trybunał Konstytucyjny odrzucił wprowadzenie 50-proc. stawki PIT

Trybunał Konstytucyjny odrzucił we wtorek wprowadzenie 50-proc. stawki PIT, uznając, że w przypadku ustawy o PIT nie zachowany został termin vacatio legis.

Odliczanie podatku VAT. Na własne ryzyko

Obowiązująca w polskim systemie zasada, zgodnie z którą podatnik, który nie został jeszcze zarejestrowany jako podatnik VAT, a rozpoczął już dokonywanie czynności związanych z tą działalnością, nie ma prawa do odliczania i naliczania podatku, jest niezgodna z VI Dyrektywą.

Sejm. Podwyżki składek na ZUS dla przedsiębiorców

Dzisiaj w Sejmie rozpoczyna się kolejna batalia o podwyżkę składek na ZUS dla małych firm.

Wchodzi w życie dyrektywa o dostępie do informacji o środowisku naturalnym

Dyrektywa zapewniająca obywatelom Unii Europejskiej większy dostęp do informacji o ochronie środowiska naturalnego wchodzi w życie. Przepisy dyrektywy zapewniają każdej osobie fizycznej lub prawnej, niezależnie od obywatelstwa, narodowości czy kraju zamieszkania, prawo do uzyskania informacji dotyczących środowiska naturalnego a posiadanych lub opracowywanych przez instytucje publiczne. Mogą to być np. dane dotyczące wielkości emisji zanieczyszczeń do atmosfery i ich wpływu na zdrowie.

50-procentową stawkę PIT znów w  Trybunale Konstytucyjnym

Dziś, 15 lutego, Trybunał Konstytucyjny ma się wypowiedzieć w sprawie konstytucyjności przepisów wprowadzających 50-procentową stawkę PIT.

Przypominamy: dziś mija termin

Dzisiaj, 15 lutego, mija termin do złożenia tegorocznych deklaracji na podatek od środków transportowych.

GUS. Rekordowy eksport

W 2004 r. polski eksport (liczony w euro) był o ponad jedną czwartą większy niż w roku poprzednim - poinformował GUS.

Hausner: zbyt mocny złoty to problem dla firm

My nie chcemy, żeby następowało gwałtowne umocnienie złotego, bo to jest problem, który wytwarza napięcie po stronie przedsiębiorczości w Polsce - powiedział Hausner.

Pośrednicy i zarządcy nieruchomości: łatwiejszy dostęp do unijnego rynku

Pośrednicy i zarządcy nieruchomości będą mogli łatwiej wykonywać swój zawód w innych krajach Unii Europejskiej - wynika z projektów dwóch unijnych dyrektyw.

Polska w strefie euro od 2010

UOKiK. Zakazane klauzule umowne w 80 % umów

80 proc. umów stosowanych przez dealerów samochodowych, które skontrolował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zawiera zakazane klauzule umowne

Od 1 marca wzrośnie kwota bazowa

Według najnowszego komunikatu GUS kwota bazowa, która będzie obowiązywać w okresie marzec 2005 r. - luty 2006 r., wyniesie 1903,03 zł

Inspekcja Handlowa: fałszowane produkty coraz częściej w sklepach

W Polsce coraz częściej nawet w sklepach sprzedawane są wyroby, których nazwy lub opis na etykiecie wprowadza w błąd - wynika z danych Inspekcji Handlowej.

Deklaracja na podatek od środków transportu: mija termin

Jutro, 15 lutego, mija termin do złożenia tegorocznych deklaracji na podatek od środków transportowych.

Powinny ciągnąć a nie ciążyć

Województwa powinny mieć 16 programów operacyjnych rozwoju regionalnego, a nie 16 przygotowanych centralnie instrukcji wydatkowania środków unijnych - uznali uczestnicy ogólnopolskiej debaty na temat Narodowego Planu Rozwoju na lata 2006-2013. Jego podstawowym elementem ma być umacnianie samorządności.

Prawo budowlane RPO postuluje

Właściciele nieruchomości sąsiadujących z działką, na której planowana jest inwestycja, powinni mieć więcej praw w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Komisje BHP w firmie

95 proc. pracodawców nie ma obowiązku powoływania komisji bhp. Komisje działają tylko u pracodawców zatrudniających powyżej 250 pracowników. Tymczasem z doświadczeń Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w dużych przedsiębiorstwach z reguły notuje się mniej uchybień w sprawach bhp niż w firmach małych i średnich.

Polska ma oddalić zniesienie sankcji UE wobec Chin

Mimo sprzeciwu Waszyngtonu Unia Europejska podtrzymuje zamiar zdjęcia embarga na handel bronią z Chinami. Polska zapowiada, że wpłynie na odsunięcie w czasie tej decyzji - podał w czwartkowym wydaniu brytyjski dziennik "The Independent".

Konferencje. Problemy z cenami transferowymi w Polsce

W 2004 r. udział kontroli, w trakcie których przedstawiciele organów podatkowych przeprowadzili pełną analizę cen przed zakwestionowaniem ich poziomu, wzrósł do 63 proc., czyli 2,5-krotnie w stosunku do 1999 r. - podkreślano podczas forum zorganizowanego przez firmę Ernst & Young.

Pieniądze przyszłych emerytów - wyniki OFE 

Styczniowe osłabienie koniunktury na warszawskiej giełdzie nie pozostało bez wpływu na wyniki, jakie uzyskały otwarte fundusze emerytalne. Średnia wartość jednostki spadła o 0,5 proc., a wartość akcji w ich portfelach stopniała o ponad 400 mln zł.

SN. Wypowiadanie warunków płacy i pracy w okresie ochronnym

Można wypowiedzieć warunki płacy i pracy pracownikowi zakładu pracy przejętego na podstawie art. 231 kodeksu pracy nawet w trakcie rocznego okresu ochronnego, o ile co najmniej jeden dzień wypowiedzenia przypada po upływie tego okresu.

Grzywny. Nowe uprawnienia inspektorów

Dzisiaj, 10 lutego, wchodzi w życie rozporządzenie określające też zasady i sposób wydawania inspektorom upoważnień do nakładania grzywien.

GUS. Wynagrodzenia w górę

Specjalne strefy ekonomiczne. Nowe zachęty podatkowe dla firm

Zmienione przez rząd rozporządzenia w sprawie specjalnych stref ekonomicznych przewidują wprowadzenie zachęt w postaci zwolnień z podatku dochodowego dla firm działających w sektorze nowoczesnych usług.

NIK. 60 proc. rzeźni nie przestrzega przepisów

W 60 proc. skontrolowanych rzeźni nie przestrzegano obowiązujących przepisów. Zwierzęta traktowano niehumanitarnie, z naruszeniem standardów sanitarno-technicznych - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli w  raporcie.

Interpelacje: terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Kazimierz Pietrzyk (SLD) zgłosił interpelację poselską do ministra gospodarki i pracy Jerzego Hausnera w sprawie ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

BHP. Rocznie 80 tys. wypadków przy pracy

Rocznie wypadkom przy pracy ulega ok. 80 tys. pracowników. Liczba ta od kilku lat pozostaje na zbliżonym poziomie, chociaż można zaobserwować pewną tendencję spadkową.

REKLAMA